Rogaliki drożdżowe z marmoladą różaną

Puchate, tradycyjne rogaliki drożdżowe z marmoladą różaną pachną i smakują wyśmienicie:) Do nadzienia rogalików użyłam marmolady z płatków dzikiej róży, którą kupiłam jakiś czas temu u jednego Pana na targu zupełnie przypadkiem. Słoiczek nawet nie ma etykiety, a marmoladę robi ten Pan sam i sprzedaje tylko okazjonalnie z tego co udało mi się podpytać i stoi na targu tylko raz w miesiącu (no to miałam szczęście;) Wzięłam jeden słoiczek na próbę no i cóż…. żałuję, że nie więcej. Marmolada jest wyśmienita i bez żadnych zbędnych dodatków tylko cukier i zmacerowane płatki róży. Zapach jest bardzo intensywny i co istotne naturalny. Chętniej wspieram takich drobnych wytwórców i małe manufaktury niż wielkie koncerny gdzie produkty wytwarzane przemysłowo coraz częściej tylko dobrze wyglądają, natomiast z prawdziwym smakiem niewiele mają wspólnego. Jeśli też szukacie produktów wytwarzanych jak dawniej, naturalnymi metodami i kupujecie u lokalnych i drobnych producentów z pewnością wiecie o czym mówię:) Z przepisu otrzymacie całą “górę” mięciutkich rogalików drożdżowych, które można jeszcze zjadać następnego dnia o ile go dotrwają;)

Witajcie w Nowym Roku! W 2020 jak się domyślacie w moim Domu Wypieków też będzie na słodko;)

 

Składniki na 24 sztuki:

  •  600 g mąki pszennej luksusowej
  • 120 g masła
  • 200 ml mleka
  • 2 jajka
  • 80 g cukru pudru
  • 32 g cukru z prawdziwą wanilią
  • 80 g świeżych drożdży
  • 1/3 łyżeczki soli

 

Nadzienie:

  • 600 g marmolady różanej

 

 

Wykonanie:

Przygotować rozczyn: drożdże pokruszyć do miseczki, dodać łyżkę cukru pudru, rozetrzeć do rozpuszczenia drożdży, dodać 2 płaskie łyżki mąki i 7 łyżek z 200 ml delikatnie podgrzanego mleka. Wymieszać dokładnie do połączenia i odstawić rozczyn w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 20 minut.

Masło roztopić i przestudzić. Jajka ubić w misie miksera z pozostałym cukrem pudrem i cukrem waniliowym na jasną, puszystą masę.

Do ubitej masy jajecznej dodać wyrośnięty rozczyn drożdżowy, sól, pozostałe letnie mleko, przesianą mąkę i przestudzone, roztopione masło. Wymieszać całość, następnie wyrobić miękkie i elastyczne ciasto najlepiej przy użyciu miksera z hakiem do ciasta drożdżowego przez około 10-15 minut. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 1 godzinę.

Wyrośnięte ciasto podzielić na trzy części po około 400 g każda. Każdą z nich rozwałkować nadając ciastu kształt koła, które podzielić następnie na 8 trójkątów. Na każdy z nich nałożyć płaską łyżeczkę marmolady, delikatnie ją rozsmarować i zwijać rogaliki zaczynając od podstawy do ostrego końca. Lekko docisnąć by koniec dobrze się skleił i znalazł się pod spodem rogalika:)

Dwie blachy wyłożyć papierem do pieczenia lub matą teflonową i układać rogaliki w odstępach od siebie.

Rogaliki drożdżowe z marmoladą różaną                  Rogaliki drożdżowe z marmoladą różaną                  Rogaliki drożdżowe z marmoladą różaną

Piec w temperaturze 1800C przez 15-20 minut do zrumienienia. Po upieczeniu przełożyć rogaliki drożdżowe na kuchenną kratkę do przestudzenia.

Smacznego!

Rogaliki drożdżowe z marmoladą różaną

Rogaliki drożdżowe z marmoladą różaną

Rogaliki drożdżowe z marmoladą różaną

Rogaliki drożdżowe z marmoladą różaną

Źródło przepisu: „Dwanaście słodkich miesięcy” Kasia Guzik, wyd. Białystok 2018

6/6 - (4 votes)