Torcik truskawka w chmurze

Biszkoptowy torcik truskawka w chmurze czyli lekkie, letnie ciasto z truskawkami w bezowej czapie. Nie dość, że wygląda zwiewnie i delikatnie to smakuje doskonale! Torcik przełożyłam kremem z kwaśnej śmietany, świeżymi truskawkami i nasączyłam cytrynowym ponczem. Bezowa chmura z truskawkami cudownie dekoruje torcik, który z taką ozdobą nie potrzebuje już dodatkowego wystroju. To torcik, dla tych którzy preferują owocowe, orzeźwiające smaki i mało słodkie ciasta, gdyż jedyna większa słodycz to chmura bezy. Przyznacie, że nazwa torciku, którą mu nadałam jest dość oryginalna, ale jeśli można przechowywać dane w chmurze czemu więc, nie może być też truskawka w chmurze w torcikowej wersji?;-)

 

Składniki na biszkopt (tortownica o średnicy 20 cm):

  • 3 jajka
  • 75 g drobnego cukru
  • 70 g mąki pszennej tortowej
  • 30 g mąki (skrobi) ziemniaczanej
  • szczypta soli

 

Krem śmietankowy:

  • 300 g kwaśniej śmietany 18%
  • 5 łyżeczek cukru pudru
  • 1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią

 

Bezowa chmura:

  • 3 białka (120 g)
  • 100 g drobnego cukru
  • szczypta soli

 

Dodatkowo:

  • 200-220 g świeżych truskawek do przełożenia tortu
  • kilka małych truskawek przekrojonych na pół do dekoracji

 

Poncz cytrynowy:

  • 1/4 szklanki przegotowanej letniej wody
  • 3 łyżki likieru cytrynowego Limoncello (w wersji bezalkoholowej 3 łyżki soku z cytryny i cukier trzcinowy do smaku)

 

Ponadto:

  •  cukier puder do oprószenia bezy

 

 

Wykonanie:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Mąkę pszenną i ziemniaczaną przesiać.

Białka oddzielić od żółtek, lekko spienić dodać szczyptę soli i ubić na sztywną pianę używając najlepiej zamiast stacjonarnego robota ręcznego miksera z końcówkami do ubijania (mamy wtedy większą kontrolę nad ubijaniem i istnieje mniejsze ryzyko „przebicia” piany). Pod koniec ubijania gdy piana będzie już sztywna i po odwróceniu do „góry nogami” naczynia nie zsuwa się z miski zacząć dodawać partiami cukier, łyżka po łyżce, ubijając nadal na maksymalnych obrotach miksera po każdym dodaniu. Do sztywnej piany ubitej z cukrem dodać po kolei żółtka i krótko ubić tym razem zmniejszając obroty miksera do minimum.

Do gotowej masy jajecznej wsypywać partiami przesianą mąkę jednocześnie delikatnie mieszając przy pomocy szpatułki, by składniki się połączyły. Składniki delikatnie wmieszane szpatułką spowodują, że biszkopt będzie bardzo puszysty i wypełni całą formę wyrastając do wysokości jej boków.

Uwaga: nie należy na tym etapie mieszać przy pomocy miksera, gdyż można łatwo zniszczyć cenne pęcherzyki powietrza, dzięki którym biszkopt wyrasta.

Tortownicę o średnicy 20 cm (spód i boki) wysmarować masłem, dzięki temu biszkopt po upieczeniu idealnie oddzieli się od formy po upieczeniu:) Delikatnie przełożyć ciasto, wyrównać.

Piec w temperaturze 170ºC przez 30 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Bezowa chmura: na 10 minut przed końcem pieczenia biszkoptu zacząć ubijać na sztywno pianę ze szczyptą soli. Gdy piana będzie już sztywna dodawać porcjami cukier i nadal ubijać do wykorzystania cukru, tak jak przy przygotowywaniu biszkoptu. Gotową ubitą pianę z cukrem odstawić na chwilę.

Gorący biszkopt wyjąć z piekarnika i z wysokości około 30 cm upuścić je (w formie) na podłogę (zwykle podkładam złożony koc lub ręcznik na podłogę). Upieczony biszkopt w formie wyjąć z piernika i rozłożyć na wierzchu ubitą pianę z cukrem formując bezową chmurę.

Biszkopt z bezą ponownie wstawić do piekarnika, zwiększyć temperaturę do 1800C i piec jeszcze 8-10 minut, aż beza lekko się zarumieni.

Wyjąć ciasto z piekarnika i wystudzić w temperaturze pokojowej. Wystudzony biszkopt wyjąć z formy przekroić na 2 blaty.

Wymieszać wszystkie składniki ponczu cytrynowego, nasączyć dolny blat połową ponczu, a górny blat z racji iż ma górze ma bezę położyć na płaskim talerzyku na którego dno wcześniej wylać resztę ponczu i pozwolić by biszkopt wchłonął płyn.

Przygotowanie kremu śmietankowego: kwaśną śmietanę wymieszać z cukrem pudrem i cukrem z wanilią.

Umyte i osuszone truskawki do przełożenia tortu pokroić na plasterki.

Składanie tortu: dolny nasączony blat położyć na paterze, posmarować połową kremu śmietankowego, następnie poukładać na kremie plasterki truskawek. Przykryć drugim nasączonym blatem biszkoptowym z bezą.

Torcik truskawka w chmurze odłożyć w chłodne miejsce na kilka godzin, aż krem śmietankowy się wchłonie i zgęstnieje.

Przed samym podaniem połówki truskawek (przeznaczone do dekoracji) w kilku miejscach wcisnąć lekko w bezę rozcięciem do środka i oprószyć cukrem pudrem.

Smacznego!

Torcik truskawka w chmurze

Torcik truskawka w chmurze

Torcik truskawka w chmurze

Torcik truskawka w chmurze

Torcik truskawka w chmurze

Torcik truskawka w chmurze

 

 

 

 

 

 

 

Rate this post