SERNIK PIEGUSEK

SERNIK PIEGUSEK

Piegowaty sernik pachnący pomarańczami z drobnymi kropeczkami maku zatopionymi w masie serowej, które dodają mu niecodziennego wyglądu i wyjątkowego uroku. W przepisie ciasteczkowy spód zastąpiłam lekkimi biszkoptami a cytrynowy smak pomarańczowym. Zamiast cytrynowej polewy sernik udekorowałam owocami w syropie i błyszczącymi, czerwonymi pestkami granatu. W sezonie polecam świeże owoce – truskawki, jeżyny, czarną i czerwoną porzeczkę czy wiśnie. Dzięki pieczeniu w kąpieli wodnej sernik nie opada, jest wysoki i cudownie kremowy. Ma pyszny pomarańczowy smak a drobinki maku przyjemnie chrupią podczas jedzenia… Może to jeden z tych wypieków, które znajdą się u Was na świątecznym stole?;)

 

Składniki na spód:

  • 100-150 g podłużnych biszkoptów

Masa serowa:

  • 1 kg twarogu półtłustego lub tłustego, zmielonego przynajmniej dwukrotnie
  • 300 ml śmietany kremówki 36%
  • 6 jajek
  • 220 g drobnego cukru
  • 2 łyżki skrobi ziemniaczanej
  • skórka otarta z 1 ekologicznej pomarańczy
  • 2 łyżeczki likieru pomarańczowego „Cointreau”
  • 1/2 szklanki suchego, niezmielonego maku

Dodatkowo:

  • 400 g mieszanki owoców w syropie (czerwone i czarne porzeczki, truskawki, jeżyny, wiśnie) lub 500 g świeżych owoców
  • 1 owoc granatu – pestki

Wykonanie:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Na spód formy – tortownicy o średnicy 23 cm przygotowany do kąpieli wodnej* poukładać biszkopty, w miarę potrzeby niektóre dociąć by pokryć całe dno biszkoptami.

W misie miksera umieścić wszystkie składniki na masę serową oprócz maku. Zmiksować do połączenia lub wymieszać rózgą kuchenną (nie miksować zbyt długo, by niepotrzebnie nie napowietrzać masy serowej) – napowietrzony sernik mocno urośnie, a potem opadnie. Dodać mak i delikatnie wymieszać.

Masę serową przełożyć do tortownicy na poukładany biszkoptowy spód i piec w kąpieli wodnej* w temperaturze 1600C przez około 70 minut. Cała powierzchnia sernika powinna być wypieczona i ścięta przy dotyku patyczkiem. W razie konieczności lekko wydłużyć czas pieczenia. Wyjąć, wystudzić. Chłodzić przez noc w lodowce. Po schłodzeniu sernik nabiera odpowiedniej konsystencji.

Gotowy sernik udekorować owocami w syropie lub świeżymi owocami.

Smacznego!

* Przygotowanie formy do kąpieli wodnej: odpiąć obręcz tortownicy, pod arkusz papieru do pieczenia położyć sam spód tortownicy. Następnie zapiąć obręcz tortownicy razem z papierem do pieczenia wypuszczając go na zewnątrz.  Formę dwukrotnie, szczelnie owinąć z zewnątrz szeroką folią aluminiową.

* Sernik pieczemy w kąpieli wodnej: kąpiel wodna polega na tym, że formę z sernikiem wkładamy do większej formy lub naczynia żaroodpornego, do którego nalewamy wrzącej wody do połowy wysokości formy z masą serową. Sernik pieczony jest z parą wodną a więc w bardzo wysokiej wilgotności. Dzięki parze wodnej sernik piecze się w jednakowym stopniu w każdym miejscu, nawet na środku, nie pęka po upieczeniu i zachowuje idealną kremową konsystencję.

Źródło przepisu z moimi zmianami: „Moje wypieki” Dorota Świątkowska, wyd. Warszawa 2016

Rate this post


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments