Wspaniałe bułki orkiszowe z miodem. Bardzo smaczne i zdrowe! Miód nadaje bułeczkom delikatnej słodyczy. Najsmaczniejsze jeszcze ciepłe! U mnie rozeszły się bardzo szybko:) Zamiast bułek można upiec pachnący chleb orkiszowy. Ja upiekłam niewielkie bułeczki z połowy podanych składników. Wieczór wcześniej do ciasta właściwego należy przygotować pate fermentee (stare ciasto) z użyciem drożdży, które w odróżnieniu od zaczynu zawiera sól i dodane do ciasta właściwego korzystnie wpływa na smak pieczywa. Bułeczki posypałam ziarnem czarnuszki, które dodatkowo nadało im wyjątkowego aromatu:)
Składniki na pate fermentee:
- 230 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej
- 150 g letniej wody
- 10 g drobnej soli
- 1/8 łyżeczki suszonych drożdży
Ciasto właściwe (składniki na 40 sztuk bułeczek lub 2 bochenki):
- 450 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej
- 230 g mąki pszennej chlebowej typ 750
- 500 g letniej wody
- 10 g drobnej soli
- 40 g miodu (dodałam miód nawłociowy)
- 4 g suszonych drożdży
- całość wyrośniętego pate fermentee
Dodatkowo:
- ziarna czarnuszki – do posypania bułeczek
Wykonanie:
Przygotowanie pate fermentee: wieczór wcześniej suszone drożdże połączyć z wodą, dodać sól i przesianą mąkę. Wymieszać lub wyrobić gładkie ciasto, które będzie dość gęste i zwarte. Przykryć folią spożywczą i odstawić na 12-16 godzin w temperaturze 210C do wyrośnięcia. Po upływie tego czasu ciasto na pate fermentee będzie widocznie spulchnione.
Wszystkie składniki na ciasto właściwe (oprócz gotowego pate fermentee) wymieszać do połączenia: mąkę przesiać, połączyć z suszonymi drożdżami, dodać sól, miód, wlać wodę. Następnie do wymieszanych składników dodawać partiami wyrośnięte pate fermentee i ponownie wymieszać lub wyrobić przy pomocy haka do ciasta drożdżowego 3 minuty, do połączenia i otrzymania gładkiego ciasta (ja wymieszałam dokładnie łyżką). Dobrze wymieszane/wyrobione ciasto powinno mieć odpowiednią siłę i elastyczność.
Gotowe ciasto przykryć ściereczką lub folią spożywczą i pozostawić do fermentacji wstępnej na 2 godziny. Po upływie 1 godziny od fermentacji wstępnej złożyć ciasto zbierając z boków do środka najlepiej przy pomocy specjalnej skrobki do ciasta (dzięki składaniu gotowe pieczywo uzyska większą puszystość).
Po tym czasie ciasto ponownie krótko złożyć. Oprószyć dłonie mąką (ciasto będzie się kleić) i formować okrągłe bułeczki po 80 g każda (jeśli chcemy upiec chleb podzielić ciasto na pół, uformować dwa okrągłe lub owalne bochenki i ułożyć je w koszykach do chleba wysypanych mąką lub przełożyć ciasto do wysmarowanych masłem foremek).
Blachę wyłożyć matą teflonową lub papierem do pieczenia i układać bułeczki w formie, w odstępach od siebie. Po uformowaniu bułeczek lub chlebów formę przykryć ściereczką lub folią spożywczą i pozostawić ponownie w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 45-60 minut.
Wyrośnięte bułeczki lub chleb (bochenki naciąć) przed pieczeniem posmarować wodą i posypać ziarnami czarnuszki.
Piec w temperaturze 230ºC z parą* przez 15 minut, po tym czasie usunąć naczynie z wodą lub wyłączyć funkcję pary i piec jeszcze w tej samej temperaturze 10– 15 minut, do mocnego zrumienienia bułeczek (w przypadku chleba łączny czas pieczenia wynosi 38-40 minut, jeśli chleb za szybko zacznie się rumienić zmniejszyć temperaturę o 10-20ºC ).
Upieczone bułeczki wyjąć, wystudzić na kuchennej kratce.
Smacznego!
*płaskie naczynie z wodą umieścić na samym dole piekarnika lub użyć funkcji pary jeśli taką posiadamy
Źródło przepisu: „Chleb” Jeffrey Hamelman. wyd. Warszawa 2013
chciałam zapytać czy drożdże instant w tym przepisie można zastąpić świeżymi?? jeśli tak to w jakieś ilości??
Teoretycznie można zastąpić suszone drożdże świeżymi (świeżych dajemy o połowę więcej niż suszonych czyli tutaj 4 g suszonych to 8 g drożdży świeżych) Jednak w tym przepisie raczej niezalecane, ale można spróbować:)