Kajzerki

Kajzerki – okrągłe pszenne bułki nazwane na cześć Cesarza (z niem. Kaiser-cesarz) pochodzą z Austrii, a ich charakterystyczny kształt został opracowany przez wiedeńskich piekarzy. Popularne, tradycyjne bruzdy na wierzchu uzyskuje się przez pięciokrotne składanie uformowanej na placuszek porcji ciasta. Uproszczonym sposobem z którego korzystają współczesne piekarnie bruzdy te tworzy się poprzez promieniste nacięcie uformowanej, okrągłej bułki. Ja jeszcze bardziej ułatwiłam sobie pracę i skorzystałam ze specjalnego znacznika do kajzerek, który bez problemu można kupić w sklepach z akcesoriami kuchennymi. Chrupiące, domowe kajzerki pachną prawdziwym masłem! Najlepiej smakują pierwszego dnia po upieczeniu:) Wspaniały początek dnia!

 

 

Składniki na 12-14 sztuk:

  • 250 g mąki pszennej chlebowej typ 750
  • 125 g mąki pszennej tortowej typ 450
  • 125 g mąki pszennej luksusowej typ 550
  • 300 ml mleka 3/2 %
  • 25 g masła
  • 10 g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka cukru
  • 2 łyżeczki soli

 

Dodatkowo:

  • 1 jajko roztrzepane do posmarowania bułek lub w wersji bez jajek można posmarować bułki mlekiem.

 

Wykonanie:

Wszystkie mąki przesiać, wymieszać. Mleko odrobinę podgrzać by było lekkie ciepłe. Masło roztopić i ostudzić. 

Przygotować rozczyn: drożdże pokruszyć do miseczki, dodać cukier i rozetrzeć łyżką do rozpuszczenia drożdży, następnie dodać 1,5 łyżeczki mąki (odjąć z przesianej do ciasta) wlać 3 łyżki z mleka z wcześniej podgrzanego i odstawić do wyrośnięcia na 15-20 minut.

Do przesianej mąki dodać sól, mleko wymieszane ze stopionym masłem i wyrośnięty rozczyn. Wyrobić miękkie i elastyczne ciasto około 10 minut najlepiej przy użyciu miksera z hakiem do ciasta drożdżowego, aż będzie odchodzić od ręki lub od haka (ciasto będzie dość gęste i zwarte). Wyrobione ciasto przełożyć do miski. Następnie przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości na około 1,5 godziny.

Wyrośnięte ciasto lekko wyrobić i podzielić na 12 równych części  – bułki będą większe (ja podzieliłam ciasto na 14 części po 60g na każdą bułeczkę) i z każdej z nich uformować w dłoniach okrągły kształt bułki. Układać je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w niewielkich odstępach. Przykryć ściereczką i zostawić do podwojenia objętości na 35 minut. Po tym czasie naciąć bułeczki niemal do samej blachy tworząc 5 promieni lub odcisnąć promienisty wzór specjalnym znacznikiem do kajzerek dociskając go mocno do samej blachy. Przykryć bułki ściereczką i odstawić ponownie do wyrośnięcia na 20 minut. Kajzerki przed pieczeniem posmarować roztrzepanym jajkiem lub mlekiem.

Kajzerki                Kajzerki                Kajzerki

Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 220ºC, włączyć funkcję pary lub na dole piekarnika umieścić pojemnik żaroodporny z wodą. Wstawić bułeczki i piec 10 – 12 minut na złoty kolor (po 5 minutach pieczenia wyłączyć funkcje pary lub wyjąć z piekarnika naczynie z wodą).

Upieczone kajzerki wyjąć, wystudzić na kuchennej kratce.

Smacznego!

Kajzerki

Kajzerki

Kajzerki

 

 

 

6/6 - (2 votes)