BISZKOPTOWO-CZEKOLADOWY TORT TRUSKAWKOWY

BISZKOPTOWO-CZEKOLADOWY TORT TRUSKAWKOWY

Jeśli w największe letnie upały ostatnie co przychodzi Wam na myśl to upieczenie tortu przekładanego śmietanowym kremem poważnie zastanówcie się nad tym biszkoptowo – czekoladowym tortem truskawkowym. To wersja klasycznego tortu w letniej odsłonie z lekkim kremem na bazie kwaśnej śmietany, w sytuacji gdy ubicie kremówki w tak wysokiej temperaturze powietrza jest niemałym wyzwaniem. Tort z takim kremem nie potrzebuje już nasączenia, gdyż z racji lekkiej konsystencji kwaśna śmietana po przełożeniu tortu leżąc kilka godzin na blatach biszkoptowych wnika w nie i sprawia, że stają się wilgotne. Jednak jeśli tak ja ja lubicie wyjątkowo „mokre” torty czyli mocno nasączone wykorzystajcie ten poncz cytrynowy. Gdy moja chrześnica poprosiła mnie o upieczenie tortu na swoje Urodziny, po prostu nie mogłam odmówić;) Wymyśliłam, że tort będzie dwukolorowy, delikatny i owocowy, polany dripem czyli czekoladowym ganache (połączeniem na ciepło czekolady z wysokoprocentową słodką śmietanką) spływającym smakowicie po torcie… Upiekłam dwa biszkopty: jasny i kakaowy i przełożyłam je na zmianę, żeby nie było nudno;) Na początku myślałam o wykorzystaniu malin, ale gdy zobaczyłam na bazarze późne polskie truskawki zdecydowałam, że to będzie doskonałe zwieńczenie i osłodzenie ostatnich dni wakacji. Tort ozdobiłam skromnie bukietem z pięciu truskawkowych kwiatów. Solenizantka zachwycona tortem, smakiem i dekoracją, a to przecież najważniejsze:-)  Pieczcie, bo ten tort ma naprawdę wielkie szanse stać się hitem upalnego lata!

 

Składniki na jasny biszkopt (tortownica o średnicy 20 cm):

  • 3 jajka
  • 75 g drobnego cukru
  • 70 g mąki pszennej tortowej
  • 30 g mąki (skrobi) ziemniaczanej
  • szczypta soli

Wykonanie:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę pszenną i ziemniaczaną przesiać.

Białka oddzielić od żółtek, lekko spienić dodać szczyptę soli i ubić na sztywną pianę używając najlepiej zamiast stacjonarnego robota ręcznego miksera z końcówkami do ubijania (mamy wtedy większą kontrolę nad ubijaniem i istnieje mniejsze ryzyko „przebicia” piany). Pod koniec ubijania gdy piana będzie już sztywna i po odwróceniu do „góry nogami” naczynia nie zsuwa się z miski zacząć dodawać partiami cukier, łyżka po łyżce, ubijając nadal na maksymalnych obrotach miksera po każdym dodaniu. Do sztywnej piany ubitej z cukrem dodać po kolei żółtka i krótko ubić tym razem zmniejszając obroty miksera do minimum.

Do gotowej masy jajecznej wsypywać partiami przesianą mąkę jednocześnie delikatnie mieszając przy pomocy szpatułki, by składniki się połączyły. Składniki delikatnie wmieszane szpatułką spowodują, że biszkopt będzie bardzo puszysty i wypełni całą formę wyrastając do wysokości jej boków.

Uwaga: nie należy na tym etapie mieszać przy pomocy miksera, gdyż można łatwo zniszczyć cenne pęcherzyki powietrza, dzięki którym biszkopt wyrasta.

Tortownicę o średnicy 20 cm (spód i boki) wysmarować masłem, dzięki temu biszkopt po upieczeniu idealnie oddzieli się od formy po upieczeniu:) Delikatnie przełożyć ciasto, wyrównać.

Piec w temperaturze 170ºC przez około 35 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Gorące ciasto wyjąć z piekarnika i z wysokości około 30 cm upuścić je (w formie) na podłogę (zwykle podkładam złożony koc lub ręcznik na podłogę). Wystudzić w temperaturze pokojowej. Wystudzony biszkopt wyjąć z formy przekroić na 2 blaty.

