Prosty chleb na zakwasie

To naprawdę prosty chleb na zakwasie:) Wszystkie składniki należy dobrze wyrobić i odłożyć na noc do wyrastania. Upiekłam go, gdy chciałam mieć leniwą niedzielę;) Taki prosty chleb na szybko, by na drugi dzień móc cieszyć się domowym i zdrowych wypiekiem na śniadanie. Chleb upiekłam na mące pszennej chlebowej, ale z racji dodania dużej ilości zakwasu żytniego w smaku chleb jest lekko kwaskowy i bardziej przypomina ciemny chleb niż pszenny. Jeśli dodacie jak w przepisie mąkę orkiszową chleb nie tylko pogłębi swój ciemny kolor, ale też dodatkowo oprócz kwasowości zyska też lekką goryczkę charakterystyczną dla mąki orkiszowej. Chleb jest niewielki, to dosłownie mały bochenek, taki w sam raz, na raz;) Jego zaletą jest też wspaniale chrupiąca skórka!

 

Składniki na 1 mały podłużny bochenek:

  • 300 g mąki pszennej chlebowej typ 750 lub pełnoziarnistej mąki orkiszowej (drobno mielonej)
  • 1/2 łyżeczki soli himalajskiej lub zwykłej
  • 200 g zakwasu żytniego (w przepisie zakwas orkiszowy)
  • 250 ml letniej wody

 

Wykonanie:

Wieczór wcześniej przesianą mąkę wymieszać z solą, dodać zakwas i wlać wodę. Ciasto na chleb dokładnie wymieszać łyżką / wyrobić około 5 minut. Po tym ciasto powinno być sprężyste i dość gęste.

Podłużną foremkę o długości 23 cm wysmarować masłem i przełożyć ciasto. Formę z ciastem odłożyć w ciepłym miejscu do wyrastania na całą noc.

Rano gdy chleb wyrośnie i wypełni całą formę nagrzać piekarnik do maksymalnej temperatury (2400C lub 2500C). Wyrośnięty chleb w formie włożyć do piekarnika i piec z parą* 30-40 minut lub dłużej do mocnego zrumienienia. Na 15-20 minut przed końcem pieczenia wyłączyć funkcje pary lub usunąć naczynie z wodą i dalej piec chleb w suchym środowisku. Para na początkowym etapie powoduje, że chleb pięknie wyrasta, po upieczeniu jest wilgotny w środku i ma chrupiącą skórkę, a dalsze pieczenie bez pary pozwala pieczywu się dopiec i przyrumienić.

Upieczony chleb wyjąć z formy i pozostawić na kuchennej kratce do odparowania i wystudzenia.

Smacznego!

*płaskie naczynie z wodą umieścić na samym dole piekarnika lub użyć funkcji pary jeśli taką posiadamy

Prosty chleb na zakwasie

Prosty chleb na zakwasie

Źródło przepisu: “Jedzenie, które leczy” Karolina i Maciej Szaciłło, wyd. Warszawa 2017 r.

5.7/6 - (6 votes)