Bezowe choinki

Jeśli zamiast świeżej lub sztucznej choinki chcielibyście ubrać taką słodką to mam dla Was bezowe choinki na patyczkach, które możecie udekorować według własnego pomysłu. Pięknie zapakowane i przewiązane wstążeczką będą też cudownym, choć kruchym prezentem;) Wszystko czego potrzebujecie to białka pozostałe z innych wypieków i kolorowe, cukrowe posypki i już można zorganizować małym rączkom czas, które z pewnością chętnie przyozdobią taką słodką choinkę na święta. W razie potrzeby można podwoić ilość składników, by powstał cały las ośnieżonych choinek. To tylko trochę więcej pracy, ale też i więcej przedświątecznej zabawy w kuchni:-)

 

Składniki na 6 sztuk bezowych choinek:

  • 2 duże białka (80-85 g)
  • 120 g drobnego cukru
  • szczypta soli

 

Do dekoracji:

  • kolorowe, cukrowe posypki

 

Ponadto:

  •  płaskie drewniane patyczki

 

Wykonanie:

Białka przelać do większej miski i zacząć ubijać (najlepiej ręcznym mikserem) z odpowiednimi końcówkami do ubijania (trzepaczką). Po lekkim spienieniu białek dodać szczyptę soli i nadal ubijać na najwyższych obrotach miksera, aż piana stanie się sztywna i lśniąca. Nie należy ubijać zbyt długo, gdyż grozi to przebiciem piany i w efekcie zważeniem białek. By sprawdzić czy piana jest już ubita na sztywno, można miskę delikatnie odwrócić do góry dnem. Jeśli piana trzyma się dna misy znaczy że jest już gotowa. Na tym etapie kontynuować ubijanie, dodając cukier stopniowo łyżka po łyżce aż do wyczerpania cukru, ubijając po każdym dodaniu. Nie należy dodawać całego cukru na raz, gdyż cukier dodany za szybko nie zdąży stopniowo usztywnić piany i rozpuścić się w niej podczas ubijania. W efekcie piana wyjdzie rzadka i bezy się nie udadzą. Po skończeniu ubijania piana powinna być gęsta, sztywna i lśniąca.

Dużą blachę do pieczenia na wyposażeniu piekarnika wyłożyć papierem do pieczenia i narysować sześć trójkątów o podstawie i wysokości 10 cm pamiętając, by zostawić trochę miejsca na górze na ozdobny czubek choinki. Na podstawie każdej choinki umieścić patyczek, tak by sięgał mniej więcej do połowy wysokości choinki i wystawał częściowo. Patyczek można też wsunąć po wyciśnięciu bezy, ale w przypadku ograniczonego miejsca na blasze lepiej to zrobić przed wyciskaniem bezy.

Bezową masę przełożyć do rękawa cukierniczego z ozdobną końcówką (u mnie tylka 1M) wyciskać na blachę choinkę zaczynając od wierzchołka trójkąta ruchem falistym od prawej do lewej strony i kończąc u podstawy. Następnie wycisnąć na górze choinki mały bezik, by powstał ozdobny czubek.

Na koniec gotowe wyciśnięte z rękawa cukierniczego bezowe choinki udekorować dowolnie cukrową posypką.

Piekarnik nagrzać do temperatury 1400C. Wstawić blachę z bezowymi choinkami, natychmiast zmniejszyć temperaturę do 1000C i piec około 50-60 minut do czasu, aż bezy będą kruche z zewnątrz, piankowe i lekko ciągnące w środku. Polecam piec bezy na najniższym poziomie piekarnika, tak by spód lepiej się dopiekł i nie przywarł do papieru do pieczenia.

Po upieczeniu/wysuszeniu można bezy zostawić do wystudzenia na całą noc w zamkniętym piekarniku.

Smacznego!

Bezowe choinki

Bezowe choinki

Bezowe choinki

Bezowe choinki

Bezowe choinki

 

6/6 - (2 votes)