Pszenny chleb tostowy z foremki idealny na grzanki, tosty i do kanapek. Ciekawostka – taki chleb w USA nosi nazwę pullman bread, ponieważ jego odbiorcą były kolejowe linie dalekobieżne Pullman. We Francji nazywa się on pain de mie, czyli chleb miękiszowy, ponieważ charakteryzuje go stosunkowo niewielka ilość skórki. Pieczony tradycyjnie w prostopadłościennych foremkach. To najlepszy chleb tostowy jaki jadłam! Pięknie wyrośnięty, pachnący i puszysty:) Już podczas składania i formowania ciasta widoczne są liczne pęcherzyki powietrza. Mleko w proszku i masło nadają miękiszowi cudowną miękkość i sprawiają, że wprost rozpływa się w ustach…
Składniki na ciasto:
- 907 g mąki pszennej chlebowej typ 750 lub mąki pszennej typ 650
- 45 g mleka w proszku
- 23 g drobnego cukru
- 45 g miękkiego masła
- 545 g letniej wody
- 17 g drobnej soli
- 7 g suszonych drożdży
Wykonanie:
Mąkę przesiać, wymieszać z suszonymi drożdżami i solą. Dodać pozostałe składniki: mleko w proszku, masło, cukier. Wlać wodę i wymieszać. Następnie wyrobić na drugiej prędkości w mikserze z hakiem do ciasta drożdżowego przez 3-4 minuty. Ciasto po wyrobieniu powinno być miękkie i elastyczne.
Wyrobione ciasto przykryć ściereczką i odłożyć do fermentacji wstępnej na 2 godziny. Po 1 godzinie od rozpoczęcia fermentacji wstępnej ciasto złożyć zbierając z brzegów miski i składając je do środka. Składanie nada ciastu większą puszystość.
Po tym czasie ciasto podzielić na dwie równe części po około 788 g. Każdą część zaokrąglić, uformować w podłużne wałki, odłożyć na nieposypany mąką blat i przykryć ściereczką. Pozostawić ciasto by odpoczęło na 10-15 minut.
Dwie podłużne formy o wymiarach 23×13 cm lub większe wysmarować dokładnie masłem.
Gdy ciasto odpocznie uformować dwa podłużne tępo zakończone wałki. Włożyć je do przygotowanych foremek (ciasto powinno sięgać do połowy ich wysokości). Przykryć ściereczką i odstawić foremki w ciepłe miejsce do fermentacji końcowej czyli wyrośnięcia na 1-1,5 godziny. Chleb w foremkach powinien wyrosnąć do brzegów formy.
Wyrośnięty chleb w formie włożyć do piekarnika i piec w temperaturze 2000C z parą* przez 35-40 minut do uzyskania złotobrązowej skórki. Na 15-20 minut przed końcem pieczenia wyłączyć funkcje pary lub usunąć naczynie z wodą i dalej piec chleb w suchym środowisku.
Upieczone chleby od razu po wyjęciu z piekarnika wyjąć z formy i pozostawić na kuchennej kratce do odparowania i wystudzenia.
Smacznego!
*płaskie naczynie z wodą umieścić na samym dole piekarnika lub użyć funkcji pary jeśli taką posiadamy
Źródło przepisu: „Chleb” Jeffrey Hamelman. wyd. Warszawa 2013