Amerykański pumpkin pie czyli tarta dyniowa tradycyjnie pieczona podczas Halloween i w Dniu Dziękczynienia w USA i Kanadzie. Ciasto, które swoją popularność zapoczątkowało w XVIII wieku. Kruchy spód z kremowym nadzieniem na bazie dyniowego puree, śmietanki kremówki i przypraw korzennych o konsystencji coś pomiędzy puddingiem, a delikatnym musem. Zdecydowanie dla fanów dyniowych smaków, gdyż dynia jest tu dobrze wyczuwalna. Do przyrządzenia tego wypieku konieczne jest głębokie naczynie żaroodporne, gdyż nadzienia jest sporo i podczas pieczenia z płaskiej formy do tarty mogłoby zwyczajnie wypłynąć. Ze skrawków ciasta po wyłożeniu formy wycięłam jesienne listki do dekoracji, ale nie jest to konieczne. Pumpkin pie podaje się z dodatkową ubitą śmietaną kremówką. Ja zamiast niej udekorowałam tartę kajmakiem (masą krówkową), która świetnie mi tu pasowała:) a całość lekko oprószyłam kakao w proszku. Użyłam dyni odmiany butternut, ale świetnie nadaje się też bardziej popularna odmiana Hokkaido, dobra do wypieków. Warto wykorzystać jesienny, dyniowy urodzaj i upiec pumpkin pie. Dacie się namówić?;)
Składniki na ciasto kruche:
- 250 g mąki pszennej tortowej
- 150 g zimnego masła, pokrojonego w kostkę
- 1 jajko
- 1 łyżeczka drobnego cukru
- duża szczypta soli
- 1 łyżka zimnego mleka lub wody
Składniki na nadzienie dyniowe:
- 500 g domowego puree z dyni
- 250 ml śmietanki kremówki 36% lub 30 %
- 2 duże jajka
- 1 duże żółtko
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
- 110 g brązowego drobnego cukru
- szczypta soli
- mielone przyprawy: 2 łyżeczki cynamonu, 1 łyżeczka imbiru, 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej, 1/4 łyżeczki goździków, 1/4 łyżeczki kardamonu
Wykonanie:
Mąkę pszenną przesiać, dodać posiekane masło, wyrobić lekko by przypominało kruszonkę. Dodać jajko, drobny cukier, mleko lub wodę, sól, i szybko zagnieść ciasto. Uformować je w kulę, spłaszczyć, owinąć ją folią spożywczą i schłodzić w lodówce co najmniej 60 minut, lub nawet całą noc.
Głębszą, żaroodporną formę lub głęboką formę do tarty o średnicy 24 cm wysmarować masłem i oprószyć mąką pszenną.
Schłodzone ciasto rozwałkować na grubość 3 mm i wyłożyć nim dokładnie formę. Ze skrawków ciasta wyciąć dowolne kształty do dekoracji (u mnie listki). Ciasto oprószyć delikatnie mąką, następnie na nie wyłożyć papier do pieczenia i wysypać kulki ceramiczne obciążające ciasto (mimo obciążenia zdarza się w tym wypieku, że boki tarty zsuwają się podczas pieczenia).
Formę z ciastem podpiec w piekarniku nagrzanym do 200°C przez 15 minut. Następnie formę wyjąć z piekarnika, usunąć papier z obciążeniem, wstawić tartę ponownie do piekarnika, zmniejszyć temperaturę do 180ºC i piec dodatkowe 5 – 10 minut lub do wyraźnego zarumienienia spodu. Razem z podpiekanym spodem upiec małe ciasteczka wycięte z części ciasta przeznaczonego na spód.
Przygotować nadzienie dyniowe: wszystkie składniki wymieszać trzepaczką do dokładnego połączenia (powstanie dość płynna masa). Gotowe nadzienie przelać na podpieczony kruchy spód (może być gorący).
Piec w piekarniku nagrzanym do 200°C przez 10 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę do 180°C i piec jeszcze 40 minut. Nadzienie trochę wyrośnie, a potem opadnie do pierwotnego poziomu. Wyjąć z piekarnika, wystudzić.
Pumpkin pie schłodzić w lodówce, najlepiej przez całą noc. Podawać z kleksem ubitej z cukrem śmietany kremówki lub wystudzoną tartę przed schłodzeniem udekorować upieczonymi ciasteczkami – listkami lub innymi kształtami wyciętymi z ciasta kruchego i dodatkowo kajmakiem wyciskając go z rękawa cukierniczego z ozdobną tylką w kształcie mocno wyciętej gwiazdki.
Smacznego!