
Tradycyjne rogale marcińskie nadziewane białym makiem, orzechami, migdałami i marcepanem, przygotowywane w Poznaniu w dniu 11 listopada z okazji dnia św. Marcina. Jak co roku cukiernie i sklepy kuszą tym poznańskim wypiekiem. Warto jednak przygotować je samemu a zapewniam, że smak Was pozytywnie zaskoczy. Domowe ciasto półfrancuskie delikatnie listkujące i chrupiące nie ma sobie równych! Dla wielbicieli maku to naprawdę silna i nieodparta pokusa..:) Zachęcam i bardzo polecam!
Składniki na ciasto drożdżowo-francuskie (12 sztuk):
- 250 ml letniego mleka (1 szklanka)
- 1 łyżka suchych drożdży (14 g) lub 28 g świeżych drożdży
- 1 jajko
- pół łyżeczki ekstraktu z wanilii
- 490 g mąki pszennej luksusowej (3,5 szklanki)
- 45 g drobnego cukru (3 łyżki)
- szczypta soli
- 225 g masła, w temperaturze pokojowej (30 g do ciasta i 195 g do przekładania)
Wykonanie:
Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżych drożdży przygotować rozczyn)* dodać resztę składników i rozetrzeć pomiędzy palcami, pod koniec dodając 30 g roztopionego masła. Wyrobić ciasto, bardzo krótko – tylko do połączenia; powinno pozostać lepiące. Uformować z niego prostokąt i owinąć szczelnie folią, następnie schłodzić w lodówce przez około 1 godzinę.
Schłodzone ciasto przełożyć na stolnicę i rozwałkować w prostokąt o wymiarach 30 x 15 cm, tak, aby krótsze strony stanowiły górę i dół. Pozostałą ilość masła z przepisu (195 g) rozsmarować równomiernie na cieście (zostawić pół cm marginesu wokół). Złożyć 1/3 ciasta od góry ku środkowi, następnie złożyć dolną część tak, by przykryła pierwszą. Dobrze skleić brzegi, odwrócić ciasto o 90º i delikatnie rozwałkować na prostokąt o wymiarach 25 x 17 cm używając jak najmniejszej ilości mąki do podsypywania. Złożyć ponownie na 3 części, owinąć ciasto folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez 45 minut.
Proces wałkowania i składania powtarzać kolejne 3 razy, chłodząc ciasto między wałkowaniami przez 30 minut. Po ostatnim rozwałkowaniu i złożeniu ciasto dobrze owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki na minimum 5 godzin, a najlepiej na całą noc.
Wyjąć z lodówki na 20 minut przed robieniem rogalików.
Nadzienie makowe:
- 300 g białego maku
- 100 g masy marcepanowej
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 100 g orzechów włoskich
- 100 g zblanszowanych migdałów
- 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej lub 1 łyżka likieru pomarańczowego
- 2-3 łyżki gęstej kwaśnej śmietany 18%
- 3 podłużne biszkopty, pokruszone na okruszki
- opcjonalnie: 1 łyżka likieru migdałowego Amaretto
Ponadto:
- 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka do posmarowania
- posiekane orzechy włoskie/pecan i migdały do posypania
Mak i orzechy sparzyć gorącą wodą, po 15 minutach odcedzić i osączyć. Zmielić dwukrotnie w maszynce razem z migdałami. Masę marcepanową rozetrzeć mikserem z cukrem pudrem, dodać zmielony mak z bakaliami, okruszki biszkoptowe, likier migdałowy i posiekaną skórkę pomarańczową lub likier pomarańczowy. Dobrze wymieszać, dodać śmietanę – ale tylko tyle by uzyskać dość zwartą, ale plastyczną masę. Masa nie powinna być zbyt płynna, ani zbyt twarda (reguluje się jej konsystencję dodając stopniowo śmietanę)*.
Ciasto na rogaliki rozwałkować* na prostokąt o wymiarach mniej więcej 60 x 30 cm i pokroić na 12 trójkątów (o długich bokach – tak jak na zdjęciach poniżej). Nadzienie przełożyć do rękawa cukierniczego z okrągłą końcówką (u mnie o średnicy 2 cm) i wycisnąć nadzienie na trójkąty od podstawy ku wierzchołkowi w dwóch rzędach mniej więcej do połowy długości trójkąta jak na zdjęciu, zostawiając mały margines na wszystkich bokach trójkąta. Kawałek ciasta u podstawy założyć na nadzienie, lekko docisnąć i naciąć. Następnie zwijać rogaliki zaczynając od najszerszego boku, w kierunku wierzchołka. Ułożyć na blaszce, przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na około 40 – 50 minut lub do podwojenia objętości.
Wyrośnięte rogale posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem.
Piec w piekarniku nagrzanym do 180ºC przez około 25 – 30 minut, do zrumienienia. Wyjąć na kratkę i jeszcze ciepłe polać lukrem, posypać orzechami i posiekanymi migdałami.
Lukier:
- 1 szklanka cukru pudru
- 2 – 3 łyżki gorącej wody lub ciemnego rumu
Składniki rozetrzeć w naczyniu łyżką do gładkości. Gęstość lukru regulować dodatkiem wody/rumu lub cukru pudru.
*Rozczyn – świeże drożdże umieścić w miseczce zasypać 1 łyżką cukru (z 3 używanych do ciasta), rozetrzeć dokładnie do uzyskania płynnej konsystencji, dodać 1 łyżkę mąki (z 3,5 szklanek), wymieszać. Wlać 1/3 szklanki ciepłego mleka (z 1 szklanki) – dokładnie wymieszać i pozostawić na 15-20 minut w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Po tym czasie wyrośnięte drożdże dodać do mąki z resztą składników i postępować dalej jak w przepisie.
* Masa makowa nie powinna być za gęsta, w razie potrzeby można dodać odrobinę więcej śmietany, by dało się ją łatwo wycisnąć na ciasto.
*Należy uważać żeby ciasta nie rozwałkować zbyt cienko, w przeciwnym razie może się rwać przy zwijaniu rogali.
Smacznego!
Źródło przepisu – przepis autorstwa Bajaderki z forum Cincin z moimi drobnymi zmianami.
Pyszności 😉 Ciasto delikatnie chrupkie z wyraźnym akcentem migdałów i zapachem Amaretto. Warto naprawdę poświęcić trochę czasu i upiec je samemu… nie tylko raz w roku 🙂
To prawda 🙂 Warto!
W zeszłym roku robilam i w tym roku również zrobie 🙂 miod malina , po prostu przepyszne. Dziękuję
Super! Bardzo proszę:-)
W zeszlym roku robila i w tym rowniez zrobie . przepyszne!!! bardzo pracochlonne ale wartoooo. POLECAM serdecznie