WIŚNIOWA CHMURKA

WIŚNIOWA CHMURKA

Wiśniowa odsłona popularnej malinowej chmurki. Każde inne owoce też pewnie świetnie się sprawdzą. W mojej wersji kruche ciasto na spód zastąpiłam biszkoptami, dzięki temu chmurka nabiera jeszcze większej lekkości;) Poszczególne warstwy – biszkopty, galaretka z wiśniami, śmietankowy krem i chrupiąca beza z płatkami migdałów pysznie się ze sobą komponują. To jedno z tych ciast, które nie dość, że świetnie wygląda to jeszcze jako pierwsze znika ze stołu. Co zresztą wcale nie dziwi, bo jest wyjątkowo lekkie, delikatne i soczyście owocowe!

 

Składniki na spód:

  • 170 g podłużnych biszkoptów (najlepiej twardych typu włoskiego)

Prostokątną formę o wymiarach 23 x 33 cm wyłożyć papierem do pieczenia i poukładać na dno biszkopty, tak aby ściśle przylegały do siebie. W razie potrzeby dociąć i wypełnić kawałkami puste przestrzenie.

 

Galaretka z wiśniami:

  • 600 g wiśni (świeżych lub mrożonych)
  • 3 wiśniowe galaretki (każda na 500 ml wody)
  • 3,5 szklanki wrzącej wody

Wiśnie mrożone można wcześniej rozmrozić. 

Galaretki wiśniowe rozpuścić w 3,5 szklankach wrzącej wody. Przestudzić, wymieszać z wiśniami (można dodać do galaretki mrożone wiśnie bez wcześniejszego rozmrażania, ale trzeba tylko być czujnym by w odpowiednim momencie wylać ją na biszkopty bo bardzo szybko tężeje). Galaretkę ze świeżymi lub odmrożonymi wiśniami odłożyć do lodówki do lekkiego zgęstnienia galaretki. Tężejącą galaretkę wyłożyć na biszkopty, wyrównać, schłodzić w lodówce.

 

Śmietankowy krem z wanilią:

  • 500 ml śmietany kremówki 30% lub 36%, schłodzonej
  • 250 g serka mascarpone, schłodzonego
  • 3 łyżki cukru pudru
  • nasionka z 1 laski wanilii lub 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Krem przygotować przed samym wyłożeniem na ciasto.

Wszystkie składniki na krem śmietankowy umieścić w misie miksera i ubić do otrzymania gęstego kremu. 

Uwaga: składniki na krem należy przed ubijaniem schłodzić co najmniej 12 godzin w lodówce. W przeciwnym razie krem może się nie ubić lub zwarzyć.

 

Beza z płatkami migdałów:

  • 3 białka, w temperaturze pokojowej
  • 150 g drobnego cukru do wypieków
  • 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
  • 40 – 50 g płatków migdałów
  • szczypta soli

Białka umieścić w misie miksera, spienić, dodać szczyptę soli i ubijać na największych obrotach miksera do otrzymania sztywnej piany. Następnie dodawać cukier, stopniowo, łyżka po łyżce, aż do wyczerpania cukru i otrzymania gęstej, błyszczącej piany. Pod sam koniec ubijania dodać przesianą mąką ziemniaczaną i jeszcze krótko ubić.

Formę o wymiarach 23 x 33 cm odwrócić do góry dnem. Skropić olejem, wyłożyć papierem do pieczenia. Masę bezową rozsmarować na papierze na wielkość blachy. Oprószyć płatkami migdałów.

Piec w temperaturze 140ºC przez około 1 godzinę na najniższym poziome piekarnika. Beza powinna być chrupka i wypieczona od spodu i lekko popękana u góry. W razie potrzeby można lekko przedłużyć (lub skrócić) czas pieczenia. Wystudzić.

 

Wykonanie ciasta:

Zastygniętą galaretkę na biszkoptach wyjąć z lodówki, gotowy śmietankowy krem wyłożyć na galaretkę, wyrównać. Na wierzch wyłożyć ostrożnie wystudzoną bezę. Schłodzić przez 2 godziny w lodówce lub całą noc. Kroić na kawałki i podawać.

Po dłuższym pobycie w lodówce bezę łatwiej się kroi. Ciasto przechowywać do 3 dni w lodówce.

Smacznego!

 

 

5.4/6 - (2 votes)


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Iwona
Iwona
5 lat temu

Pysznie rozpływa się w ustach. Bardzo dobra!!!