Historię powstania tego sernika znacie z facebooka DW;) Upiekłam go właściwie na próbę i z tej ilości sera jaką akurat miałam w lodówce. Znalazłam też resztkę masy krówkowej i groszków czekoladowych, które dodałam do masy serowej. Marzył mi się sernik z bezą, a ponieważ piany z trzech białek wyszło dużo wykorzystałam ją całą do dekoracji sernika. Po upieczeniu wyglądał rzeczywiście jak sernik w bezowej koronie. Prosiłam Was o pomoc w nazwie i tylko utwierdziliście mnie w przekonaniu, że tak właśnie powinien się nazywać:) Moja córka też od początku twierdziła, że to jest korona sernik;) Niech zatem kojarzy się Wam jedynie królewsko, bo jest naprawdę pyszny!
Składniki na masę serową:
- 550 g tłustego twarogu śmietankowego mielonego lub odsączonego i przetartego przez sitko 2 razy
- 140 g drobnego cukru
- 40 g roztopionego masła
- 2 żółtka
- 1 jajko
- 1 łyżka mąki krupczatki
- 60 g groszków z czekolady deserowej lub posiekanej czekolady
- 60 g masy krówkowej z puszki
- 10 g cukru z prawdziwą wanilią
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
Bezowa korona:
- 3 białka (120g)
- 100 g drobnego cukru
- szczypta soli
Wykonanie:
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Masa serowa: w misie miksera utrzeć/ubić żółtka, jajko, cukier i cukier z wanilią na jasną, puszystą masę około 5 minut. Do ubitej masy dodawać stopniowo mielony ser, mąkę i na końcu stopione, wystudzone masło. Utrzeć do dokładnego połączenia i uzyskania gładkiej masy serowej. Wsypać groszki czekoladowe i delikatnie wymieszać.
Tortownicę o średnicy 20 cm wysmarować delikatnie masłem i przełożyć połowę masy serowej. Następnie łyżeczką wyłożyć kleksy masy krówkowej i przy pomocy patyczka do szaszłyków wykonać w masie serowej esy-floresy, by masę krówkową rozprowadzić w miarę równomiernie. Przykryć drugą połową masy serowej i wyrównać wierzch sernika.
Piec w temperaturze 1800C przez 35-40 minut, aż powierzchnia sernika się zetnie.
Na 10 minut przed końcem pieczenia sernika zacząć ubijać pianę z białek.
Bezowa korona: białka spienić, dodać szczyptę soli i ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać drobny cukier łyżka po łyżce cały czas ubijając do zużycia całego cukru. Ubita piana z cukrem musi być sztywna i lśniąca. Gotową ubitą pianę z cukrem przełożyć do rękawa cukierniczego z ozdobną końcówką (u mnie tylka Wilton M1).
Upieczony, gorący sernik wyjąć ostrożnie z piekarnika i udekorować całą powierzchnię sernika dwoma lub trzema warstwami rozetek z ubitej piany, aż do wykorzystania całej bezy.
Sernik z bezą ponownie włożyć do piekarnika i zapiec jeszcze 10 minut w takiej samej temperaturze czyli w 1800C. Po upieczeniu sernik wyjąć z piekarnika i pozostawić w tortownicy do ostudzenia.
Korona sernik kroić po całkowitym wystudzeniu, a najlepiej smakuje na drugi dzień po schłodzeniu kiedy masa serowa nabierze odpowiedniej konsystencji.
Smacznego!
Przepis własny
Czy sernik z bezą wyjąć odrazu jak się upiecze czy zostawić na jakiś czas w piekarniku?
Wyjąć od razu z piekarnika i pozostawić w formie do wystudzenia.