Lekkie i najdelikatniejsze bezmączne babeczki czekoladowe jakie jedliście! Bez glutenu i proszku do pieczenia. Mocno czekoladowe z mielonymi migdałami. Jednocześnie to bardzo treściwe i sycące babeczki z czekoladowym ganache z dodatkiem wody zamiast śmietany, dzięki czemu polewa zachowuje połysk i ma wyrazisty smak. Przed pieczeniem przygotowane ciasto należy odstawić na godzinę – to bardzo ważny krok, więc pamiętajcie, by go nie pominąć. Przez ten czas mielone migdały całkowicie wchłoną płyn i te bezmączne babeczki czekoladowe staną się tak wilgotne, jak to tylko możliwe;) Świetna czekoladowa alternatywa dla osób na diecie bezglutenowej. Takie babeczki będą też pyszną ozdobą wielkanocnego koszyczka:)
Składniki na 18 sztuk babeczek:
- 160 g masła do ciasta + 20 g roztopionego masła do natłuszczenia foremek
- 200 g gorzkiej czekolady min. 70% kakao
- 160 g drobnego cukru
- 5 dużych jajek
- 160 g mielonych migdałów
- 25 ml amaretto (dodałam likier kawowy)
- 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej zmieszanej z 1 łyżeczką wrzątku
- 1/4 łyżeczki soli (dodałam szczyptę soli)
Ganache na wodzie:
- 85 g gorzkiej czekolady min. 70% kakao
- 35 g drobnego cukru
- 35 g syropu glukozowego (zastąpiłam miodem)
- 60 ml wody
- 35 masła w temperaturze pokojowej
- nasiona z 1/2 laski wanilii
Wykonanie:
Przygotowanie ciasta: 160 g masła i 200 g posiekanej czekolady umieścić w żaroodpornej misce i postawić na garnku z wrząca wodą, tak by dno nie dotykało wrzątku.Gdy czekolada i masło się stopią, wymieszać trzepaczką i zdjąć z ognia. Do mieszanki czekoladowej dodać połowę cukru (80g), kawę, likier, mielone migdały i żółtka. Wymieszać i odstawić na bok.
Białka i sól umieśić w misie miksera i ubić przy pomocy rózgi na wysokich obrotach miksera na sztywną pianę. Następnie powoli dodawać resztę drobnego cukru i ubijać jeszcze 3-4 minuty, aż piana stanie się błyszcząca, lekka, a cukier się rozpuści.
Łyżkę ubitej piany dodać do masy czekoladowej przemieszać, by rozluźnić jej konsystencję, następnie dodać resztę piany delikatnie mieszając do połączenia.
Przygotowane ciasto odstawić na 1 godzinę w temperaturze pokojowej, by odpoczęło.
Po upływie wymaganego czasu ciasto nabierze musowej i lekkiej konsystencji pełnej pęcherzyków powietrza.
Foremki na babeczki natłuścić dokładnie przy pomocy pędzelka roztopionym masłem, następnie na chwilę foremki odwrócić do góry dnem, by nadmiar masła spłynął.
Gdy ciasto odpocznie godzinę rozdzielić je pomiędzy przygotowane foremki, tak by sięgało do 3/4 ich wysokości.
Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 1800C grzanie góra dół przez 20-25 minut na środkowym poziomie do suchego patyczka (ciasto nie może być płynne).
Po upieczeniu babeczki wyjąć z piekarnika i odstawić na 10 minut, a potem ułożyć foremki do góry dnem na kratce. gdy przestygną delikatnie usunąć foremki. Wystudzić.
Przygotowanie ganache: połamaną czekoladę umieścić w misce i odstawić na bok. Cukier i syrop glukozowy wlać o rondelka, postawić na niewielkim ogniu. Gdy cukier się rozpuści zwiększyć płomień i doprowadzić do wrzenia, kilka razy mieszając. Następnie gotować 7 minut, aż płyn nabierze bursztynowego koloru. Zdjąć z ognia i ostrożnie wlać wodę (nie należy się przejmować, jeśli mieszanina na tym etapie stężeje). Postawić rondelek z powrotem na ogniu, dodać nasiona wanilii i ponownie doprowadzić do wrzenia, cały czas mieszając, aż powstały karmel się rozpuści. Zdjąć z ognia, odstawić na minutę i wlać do miski z czekoladą. Odstawić na 5 minut, następnie wymieszać trzepaczką na gładko. Na końcu dodawać po kawałku masło mieszając, aż polewa będzie gładka i lśniąca.
Gotowe ganache nałożyć na babeczki pozwalając, by polewa delikatnie po nich spłynęła.
Bezmączne babeczki czekoladowe odstawić do zastygnięcia czekoladowego ganache i podawać.
Babeczki bez polewy można przechowywać do 4 dni w szczelnym pojemniku. Po nałożeniu polewy je zjeść maksymalnie do 2 dni. Polewa po 2 dniach nieco straci połysk, ale smak się nie zmieni.
Ganache na wodzie można przechowywać do 4 dni w temperaturze pokojowej, przykryte folią spożywczą, tak by folia nie dotykała powierzchni polewy. W lodówce ganache wytrzyma do 2 tygodni. Przed nałożeniem na babeczki polewę należy ogrzać do temperatury pokojowej.
Smacznego!
Źródło przepisu: „Słodko” Yotam Ottolenghi, Helen Goh, wyd. Warszawa 2017 r