Chleb żytni z żurawiną

Chleb żytni z żurawiną na zakwasie. Mięciutki, wilgotny i nie potrzebuje wyrabiania. Składniki wystarczy tylko wymieszać łyżką. Wyrasta pięknie i szybko. Upiekłam go z suszoną żurawiną, ale polecam też tak jak w oryginalnym przepisie z suszonymi śliwkami. Chlebek jest delikatnie słodki i lepki od żurawiny, w dodatku pysznie wciągający;) To jeden z najszybszych chlebów jakie do tej pory upiekłam:) Jeśli tylko posiadacie aktywny zakwas bardzo zachęcam do upieczenia!

 

Składniki na 1 bochenek

Zaczyn:

  • 150 g mąki żytniej razowej typ 2000
  • 100 g aktywnego zakwasu żytniego
  • 200 g letniej wody

 

Ciasto właściwe:

  • 200 g mąki żytniej jasnej typ 720
  • 1 łyżeczka drobnej soli
  • 150 g bardzo ciepłej wody
  • 200 g posiekanej, suszonej żurawiny/śliwek kalifornijskich (dodałam mniej)

 

Wykonanie:

Wszystkie składniki na zaczyn umieścić w większym naczyniu i dokładnie wymieszać, przykryć folią spożywczą i pozostawić do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej na 12 godzin.

Mąkę żytnią jasną przesiać, dodać sól, ciepłą wodę i cały wyrośnięty zaczyn. Wymieszać do połączenia najlepiej drewnianą łyżką. Dodać posiekaną żurawinę lub śliwki i dobrze wymieszać do połączenia.

Keksówkę o wymiarach dolnych 23 x 8 cm i górnych 26 x 11 cm wysmarować masłem i oprószyć otrębami żytnimi (opcjonalnie). Przełożyć ciasto, wyrównać, oprószyć delikatnie mąką. Przykryć ściereczką kuchenną i pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu do podwojenia objętości (około 2 godziny). Chleb powinien wyrosnąć aż po same brzegi formy.

Piec w temperaturze 220ºC przez około 30 minut. Wyjąć, wystudzić na kuchennej kratce.

Smacznego!

Chleb żytni z żurawiną

Chleb żytni z żurawiną

Chleb żytni z żurawiną

 

Źródło przepisu: shipton-mill.com.

 

 

6/6 - (1 vote)