Sernik zebra

Noworoczny, śnieżnobiały sernik zebra z charakterystycznymi paskami wygląda bardzo oryginalnie i niemal expresowy w wykonaniu;) Gdy znalazłam w lodówce niewykorzystany twaróg stwierdziłam, że właśnie nadszedł czas na mały eksperyment na wzór znanego ucieranego ciasta zebra. Sernik jest delikatny, z czekoladową nutą, a posypany kakaem wygląda jak najlepszy deser! Polecam:)

 

Składniki na masę serową:

  • 600 g twarogu  śmietankowego, tłustego lub półtłustego, zmielonego przynajmniej dwukrotnie (przetarłam 2 razy przez gęste sitko)
  • 200 ml śmietany kremówki 36%
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 145 g drobnego cukru
  • 4 jajka
  • 1 łyżka budyniu śmietankowego/waniliowego bez cukru lub mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżka budyniu czekoladowego bez cukru
  • 1 łyżka kakao

 

Dodatkowo:

  •  kakao do posypania

 

Wykonanie:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Tortownicę o średnicy 20-22 cm wysmarować masłem, odstawić.

W misie miksera umieścić wszystkie składniki oprócz budyniu śmietankowego/waniliowego lub mąki ziemniaczanej, budyniu czekoladowego i kakao. Zmiksować lub utrzeć do połączenia rózgą kuchenną; nie miksować/ucierać zbyt długo, by niepotrzebnie nie napowietrzać masy serowej – napowietrzony sernik mocno urośnie, a potem opadnie.

Masę serową podzielić na dwie, nierówne części. Do jednej trochę mniejszej części dodać przesiany budyń czekoladowy  i kakao. Dokładnie wymieszać do połączenia. Pozostałą część masy wymieszać z 1 łyżką przesianego budyniu śmietankowego/waniliowego lub mąki ziemniaczanej.

Do przygotowanej tortownicy wykładać (nie mieszać) na przemian po 2 łyżki jasnej masy serowej i czekoladowej zaczynając od masy śmietankowej i tak aż do wyczerpania. Na koniec delikatnie poruszać na boki tortownicą by dwukolorowa masa serowa równomiernie rozłożyła się w tortownicy, ale tak by obie warstwy nie zmieszały się ze sobą.

Po wyłożeniu całej masy z racji tego, że jest ona dość gęsta (nie lejąca) może powstać lekka górka, chodzi o to by poruszając lekko tortownicą cała masa rozpłynęła się delikatnie na boki i wypełniła całą formę.

Piec w temperaturze 160ºC przez około 50 – 60 minut. Gotowy sernik musi być ścięty i sprężysty na wierzchu, od góry nie powinien się też przyrumienić. Wystudzić w lekko uchylonym piekarniku (sernik urośnie, potem lekko opadnie), następnie schłodzić w lodówce przez około 12 godzin.

Sernik zebra wyjąć wcześniej z lodówki by uzyskał temperaturę pokojową. Przed podaniem oprószyć przesianym kakaem.

Smacznego!

Sernik zebra

Sernik zebra

Sernik zebra

5.8/6 - (4 votes)