Piernikowe barnes & noble

Bogato zdobione piernikowe Barnes & Noble otwiera serię spersonalizowanych świątecznych prezentów! Barnes & Noble to kolekcja przepięknie wydanych książek, które zachwycają unikalnymi okładkami. Postanowiłam wykonać piernikową wersję takiej książki na prezent dla osoby zakochanej w tej cudownej książkowej serii, która rzeczywiście potrafi oczarować… Tym samym jest to jedyny i niepowtarzalny piernikowy egzemplarz Barnes & Noble i w dodatku jadalny;) Zaczęłam od ustalenia wymiarów książki i kartek, zaprojektowania okładki i grzbietu książki, choć tak naprawdę w trakcie dekorowania lukrem królewskim przychodziły mi najróżniejsze pomysły na ozdobienie czyli wyszło bardzo spontanicznie:) Planowałam też przełożenie piernikowych kartek powidłami śliwkowymi, ale tak pochłonęło mnie lukrowanie, że całkiem o tym zapomniałam, ale koniecznie Wy pamiętajcie jeśli zdecydujecie się na taki piernikowo-książkowy prezent:) Tytuł i autor książki jest jak najbardziej realny, a dekoracja z upieczonych pierniczków i cała lukrowa oprawa to już kwestia mojej wyobraźni. Wykorzystałam tutaj ciasto z przepisu na lukrowane pierniczki, ale możecie upiec taki prezent z Waszego ulubionego i wypróbowanego ciasta piernikowego. To bardziej pomysł niż nowy przepis, ale z pewnością warty uwagi. Jestem przekonana, że obdarowana osoba będzie zachwycona takim prezentem! Piernikowe Barnes & Noble to było dla mnie prawdziwe wyzwanie i jestem dumna z końcowego efektu:-)

 

Ciasto piernikowe z tego przepisu (lub wasze ulubione:)

Lukier królewski do dekoracji:

  • około 1,5 szklanki przesianego cukru pudru
  • 1 białko (40g)
  • 1/2 łyżeczki soku z cytryny

Wszystkie składniki na lukier utrzeć grzbietem łyżki do otrzymania gładkiej polewy lukrowej. Jeśli lukier będzie zbyt rzadki – dodać więcej cukru w sumie 1,5 szklanki. Lukier do dekoracji musi być gęsty, błyszczący i zostawiać wyraźny ślad. Gotowy lukier przełożyć do mocnego, foliowego woreczka, odciąć mały róg i udekorować piernikową książkę (dekorowałam przy pomocy tylki nr 1 Wilton)

Dodatkowo:

  • powidła śliwkowe do przełożenia kartek

 

Wykonanie:

Ciasto rozwałkować najlepiej na papierze do pieczenia na grubość około 5 mm podsypując mąką i wyciąć 2 okładki czyli stronę tytułową i tylną książki o wymiarach: 20 cm długość i szerokość 13 cm.

Następnie wykroić kartki 3-4 sztuki o wymiarach 19 cm długość i 12 cm szerokość i grzbiet książki o wymiarach: 20 cm długość i 4,5-5 cm szerokość. Z pozostałego ciasta wyciąć niewielkie pierniczki przy pomocy foremek i stempelków w dowolnych kształtach do ozdoby okładki (u mnie serduszka i zimowe śnieżynki).

Poszczególne części i małe pierniczki upiec wg przepisu powyżej (można ciasto upiec dzień wcześniej, a dekorować i składać książkę w całość następnego dnia), wystudzić.

Przygotować lukier królewski i udekorować stronę tytułową i tylną książki oraz grzbiet. Odczekać, aż lukier zastygnie następnie złożyć poszczególne elementy książki zaczynając od tylnej okładki.

Z poszczególnych kartek najpierw odciąć niewielki kawałek brzegu z każdej strony, by ciasto piernikowe w przekroju bardziej przypominało strony. Skleić je ze sobą przekładając powidłami śliwkowymi, a udekorowaną stronę tytułową i tylną czyli okładkę dokleić na lukier królewski. Na końcu lukrem przymocować ozdobiony grzbiet książki, delikatnie docisnąć i odstawić do całkowitego zastygnięcia lukru.

Gotowe piernikowe Barnes & Noble przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, a na prezent zapakować w przeźroczystą folię:)

Smacznego!

Piernikowe barnes & noble

Piernikowe barnes & noble

Piernikowe barnes & noble

6/6 - (4 votes)