PIERNIK STAROPOLSKI

PIERNIK STAROPOLSKI

Staropolski piernik dojrzewający – wspaniały! Niezawodny, mięciutki, dosłownie rozpływa się ustach… Piernik ten obowiązkowo piekę co roku na święta. Zwykle przekładam go powidłami śliwkowymi, ale można też użyć masy marcepanowej, czy orzechowej. Polany czekoladą i posypany orzechami piernik staropolski prezentuje się bardzo wykwintnie. Ciasto najlepiej zagnieść na 4-6 tygodni przed świętami i odłożyć do leżakowania, a piec na 5-7 dni przed Bożym Narodzeniem. Teraz w połowie listopada jest właśnie najlepszy czas na nastawienie ciasta, by zdążyło odpowiednio dojrzeć, do czego Was bardzo zachęcam;) Myślę, że przepis jest Wam znany, ale jeśli pieczecie piernik staropolski po raz pierwszy mam nadzieję, że dokładny opis pieczenia i zdjęcia z poszczególnych etapów pomogą Wam w przygotowaniach. Nad upieczeniem tego piernika nie warto się zastanawiać;) Jego smak i zapach z pewnością wynagrodzi długi czas oczekiwania:)

 

Składniki na ciasto:

  • 500 g miodu naturalnego
  • 350 g drobnego cukru
  • 250 g masła
  • 1 kg mąki pszennej tortowej
  • 3 duże jajka
  • 3 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 125 ml mleka
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 2 torebki przyprawy korzennej do piernika (60 g)

 

Twarda polewa czekoladowa:

  • 100 g gorzkiej czekolady 74 % kakao
  • 40 g masła

 

Dodatkowo:

  • 3 słoiki powideł śliwkowych (3 x 290 g czyli razem około 900 g lub więcej do 1kg)
  • orzechy włoskie posiekane – do posypania

 

Wykonanie:

Miód, cukier i masło umieścić w garnuszku podgrzewając stopniowo, doprowadzić do wrzenia i całkowitego rozpuszczenia cukru. Wymieszać i wystudzić.

Do wystudzonej masy dodać przesianą mąkę pszenną, sodę oczyszczoną rozpuszczoną w mleku, całe jajka, przyprawę do piernika i sól. Ciasto starannie wyrobić (zwykle dokładnie mieszam łyżką) do połączenia wszystkich składników i przełożyć do szklanej miski lub emaliowanego naczynia. Przykryć folią spożywczą, następnie nakłuć folię w kilku miejscach by ciasto oddychało i odstawić w chłodne miejsce (wkładam zawsze do lodówki na najwyższą półkę) na 4 – 6 tygodni.*

Ważne: wyrobione ciasto jest dość luźne/lejące (zdjęcie 1 poniżej ciasto od razu po przygotowaniu), ale po wymaganym czasie leżakowania w lodówce wyraźnie zgęstnieje i lekko ściemnieje jak na zdjęciu 2 i 3 poniżej.

    Piernik staropolski               Piernik staropolski             Piernik staropolski

Piec na 5-7 dni przed świętami.

Pieczenie: Ciasto po leżakowaniu będzie dość gęste i zwarte. Wyjmujemy je i lekko wyrabiamy łącząc w całość. Waga ciasta może się wahać od 2.413 – 2.385 kg. Dzielimy je na 3 równe części około 804.33 g lub 795 g każda.

Przygotować trzy blachy o wymiarach 39 x 26 cm lub piec ciasto jedno po drugim, w przypadku posiadania jednej blaszki. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Każdą część ciasta, lekko podsypując mąką rozwałkować na grubość około 0,5 cm na wielkość blachy.

Piec w temperaturze 170ºC przez 15 – 20 minut. Piernik podczas pieczenia podwaja swoją objętość (poniżej zdjęcia po upieczeniu). Piernikowe blaty wyjąć i wystudzić.

Piernik staropolski                  Piernik staropolski

Powidła śliwkowe podgrzać i przełożyć wystudzone blaty piernikowe. Przełożony piernik przykryć arkuszem papieru do pieczenia i równomiernie obciążyć (można użyć np. książek). Odstawić do skruszenia na 3 – 4 dni w chłodne miejsce. Po tym czasie zawsze kroję piernik na trzy części wtedy otrzymuję 3 pierniki o wymiarach 13 x 26 cm każdy. Jeden zatrzymuję dla siebie, a dwa pozostałe jadą ze mną do rodziny na święta:)

Przygotować polewę czekoladową: czekoladę połamać, umieścić w garnuszku, dodać masło. Podgrzewać na niewielkim ogniu do roztopienia masła i czekolady i otrzymania gładkiej polewy. Polewę lekko przestudzić i gotową udekorować piernik. W razie potrzeby zwiększyć proporcje polewy czekoladowej.

Zanim polewa czekoladowa zastygnie posypać piernik posiekanymi orzechami.

Smacznego!

*Ciasto można zagnieść też minimum na 2 tygodnie przed świętami będzie równie kruche i smaczne.

Piernik staropolski

Piernik staropolski

Piernik staropolski

Źródło przepisu: W staropolskiej kuchni i przy polskim stole” Maria Lemnis, Henryk Vitry.

5.2/6 - (20 votes)


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
5 lat temu

na jakiej funkcji piekarnika należy piec blaty?

Mariusz
Mariusz
5 lat temu

dziękuje za odp

Mariusz
Mariusz
5 lat temu
Reply to  Mariusz

przepis super, piernik pyszny, dziękuje

Diana
Diana
3 lat temu

Wczoraj upiekłam placki z tego właśnie przepisu i pytanie czy już mam przekładać powidłami?

Kaśka
Kaśka
5 miesięcy temu

Za każdym razem wychodzi pyszny 😉 a że sama mielę przyprawy, to też smaczek raz słodszy, raz pikantmiejszy