Świąteczny mazurek orzechowy na białkach z kawowym lukrem. Świetny sposób na wykorzystanie białek pozostałych z innych wypieków. Muszę się przyznać, że rzadko piekę mazurki, gdyż zwykle kojarzą mi się z czymś mdło-słodkim. Tymczasem okazuje się, że mazurek wcale nie musi być przesłodzony jak ten orzechowy na białkach. Większej słodyczy nadaje mu jedynie kawowy lukier. Mazurek jest mięciutki i mocno orzechowy. Orzechy laskowe można zastąpić włoskimi lub migdałami albo mieszanką orzechów i migdałów. Upiekłam go z połowy składników, ale jeśli posiadacie nadmiar białek z łatwością można podwoić proporcje by upiec dwie wersję – orzechową i migdałową:) Trochę poniosła mnie fantazja;) i mazurek orzechowy udekorowałam dodatkowo wzorem z białego lukru, ale nie jest to konieczne. Kolejny staropolski przepis warty wypróbowania!
Składniki na 1 mazurek orzechowy:
- 200 g białek (5 białek)
- 125 g zmielonych orzechów laskowych/włoskich/migdałów
- 125 g cukru pudru (dodałam drobny cukier)
- 1 łyżka pokruszonych biszkoptów i przesianych przez sitko*
- ziarenka z połowy laski wanilii
Lukier kawowy:
- 1 łyżka świeżo zaparzonej kawy espresso
- 60 g cukru pudru
Lukier biały do dekoracji (opcjonalnie):
- 95 g cukru pudru
- 1 łyżka gorącej wody
- pół łyżeczki soku z cytryny
Ponadto:
- orzechy włoskie/migdały – do dekoracji
Wykonanie:
Białka ubić na sztywną pianę, następnie dodawać partiami cukier nadal ubijając, aż piana stanie się sztywna i lśniąca. Ubitą pianę z cukrem delikatnie wymieszać szpatułką z mielonymi orzechami/migdałami, okruszkami biszkoptów i ziarenkami wanilii.
Kwadratową formę o wymiarach 23 cm x 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia i delikatnie przełożyć ciasto, wyrównać.
Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 1800C przez 20-25 minut. Wyjąć i zanim ciasto całkowicie wystygnie ostrożnie zdjąć papier do pieczenia, wystudzić.
Przygotować lukier kawowy dokładnie ucierając wszystkie składniki. Na wystudzonym mazurku równo rozprowadzić lukier kawowy. Zanim lukier całkowicie zastygnie ozdobić mazurek kawałkami orzechów lub migdałów (ozdobiłam też zmielonymi orzechami). Dopiero gdy dekoracja z kawowego lukru i orzechów całkowicie zastygnie ozdobić mazurek białym lukrem (wszystkie składniki na lukier dokładnie utrzeć łyżką do połączenia) przy użyciu tylki nr 2 do dekoracji lub przełożyć lukier do woreczka i odciąć niewielki róg.
Gotowy mazurek orzechowy pokroić na kwadraty.
Smacznego!
- w wersji bezglutenowej pominąć biszkopty
Źródło przepisu na ciasto: „W staropolskiej kuchni i przy polskim stole” Maria Lemnis, Henryk Vitry, wyd. Warszawa 1938-1976.
Bardzo smaczny pomysł na wykorzystanie białek. I apetyczne zdjęcia 🙂
Moja babcia robila taki mazurek. Smak mojego dziecinstwa. W przepisie jest jeszcze lyzka kakao i zamiast biszkoptow sa herbatniki. To jest przepis staropolski od 1890 roku- przekazywany w rodzinnie.
Dałoby się to ciasto przekroić i przełożyć? Pozdrawiam i wesołego jajka
Ciasto nie jest wysokie, ale myślę, że można spróbować je przekroić i przełożyć. Ewentualnie upiec z podwójnej ilości, wtedy będzie wyższe i beż problemu da się przełożyć. Powodzenia:) Dziękuję i wzajemnie zdrowych i smacznych Świat!