EKSTRAKT Z WANILII

EKSTRAKT Z WANILII

Najprawdziwszy, wysokiej jakości domowy ekstrakt z wanilii. Często używam go w wypiekach. Dla mnie niezastąpiony. Ekstrakcja ziaren wanilii w alkoholu (nawet kilka miesięcy) wydobywa cały bogaty aromat i smak. Ekstrakt im dłużej przechowywany tym staje się ciemniejszy a aromat mocniejszy. W miarę zużywania wystarczy uzupełniać buteleczkę i dorzucać nowych strąków wanilii po wyskrobaniu ziarenek użytych do innych wypieków. Jak najbardziej polecam!

 

Składniki:

  • 3 duże miękkie i soczyste strąki laski wanilii*
  • 1 szklanka wódki

Ponadto:

  • szklana przeźroczysta karafka lub buteleczka z zamknięciem

Wykonanie:

Strąki laski wanilii przeciąć na pół i razem z ziarenkami umieścić w szklanej buteleczce. Wlać alkohol do całkowitego przykrycia strąków i zamknąć buteleczkę. Przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu np. w kuchennej szafce. Co pewien czas należy wyjąć ekstrakt i wstrząsnąć buteleczką.

Po tygodniu przejrzysty płyn zacznie nabierać ciemniejszej barwy. Pełny aromat i kolor mocnej herbaty ekstrakt osiągnie po dwóch miesiącach od przygotowania i wtedy tez jest gotowy do użycia. Można go przechowywać nawet dwa lata.

W miarę zużywania ekstraktu warto dorzucać laski wanilii (po wyskrobaniu ziarenek użytych np. do deserów) i uzupełniać alkohol odkładając ekstrakt do wzmocnienia jego aromatu.

*Ważne żeby laski wanilii nie były suche. Z soczystych i miękkich strąków uzyskamy pełniejszy aromat ekstraktu.

Rate this post


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments