BAGIETKI PSZENNE

BAGIETKI PSZENNE

Pachnące bagietki pszenne na drożdżowym zaczynie poolish z chrupiącą skórką o rdzawym kolorze. Mają kremowy i aromatyczny miękisz. W tym przepisie nie należy skracać czasu fermentacji wstępnej, gdyż dłuższe wyrastanie sprzyja osiągnięciu jak najlepszych rezultatów. Bagietki pszenne to niewątpliwie ulubione pieczywo dzieci! Z podanej ilości otrzymacie 3-4 domowe bagietki. Gwarantuję, że długo nie poleżą po upieczeniu;) Podczas pieczenia pachnie pieczywem w całej kuchni, więc z pewnością chętnych nie zabraknie. Bardzo nam wszystkim smakowały:-) Polecam!

 

Składniki na zaczyn poolish:

  • 300 g mąki pszennej chlebowej typ 750
  • 300 g letniej wody
  • 1/8 łyżeczki suszonych drożdży

 

Składniki na ciasto właściwe:

  • 600 g mąki pszennej chlebowej typ 750
  • 300 g letniej wody
  • 20 g soli
  • 4 g suszonych drożdży
  • cały wyrośnięty zaczyn poolish

 

Wykonanie:

Przygotowanie zaczynu: wieczór wcześniej połączyć drożdże z wodą, dodać przesianą mąkę i dokładnie wymieszać do osiągnięcia gładkiego ciasta. Przykryć folią spożywczą i pozostawić w temperaturze pokojowej na 12-16 godzin do wyrośnięcia.

Przygotowanie ciasta właściwego: mąkę chlebową pszenną przesiać, dodać suszone drożdże i sól, wymieszać. Wlać wodę i dodać cały wyrośnięty zaczyn. Wymieszać całość dokładnie przy użyciu miksera z hakiem na pierwszej prędkości do połączenia składników, następnie wyrobić na drugiej prędkości mieszając przez około 3,5 minuty. Można też wymieszać ciasto dokładnie łyżką i lekko wyrobić ręcznie. Wymagana temperatura ciasta to 24,50C.

Wyrobione ciasto odłożyć do fermentacji wstępnej na 2 godziny. Po 1 godzinie od rozpoczęcia fermentacji wstępnej ciasto złożyć raz rozciągając od brzegów do środka.

Po czasie fermentacji wstępnej (2 godziny) ciasto podzielić na 3 lub 4 porcje o wadze 0,35-0,45 kg. Każdą część delikatnie zaokrąglić i pozostawić na lekko posypanym mąką blacie złączeniami do góry, przykryte folią spożywczą lub ściereczką.

Po 10-30 minutach każdą porcję uformować w kształt bagietek. Uformowane porcje ułożyć na płaskiej blasze piekarnikowej wyłożonej papierem do pieczenia między fałdami ściereczki, zostawiając dostatecznie dużo miejsca, aby bagietki mogły rosnąć bez dotykania się i rozrywania. Przykryć ściereczką, by zapobiec powstaniu suchej skórki na powierzchni ciasta.

Uformowane bagietki pozostawić do wyrośnięcia (fermentacji końcowej) na 1-1,5 godziny w temperaturze 24,50C.

Piec z parą* w 2400C przez 15 minut, następnie wyłączyć funkcję pary lub usunąć naczynie z wodą i piec bagietki jeszcze 5-10 minut do zrumienienia.

Upieczone bagietki pszenne wyjąć z piekarnika i pozostawić na kuchennej kratce do wystudzenia.

Smacznego!

*płaskie naczynie z wodą umieścić na samym dole piekarnika lub użyć funkcji pary jeśli taką posiadamy

Bagietki pszenne

Bagietki pszenne

Bagietki pszenne

Źródło przepisu: „Chleb” Jeffrey Hamelman. wyd. Warszawa 2013

 

Rate this post


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments