Chleb z suszonymi pomidorami i tymiankiem

Prosty chleb na drożdżach z suszonymi pomidorami i tymiankiem. Właściwie nie wymaga wiele pracy. Wystarczy wieczór wcześniej wymieszać ciasto, pozostawić do wyrastania w temperaturze pokojowej, rano uformować, odstawić ponownie do wyrośnięcia i upiec. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z pieczeniem chleba i jeśli jeszcze nie nastawiliście zakwasu żytniego do czego bardzo namawiam to ten chleb z pewnością zachęci Was do wypieku domowego pieczywa. Niewielkim wysiłkiem otrzymujemy pachnący bochenek z chrupiącą skórką! Suszone pomidory i tymianek nadają mu wyjątkowego smaku i charakteru:) Bardzo nam smakował, więc pewnie upiekę jeszcze nie raz:-)

 

Składniki na ciasto:

  • 400 g mąki pszennej chlebowej typ 750
  • 300 ml zimnej wody
  • 15 g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżeczka suszonego tymianku
  • 7 suszonych pomidorów z zalewy pokrojonych w paseczki

 

Wykonanie:

Wieczór wcześniej mąkę przesiać do miski, wymieszać z solą, cukrem, tymiankiem i suszonymi pomidorami. Drożdże rozpuścić w wodzie i niewielkim strumyczkiem wlewać do mąki cały czas mieszając drewnianą łyżką. Po połączeniu składników nie wyrabiać ciasta (będzie lepkie i dość rzadkie). Miskę przykryć folią spożywczą i zostawić do wyrastania na całą noc w temperaturze pokojowej.

Następnego dnia rano wyłożyć ciasto łyżką na posypany mąką blat (ciasto nadal będzie rzadkie i klejące) i uformować kulę (jak na zdjęciu poniżej). Ściereczkę posypać obficie mąką i zawinąć w nią ciasto łączniem do dołu. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrastania co najmniej na 1 godzinę, aż podwoi swoją objętość (u mnie chleb wyrastał 1,5 godziny).

Chleb z suszonymi pomidorami i tymiankiem

W piekarniku umieścić garnek żeliwny z pokrywką i nagrzać piekarnik do temperatury 2500C (nie posiadam garnka żeliwnego, więc wykorzystałam garnek żaroodporny, a za pokrywkę posłużyła mi folia aluminiowa – polecam ten sposób:)

Po nagrzaniu ostrożnie wyjąć garnek z piekarnika (uwaga jest bardzo gorący!) zdjąć pokrywkę i zsunąć ciasto do środka, posypać mąką. Przykryć garnek z ciastem, wstawić do gorącego piekarnika i piec 35 minut (bez garnka żeliwnego najlepiej chleb piec z parą umieszczając na dnie piekarnika naczynie żaroodporne z wodą).

Po tym czasie zdjąć pokrywkę/folię aluminiową, wyjąć naczynie z parą (jeżeli pieczemy bez garnka żeliwnego) i piec jeszcze chleb w tej samej temperaturze 15-20 minut do mocnego zrumienienia.

Po upieczeniu wyjąć garnek z chlebem z piekarnika, przestudzić, następnie ostrożnie przełożyć chleb na kuchenną kratkę do odparowania i wystudzenia.

Smacznego!

Chleb z suszonymi pomidorami i tymiankiem

Chleb z suszonymi pomidorami i tymiankiem

Chleb z suszonymi pomidorami i tymiankiem

Chleb z suszonymi pomidorami i tymiankiem

Źródło przepisu: przepis według receptury Jima Laheya

6/6 - (2 votes)