Biszkopt kakaowy

Jak upiec biszkopt kakaowy? Nic skomplikowanego;) Wystarczy w przepisie na klasyczny biszkopt mąkę ziemniaczaną i część mąki pszennej zastąpić kakao, a dalej postępować zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi przygotowywania. Biszkopt kakaowy klasyczny podobnie jak biszkopt jasny pieczemy bez dodatku proszku do pieczenia. Wyrasta wysoki, super puszysty, delikatny i wcale nie opada. Dla ułatwienia podaję składniki też w gramach. Biszkoptem kakaowym również “rzucamy” po upieczeniu, dzięki temu zachowuje swój kształt – to naprawdę działa:)

 

Składniki na biszkopt (tortownica o średnicy 23 cm):

  • 6 jajek (dużych)
  • 3/4 szklanki drobnego cukru (160 g)
  • 3/4 szklanki mąki pszennej tortowej (100 g)
  • 1/3 szklanki kakao (35 g)

/szklanka o pojemności 250 ml/

 

Wykonanie:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę pszenną i kakao przesiać, wymieszać.

Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę używając najlepiej zamiast stacjonarnego robota ręcznego miksera z końcówkami do ubijania (mamy wtedy większą kontrolę nad ubijaniem i istnieje mniejsze ryzyko „przebicia” piany). Pod koniec ubijania gdy piana będzie już sztywna i po odwróceniu do „góry nogami” naczynia nie zsuwa się z miski zacząć dodawać partiami cukier, łyżka po łyżce, ubijając nadal na maksymalnych obrotach miksera po każdym dodaniu. Do sztywnej piany ubitej z cukrem dodać po kolei żółtka i krótko ubić tym razem zmniejszając obroty miksera do minimum.

Do gotowej masy jajecznej wsypywać partiami przesianą mąkę z kakao jednocześnie delikatnie mieszając przy pomocy szpatułki by składniki się połączyły. Składniki delikatnie wmieszane szpatułką spowodują, że biszkopt będzie bardzo puszysty i wypełni całą formę wyrastając do wysokości jej boków.

Uwaga: nie należy na tym etapie mieszać przy pomocy miksera, gdyż można łatwo zniszczyć cenne pęcherzyki powietrza, dzięki którym biszkopt wyrasta.

Tortownicę o średnicy 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia (samo dno), boków niczym nie smarować. Delikatnie przełożyć ciasto, wyrównać.

Piec w temperaturze 170ºC przez około 35 – 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Gorące ciasto wyjąć z piekarnika i z wysokości około 30 cm upuścić je (w formie) na podłogę (zwykle podkładam złożony koc lub ręcznik na podłogę). Wystudzić w temperaturze pokojowej. Wystudzony biszkopt przekroić na 3 blaty.

Uwaga: boki biszkoptu należy oddzielić nożykiem od formy dopiero po jego całkowitym wystudzeniu.

Powodzenia:)

5.4/6 - (2 votes)