Luksusowy staropolski mazurek zwany królewskim. Niesamowite, maślane kruche ciasto z dodatkiem migdałów i ugotowanych żółtek, które wprost rozpływa się w ustach… Uwielbiam sięgać do książek z dawnymi przepisami. Czasami przeglądam je godzinami;) Często można znaleźć w nich prawdziwe perełki! Już wiem, że będzie to mój ulubiony mazurek:) Bogato udekorowany z fantazyjną kratką i lekkim cytrynowym lukrem. Przepyszny! Prawdziwa iście królewska, świąteczna pokusa;)
Składniki na kruche ciasto:*
- 350 g masła
- 120 g cukru pudru
- 120 g obranych i drobniutko posiekanych (nie mielonych!) migdałów
- skórka otarta z 1 ekologicznej cytryny
- 370 g mąki pszennej tortowej
- 4 żółtka ugotowane i przetarte przez drobne sitko
- 1 surowe żółtko
- szczypta soli
Dodatkowo:
- 1 żółtko do posmarowania ciasta
Do dekoracji:
- dokładnie odsączone konfitury i owoce – wiśnie, czereśnie, truskawki, jeżyny, płatki róży lub inne dowolne owoce (u mnie świeże truskawki, kiwi i dżem malinowy)
Lekki cytrynowy lukier:
- 100 g cukru pudru
- 1 łyżka gorącej wody
- 1 łyżka soku z cytryny
Wszystkie składniki na lukier utrzeć (dodałam więcej cukru pudru by uzyskać gęstszy lukier).
Wykonanie:
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
4 jajka ugotować na twardo, wyjąć z nich żółtka (białka nie będą potrzebne) i przetrzeć przez drobne sitko.
Masło i cukier umieścić w misie miksera i utrzeć do powstania jasnej i puszystej masy maślanej. Dodać ugotowane i surowe żółtka, szczyptę soli, skórkę z cytryny i na końcu przesianą mąkę. Zmiksować do połączenia, następnie dokładnie zagnieść. Ciasto spłaszczyć, zawinąć w folię spożywczą i schłodzić w lodówce co najmniej przez 1 godzinę (schłodziłam 45 minut w lodówce następnie 15 minut w zamrażalce).
Formę o wymiarach 33 x 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia. 2/3 schłodzonego ciasta rozwałkować i wyłożyć na dno blachy. Z pozostałej części ciasta formować wałeczki grubości ołówka i ułożyć z nich na kruchym spodzie równomierną, ukośną kratkę. Blachę z gotowym ciastem ponownie schłodzić w lodówce 30 minut lub 15 minut w zamrażalce – ciasto przed włożeniem do piekarnika powinno być mocno twarde. Przed pieczeniem posmarować cały mazurek dodatkowym roztrzepanym surowym żółtkiem.
Piec w temperaturze 180ºC (można ostatnie kilka minut piec z termoobiegiem) przez około 20-25 minut lub do złotego, dobrze wypieczonego koloru. Blachę z mazurkiem wyjąć z piekarnika. Mazurek ostrożnie razem z papierem do pieczenia przełożyć na kuchenną kratkę, wystudzić.
Wgłębienia kratek w mazurku udekorować konfiturą odsączoną z soku, dowolnymi owocami lub dżemem. Całość lekko polukrować.
*piekłam z połowy składników w formie o wymiarach 27cm x 18cm
Smacznego!
Źródło przepisu: „W staropolskiej kuchni i przy polskim stole” Maria Lemnis, Henryk Vitry.
A migdały podane w przepisie na ciasto dodawać?
Tak dodawać:)