Pączki wiedeńskie

Słynne pączki wiedeńskie znane też jako pączki hiszpańskie czy gniazdka na cieście parzonym, które jest zdecydowanie szybsze w przygotowaniu niż tradycyjne drożdżowe. Ciasto parzone nie zawiera cukru, dlatego słodki lukier jest tu niezbędny. Delikatne, lekkie i wilgotne w środku. Te pączki wiedeńskie wprost rozpływają się ustach… Bardzo je lubię:) Smażę rzadko, ale w karnawale obowiązkowo. Domowe pączki wiedeńskie smakują naprawdę wyjątkowo! Kto raz ich spróbuje będzie smażył je już zawsze:) Wystarczy tylko zaopatrzyć się w rękaw cukierniczy z odpowiednią końcówką i już nic nie stoi na przeszkodzie, by za niedługi czas delektować tymi pysznymi pączkami. Jeśli jeszcze ich smażyliście polecam poćwiczyć przed zbliżającym się Tłustym Czwartkiem:-)

 

Składniki na ciasto parzone (około 20 sztuk pączków w zależności od wielkości końcówki (u mnie 16 sztuk):

  • 300 g mąki pszennej luksusowej lub tortowej
  • 370 ml wody
  • 150 g masła
  • 6 jajek
  • szczypta soli

 

Lukier:

  • 120 g cukru pudru
  • 2 łyżki gorącej wody
  • 1 łyżeczka soku z cytryny

Wszystkie składniki na lukier dokładnie wymieszać do gładkości.

 

Dodatkowo:

  • olej rzepakowy do smażenia

 

Wykonanie:

W garnku z grubym dnem zagotować wodę z masłem i solą. Na wrzątek wsypać przesianą mąkę energicznie mieszając. Nie zdejmując z ognia mieszać ciasto jeszcze przez 2-3 minuty, aż stanie się całkiem gładkie, bez śladów mąki, błyszczące i zacznie odstawać od ścianek naczynia. Ciasto ostudzić, musi być całkiem zimne. Do wystudzonego ciasta dodawać jajka jedno po drugim miksując po każdym dodaniu, aż do dokładnego połączenia, tak by uzyskać jednolite ciasto.

Gotowe ciasto przełożyć do worka cukierniczego z końcówką w kształcie dużej gwiazdki (u mnie o średnicy 2 cm).

Na papierze do pieczenia odrysować kwadraty o boku 10 cm, następnie wysmarować papier olejem przy pomocy pędzelka. Na każdy kwadrat wycisnąć kółko o średnicy około 8 cm, jak na poniższych zdjęciach. Wyciąć poszczególne kwadraty z wyciśniętym gniazdkiem.

Pączki wiedeńskie                 Pączki wiedeńskie                  Pączki wiedeńskie

Olej roślinny rozgrzać do temperatury 175-1800C. Wkładać pączki papierem do góry i od razu usunąć papier, który dzięki olejowi łatwo odchodzi od ciasta. Smażyć około 5 minut z każdej strony, aż nabiorą złotego koloru. Podczas smażenia pączki urosną i zwiększą swoją objętość. Po usmażeniu odkładać na ręcznik papierowy do odsączenia.

Po przestudzeniu pączki wiedeńskie polać lukrem i odstawić do jego zastygnięcia (w razie potrzeby zwiększyć proporcje lukru).

Smacznego!

Pączki wiedeńskie

Pączki wiedeńskie

Pączki wiedeńskie

Pączki wiedeńskie

Pączki wiedeńskie

Pączki wiedeńskie

6/6 - (2 votes)