Orzeźwiająca i soczysta, w pięknym kolorze! Oszałamiający smak malin… Idealna na upały:) Granita to nic innego jak ziarnisty lód, przygotowany z lekko schłodzonego owocowego pure’e, soku lub innego płynu. Prosta w wykonaniu. Wystarczy naczynie, zamrażalnik i widelec;) Lodowe kryształki zmrożonej granity wspaniale komponują się nałożone na każdy rodzaj lodów czy sorbetów, tworząc kuszące połączenie;) Samą granitę można udekorować schłodzoną bitą śmietaną i lodowy deser gotowy:)

 

Składniki na około 500 ml granity:

  • 480 g świeżych malin (4 szklanki)
  • 250 ml wody (1 szklanka)
  • 50 g cukru (1/4 szklanki)

 

Wykonanie:

Maliny zmiksować w malakserze, następnie przetrzeć przez sitko, aby pozbyć się pestek. Dodać wodę, cukier i wymieszać do rozpuszczenia się cukru.

Gotową masę przelać najlepiej do plastikowego szerokiego i wyższego pudełka. Umieścić w zamrażalce i sprawdzić masę po upływie około godziny. Kiedy zacznie się zamrażać, widelcem zamieszać masę rozbijając zmrożone części przy brzegach na małe kawałeczki i zgarniając je do środka. Ponownie włożyć naczynie do zamrażalnika i co 30 minut sprawdzać masę za każdym razem mieszając i rozbijając widelcem większe kawałki na mniejsze do otrzymania drobnych kryształków zmrożonej granity. Jeśli granita zbyt mocno się zmrozi, wystarczy pozostawić ją w temperaturze pokojowej, aż zmięknie na tyle, że będzie można ją znów zamieszać widelcem i uformować z niej kryształki. Następnie ponownie wkładamy ją do zamrażalnika.

Gotową malinową granitę przełożyć do pucharków lub wysokich szklanek. Podawać samą lub udekorowaną bitą śmietaną.

Smacznego!

Źródło przepisu: „Lody – domowa manufaktura” David Lebovitz, wyd. Bielsko-Biała 2007r.

 

4.8/6 - (1 vote)