 

Składniki na biszkopt kakaowy (tortownica o średnicy 20 cm):

  • 3 jajka
  • 80 g drobnego cukru
  • 50 g mąki pszennej tortowej
  • 18 g kakao w proszku

 

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę pszenną i kakao w proszku przesiać.

Biszkopt kakaowy upiec postępując tak samo jak w przypadku powyższego przepisu na jasny biszkopt zastępując skrobię ziemniaczaną kakao w proszku.

Upieczony i wystudzony biszkopt wyjąć z formy, przekroić na 2 blaty

 

Poncz cytrynowy (do nasączenia tortu):

  • 200 ml ciepłej przegotowanej wody
  • sok wyciśnięty z 1 cytryny
  • 3 łyżeczki brązowego cukru

Wszystkie składniki ponczu wymieszać do rozpuszczenia cukru.

 

Lekki krem śmietankowy:

  • 600 g kwaśnej śmietany 18%
  • 9 łyżeczek cukru pudru
  • 1/2 łyżki cukru z prawdziwą wanilią

Wszystkie składniki na krem śmietankowy wymieszać.

 

Dodatkowo:

  • około 600 g świeżych truskawek

 

Drip czekoladowy:

  • 60 g czekolady 64% kakao
  • 40 g czekolady mlecznej
  • 100 g śmietany kremówki 36%
  • 1,5 łyżki mleka

 

Do dekoracji:

  • świeże truskawki (u mnie 5 sztuk truskawkowych kwiatów)
  • borówki amerykańskie (u mnie to środek kwiatka z truskawki)
  • świeże listki mięty

 

Wykonanie tortu:

Pierwszy jasny blat biszkoptowy położyć na paterze, nasączyć 1/4 przygotowanego ponczu. Lekki krem śmietankowy podzielić na 3 części i wyłożyć 200 g kremu na nasączony jasny biszkopt zostawiając około 1 cm od brzegu biszkoptu, aby krem nie spływał bo bokach.

Umyte i osuszone truskawki pokroić na plasterki i rozłożyć równomiernie na lekkim kremie śmietankowym. Całość przykryć drugim, tym razem na zmianę kakaowym, biszkoptowym blatem. Ponownie nasączyć ponczem, wyłożyć kolejne 200g kremu śmietankowego i plasterki truskawek. Przykryć trzecim jasnym biszkoptem, nasączyć, wyłożyć resztę kremu i plasterków truskawek. Ostatni czwarty kakaowy blat nasączyć od wewnątrz pozostałym cytrynowym ponczem i przykryć nim tort.

Przełożony tort z czterech blatów schłodzić całą noc w lodówce.

Rano przygotować drip czekoladowy: śmietanę kremówkę podgrzać, ale nie gotować, dodać czekoladę gorzką i mleczną i wymieszać do rozpuszczenia czekolady.  Zdjąć z ognia i dodać mleko, by rozrzedzić ganache, dokładnie wymieszać do gładkości polewy. Gdyby drip czekoladowy był jeszcze zbyt gęsty dodać odrobinę więcej mleka.

Schłodzony tort wyjąć z lodówki i polać czekoladowym ganache zaczynając od brzegu tortu i pozwalając by polewa spłynęła po jego bokach (dzięki temu, że tort został wcześniej schłodzony polewa nie spłynie do końca, ale zatrzyma się mniej więcej w połowie tortu tworząc dekoracyjne, czekoladowe sople;).

Tort polany z czekoladowym dripem schłodzić w lodówce, następnie dowolnie udekorować świeżymi truskawkami, borówkami amerykańskimi i listkami mięty lub przygotować truskawkowe kwiaty nacinając truskawkę od góry najpierw na cztery części, następnie każdą część naciąć jeszcze raz jednak nie przecinając truskawki do końca tak, aby otrzymać 8 płatków. Rozchylić truskawkowe płatki i umieścić w środku owoc borówki. Ułożyć na torcie pięć takich truskawkowych kwiatów. Przybrać listkami mięty.

Gotowy, udekorowany tort schłodzić w lodówce do momentu podania.

Smacznego!

Przepis własny

Biszkoptowo-czekoladowy tort truskawkowy

Biszkoptowo-czekoladowy tort truskawkowy

Biszkoptowo-czekoladowy tort truskawkowy

Biszkoptowo-czekoladowy tort truskawkowy

Biszkoptowo-czekoladowy tort truskawkowy

 

 

 

 

6/6 - (5 votes)


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments