Bułki pszenno owsiane na zakwasie

Jeśli ostatnio nastawiliście ze mną zakwas żytni na chleb to te bułki pszenno-owsiane na zakwasie są świetną okazją by go użyć:) Do ciasta właściwego można dodać mąkę pszenną razowa, orkiszową razową lub mąkę graham. Ja dodałam mąkę owsianą i bardzo dobrze się sprawdziła. Do tych bułeczek zaczyn z zakwasu przygotowujemy wieczór wcześniej i jak to z wypiekami na zakwasie bywa warto uzbroić się w cierpliwość i dać im czas;) W efekcie otrzymujemy wspaniale pachnące bułki pszenno-owsiane z mięciutkim wnętrzem. Posypałam je ziarnami słonecznika, sezamu, makiem i płatkami owsianymi, ale tu panuje zupełna dowolność wyboru;) Te bułeczki na domowym zakwasie smakują o niebo lepiej, niż te upieczone na drożdżach. Ale co ja tu będę więcej pisać;) Przekonajcie się sami:)

 

Składniki na zaczyn:

 • 110 g zakwasu żytniego, aktywnego
 • 440 ml lekko ciepłej wody
 • 200 g mąki pszennej chlebowej typ 750

 

Ciasto właściwe (składniki na 19 sztuk bułeczek):

 • cały wczorajszy zaczyn
 • 345 g mąki pszennej chlebowej typ 750
 • 100 g mąki owsianej
 • 35 g zmielonego siemienia lnianego
 • 1 łyżka drobnej soli
 • 1 łyżka miodu lub melasy (dodałam miód nawłociowy)

 

Dodatkowo:

 • 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka – do posmarowania bułek (w wersji bezmlecznej mleko zastąpić wodą lub pominąć)
 • ziarno słonecznika, sezam, mak, płatki owsiane, siemię lniane itp. – do posypania

 

Wykonanie:

Prostokątną formę o wymiarach 33cm x 23cm i tortownicę o średnicy 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia.

Zaczyn: mąkę przesiać do miski, dodać wodę i zakwas. Wymieszać dokładnie by pozbyć się grudek (najlepiej użyć do tego trzepaczki). Gotowy zaczyn będzie niemal płynny. Przykryć szczelnie folią spożywczą, odstawić w ciepłym miejscu na 12 godzin.  Po tym czasie zaczyn powinien być spieniony z dużą ilością pęcherzyków powietrza jak widać na zdjęciu poniżej.

                                                                                                                               Bułki pszenno-owsiane na zakwasie

Składniki na ciasto właściwe wymieszać i wyrobić przy pomocy haka do ciasta drożdżowego, do połączenia i otrzymania gładkiego ciasta (ja wymieszałam dokładnie łyżką). Wyrobione ciasto przykryć ściereczką lub folią spożywczą i pozostawić do podwojenia objętości (u mnie ciasto rosło około 2,5 godziny).

Po tym czasie ciasto ponownie krótko wyrobić. Formować okrągłe bułeczki, mniej więcej po 65 g każda (gdyby ciasto się kleiło, oprószyć dłonie mąką). Następnie bułki układać w formie, w niewielkich odstępach, jeśli chcemy by złączyły się podczas pieczenia. Po uformowaniu bułeczek obie formy przykryć ściereczką lub folią spożywczą i pozostawić ponownie w ciepłym miejscu do podwojenia objętości  (u mnie etap ten trwał około 1,5 godziny).

Bułki pszenno owsiane na zakwasie                  Bułki pszenno owsiane na zakwasie                 Bułki pszenno owsiane na zakwasie

Wyrośnięte bułeczki posmarować jajkiem roztrzepanym z 1 łyżką mleka i posypać ziarnami.

Piec w temperaturze 230ºC przez 15 minut, po tym czasie obniżyć temperaturę do 200ºC i piec jeszcze 5 – 10 minut, do mocnego zrumienienia bułeczek. Wyjąć, wystudzić na kuchennej kratce.

Smacznego!

Bułki pszenno owsiane na zakwasie

Bułki pszenno owsiane na zakwasie

Bułki pszenno owsiane na zakwasie

Źródło przepisu: przepis z moimi zmianami pochodzi z tej strony.

 

5.2/6 - (6 votes)