Kruche, przekładane malinowym dżemem ciastka linzer oprószone cukrem pudrem z charakterystycznym “okienkiem” w kształcie serca, kwiatka, gwiazdki lub księżyca. Poniżej przepis na moją domową wersję tych słynnych austriackich ciasteczek czyli ciasto kruche z dodatkiem gotowanych żółtek. Przepyszne! Cudownie kruche ciasteczka, które na drugi dzień miękną od dżemu i wtedy to dosłownie rozpływają się w ustach… Ledwo zdążyłam je upiec, a chętnych nie brakowało:) Wyglądają niesamowicie efektownie, jak z najlepszej cukierni! Jeśli nie macie takich foremek do wykrawania jak ja można bez problemu wykorzystać w tym celu małą szklankę lub inną ozdobną foremkę i koniecznie z wycięciem na środku:) Bardzo polecam!
Składniki na ciasto kruche (30 sztuk ciasteczek po przełożeniu):
- 240 g mąki pszennej tortowej
- 160 g zimnego masła
- 80 g cukru pudru
- 4 żółtka ugotowane na twardo i przetarte przez drobne sitko
- 1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią
Do przełożenia:
- dżem malinowy około 200 g (u mnie domowy dżem z czarnej porzeczki)
Dodatkowo:
- cukier puder do oprószenia ciasteczek
Wykonanie:
Jajka ugotować na twardo, wyjąć z nich żółtka (białka nie będą potrzebne) i przetrzeć przez drobne sitko.
Mąkę i cukier puder przesiać, posiekać z masłem, dodać cukier z wanilią i ugotowane, przetarte żółtka. Wymieszać i szybko zagnieść ciasto. Następnie ciasto spłaszczyć, zawinąć w folię spożywczą i schłodzić w 1 godzinę lodówce.
Po tym czasie schłodzone ciasto podsypując mąką rozwałkować na grubość około 3 mm. Wykrawać podwójne krążki, jedne z dziurką, drugie bez (u mnie ciastka o średnicy 5 cm). Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia lub matą teflonową, w niewielkich odległościach od siebie. Schłodzić 20-30 minut w lodówce by ciastka zachowały swój kształt.
Piec około 12 – 13 minut w temperaturze 180ºC na jasnozłoty kolor. Studzić na kratce.
Po upieczeniu całe krążki smarować dżemem, a krążki z dziurkami posypać cukrem pudrem i nałożyć na krążki z dżemem.
Smacznego!
Wszystko ok ale skoro posługuje się Pani nazwą, to powinna się Pani skupić na wyrobie tradycyjnym. Do ciasteczek Linzer wykorzystujemy tylko i wyłącznie dżemu z jagód. Domyślam się, że spróbowała Pani ciasteczek niewiadomego pochodzenia, stąd inny dżem.
Dodatkowo aby urozmaicić wiedzę na Pani blogu, podaję link, jak samemu można zrobić formy do ciastek: https://www.youtube.com/watch?v=HvSWDJLBwVA&feature=emb_title
I bez urazy, wspominam o tym dlatego, że pracowałam przy tych ciasteczkach. 🙂
Pozdrawiam!
We wstępie napisałam, że jest to domowa wersja tych ciasteczek, a nie tradycyjny wyrób, które nazwą nawiązują do charakterystycznego kształtu z okienkiem. Nie spotkałam się, żeby wykorzystać do tych ciastek tylko dżemu z jagód, raczej popularny jest malinowy:) Za cenną wiedzę popartą doświadczeniem dziękuję i również pozdrawiam:)
Witam, ile mogą leżeć ciastka upieczone przed przełożeniem ?
Najlepiej do 2 dni:)