FRAISIER – FRANCUSKI TORCIK Z TRUSKAWKAMI

FRAISIER – FRANCUSKI TORCIK Z TRUSKAWKAMI

Od francuskiego ‚fraise’ – truskawki. Elegancki i delikatny torcik. Moja wersja to biszkopt czekoladowy przełożony kremem bawarskim z nutą pomarańczy, nasączony likierem Cointreau (w wersji bezalkoholowej można użyć soku z pomarańczy) i udekorowany reliefem z ciemnej i białej czekolady. Brzmi pysznie, a smakuje naprawdę wspaniale! Krem bawarski jest delikatny i puszysty na bazie kremu angielskiego (mieszanina mleka (i często śmietanki), żółtek, cukru i wanilii) wzmocniony żelatyną z dodatkiem bitej śmietany. Krem smakuje i pachnie budyniowo, ale ma lekkość najlepszej pianki! Francuski szyk i zwiewność… W tym torciku można się zakochać;)

 

Składniki na biszkopt czekoladowy:

  • 3 jajka (w temperaturze pokojowej)
  • 100 g drobnego cukru
  • 75 g mąki pszennej tortowej
  • 30 g kakao w proszku

Wykonanie biszkoptu:

Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać partiami cukier nadal ubijając. Mąkę pszenną i kakao przesiać, wymieszać. Do ubitych białek z cukrem dodać żółtka i mieszaninę mąki z kakao. Delikatnie wymieszać szpatułką do połączenia. Spód tortownicy o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia (boków niczym nie smarować) i przełożyć ciasto.

Wstawić do nagrzanego piekarnika do temperatury 1700C i piec 25-30 minut do tzw. suchego patyczka. Po upieczeniu wyjąć, wystudzić i przekroić na dwa blaty. Biszkopt czekoladowy rośnie z lekką górką.

 

Krem bawarski waniliowo-pomarańczowy:

  • 3 żółtka
  • 1/4 szklanki drobnego cukru
  • 70 ml mleka
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 8 g żelatyny w proszku lub 2 listki żelatyny (2 łyżeczki)
  • 250 ml śmietany kremówki 30% lub 36%, schłodzonej
  • 1 łyżka likieru pomarańczowego Cointreau (lub świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy)

Żelatynę w proszku zalać małą ilością wody, tylko do jej przykrycia (mniej więcej 1.4 szklanki). Odstawić na 10 minut do napęcznienia. Następnie podgrzewać, na bardzo małym ogniu mieszając, do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Nie można doprowadzić do wrzenia (żelatyna straci swoje właściwości żelujące). Rozpuszczoną żelatynę odstawić.

Do osobnego garnuszka przelać mleko i zagotować.

W tym samym czasie gdy mleko się gotuje w miseczce umieścić żółtka, cukier i wanilię. Ubić (trzepaczkami miksera do ubijania białek) do uzyskania jasnego, prawie białego i puszystego kremu (kogel mogel). Do otrzymanego kremu dodać połowę zagotowanego mleka, zmiksować.

Mleko z żółtkami z powrotem przelać do garnuszka z pozostałym mlekiem i podgrzewać. Podgrzewać na małym ogniu, mieszając cały czas, do lekkiego zgęstnienia by nie powstały grudki: mieszanka powinna lekko oblepiać łyżkę  – zdjąć z palnika. Można na tym etapie użyć termometru cukierniczego i podgrzać mieszankę do max 60 0C. Nie wolno doprowadzić do wrzenia – krem by się natychmiast zwarzył. Krem lekko przestudzić, dodać rozpuszczoną żelatynę, dokładnie wymieszać do połączenia. Odłożyć do przestudzenia, uważając by krem nie stężał – ma pozostać płynny.

Śmietanę kremówkę przelać do misy miksera i ubić na sztywno. Do ubitej śmietany dodać krem z żelatyną, wymieszać dokładnie do gładkości przy pomocy rózgi kuchennej lub kilku ruchów miksera na najwolniejszych obrotach. Nie można mieszać zbyt długo by krem nie zrobił się zbyt rzadki. Dodać likier i wymieszać.

 

Poncz pomarańczowy (do nasączenia):

  • 1/4 szklanki likieru pomarańczowego Cointreau (lub świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy)
  • 1/4 szklanki letniej przegotowanej wody

Wszystkie składniki wymieszać.

 

Do dekoracji:

  • 8 – 9 sztuk świeżych truskawek (do przekrojenia na pół) + truskawki na wierzch tortu
  • 30 g gorzkiej/mlecznej czekolady
  • 30 g białej czekolady

 

Wykonanie tortu:

Jeden z czekoladowych blatów biszkoptowych zapiąć z powrotem w tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia (moja tortownica miała szklane dno, niczym nie wykładałam). Nasączyć połową pomarańczowego ponczu. Przy brzegu tortownicy poukładać połówki truskawek, stroną rozciętą ku tortownicy. Środek wypełnić kremem bawarskim, tak aby najlepiej krem całkowicie przykrył truskawki. Wyłożony krem wyrównać. Całość umieścić w lodówce do lekkiego stężenia, następnie na wierzch wyłożyć drugi czekoladowy blat biszkoptowy (nasączony resztą pomarańczowego ponczu) i lekko przycisnąć do kremu. Schłodzić.

Czekoladowy wzór (relief):

Czekoladę ciemną i białą rozpuścić w osobnych miseczkach w kąpieli wodnej umieszczając miseczkę na garnuszku z gotującą wodą (para wodna), lekko schłodzić, aby obie czekolady zgęstniały. Obie czekolady przełożyć do osobnych rękawów cukierniczych z okrągłą tylką lub umieścić w dwóch mocnych woreczkach foliowych i odciąć mały róg. Następnie wyciskać czekoladę (najpierw ciemną potem białą) tuż przy krawędzi sernika, zakręcając linię czekolady w spiralę (linia może się lekko falować). Wyciskanie czekolady zakończyć na środku sernika. Następnie zanurzyć koniec patyczka do szaszłyków w czekoladzie na krawędzi sernika i przeciągnąć patyczek do środka rysując promień. Czynność powtórzyć zanurzając patyczek w czekoladzie 2 cm od początku poprzedniego promienia. Rysować kolejne linie, aby dotrzeć do pierwszego promienia.

Dowolnie udekorować torcik truskawkami zanim jeszcze czekolada zastygnie i schłodzić całą noc w lodówce.

Smacznego!

 

5.7/6 - (4 votes)


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Iwona
Iwona
5 lat temu

Torcik pyszny, krem puszysty, przypomina ptasie mleczko ale znacznie miększy. Polecam!