Letnie, ucierane ciasto makowo-kokosowe z porzeczkami i kokosowym lukrem. Bardzo udane połączenie smaków:) Kokos i mak lekko chrupią przy jedzeniu, a kwaskowe czerwone porzeczki świetnie uzupełniają się ze słodkim lukrem;) Ciasto nie wychodzi wysokie, ale takie w sam raz. Jedyne moje zmiany w przepisie to podanie niektórych proporcji w gramach. Zmniejszyłam też o połowę ilość lukru i dla mnie jak najbardziej ta proporcja jest wystarczająca. Ciasto wspaniale smakuje jeszcze ciepłe… U mnie nie zdążyło dobrze przestygnąć, a już połowa zniknęła;)
Składniki na ciasto:
- 120 g masła
- 140 g drobnego cukru (3/4 szklanki)
- 3 duże jajka
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- pół łyżeczki ekstraktu z migdałów (dodałam likier migdałowy)
- 225 g mąki pszennej tortowej (1,5 szklanki)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia eko bez fosforanów
- 125 ml mleka 3,2 % (pół szklanki)
- 40 g wiórków kokosowych (pół szklank)
- 2 łyżki suchego maku (niezmielonego)
- 250 g czerwonej porzeczki, odszypułkowanej
Lukier kokosowy:
- 110 g cukru pudru
- 1,5 łyżki likieru kokosowego
Składniki na lukier rozetrzeć grzbietem łyżki do połączenia uzyskania gładkiej, błyszczącej konsystencji.
Dodatkowo:
- wiórki kokosowe, do posypania
Wykonanie:
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera umieścić masło i cukier, utrzeć do powstania jasnej i puszystej masy maślanej. Następnie dodawać całe jajka, jedno po drugim, ucierając do całkowitego połączenia się składników po każdym dodaniu. Dodać ekstrakt z wanilii i migdałowy, utrzeć. Ciasto na tym etapie może wyglądać na zwarzone, ale nie wpływa to na efekt końcowy po upieczeniu. Do masy maślanej z jajkami przesiać mąkę pszenną i proszek do pieczenia, następnie wlać mleko, wsypać wiórki kokosowe i suchy mak. Wymieszać szpatułką tylko do połączenia się składników, nie dłużej lub utrzeć na najwolniejszych obrotach miksera.
Formę o wymiarach 18 x 29 cm wyłożyć papierem do pieczenia (u mnie forma 23 cm x 23 cm) przełożyć do niej ciasto, wyrównać. Na wierzch równomiernie wysypać porzeczki.
Piec w temperaturze 170ºC, najlepiej bez termoobiegu, przez 35 – 40 minut lub dłużej do tzw. suchego patyczka (piekłam 45 minut). Wyjąć z piekarnika, wystudzić.
Polukrować i posypać dodatkowymi wiórkami kokosowymi.
Smacznego!
Źródło przepisu: przepis pochodzi z tej strony.