Tradycyjny i niezawodny. Sernik, który zwykle piekę na święta. Najchętniej z brzoskwiniami często bez dodatków lub z bakaliami. Wychodzi wysoki i nie opada wcale lub bardzo delikatnie. Cudownie puszysty i idealnie słodki. Rodzaj użytego sera ma wielkie znacznie od tego zależy konsystencja i smak sernika. Kto raz go spróbuje ten zawsze prosi o drugi kawałek 🙂 Upieczcie koniecznie!
Składniki:
- 1 kg tłustego białego sera (zmielonego trzykrotnie)
- 1 i 1/4 szklanki drobnego cukru
- 8 jaj
- 200 g masła
- 1 budyń waniliowy 40 g bez cukru
- ziarenka z 1 laski wanilii lub 30g cukru z prawdziwą wanilią
- sok wyciśnięty z połówki cytryny
- puszka brzoskwiń w syropie lub 100g bakalii (rodzynki, orzechy, płatki migdałów, kandyzowana skórka z cytryny/pomarańczy
Polewa:
- 100 g czekolady mlecznej/gorzkiej
- 40 g masła
Czekoladę mleczną lub gorzką roztopić z masłem w kąpieli wodnej.
Wykonanie:
Bakalie oprószyć delikatnie mąką. Brzoskwinie osączyć i pokroić w małą kostkę. W wersji bez brzoskwiń lub bez bakalii pomijamy te czynności.
Tortownicę 26cm wysmarować masłem i oprószyć bułką tartą lub wyłożyć papierem do pieczenia. Odłożyć. Masło pokroić na małe kawałki roztopić w rondelku i odstawić do wystygnięcia.
Oddzielić żółtka od białek (miskę z białkami włożyć do lodówki). Do żółtek dodać cukier, szczyptę soli, ziarenka z laski wanilii lub cukier z wanilią i sok z połówki cytryny. Utrzeć puszysty kogel-mogel używając odpowiednich końcówek miksera. Do utartej masy dodawać partiami zmielony ser i sypki budyń wciąż ucierając. Masa powinna być bardzo gładka i w miarę możliwości puszysta. Na końcu wlać zimne już roztopione masło i ucierać jeszcze chwilę do połączenia się składników. Do utartej masy serowej dodać pokrojone brzoskwinie lub bakalie. Dokładnie i starannie wymieszać łyżką. Wyjąć białka z lodówki i ubić mikserem na sztywną pianę. Następnie delikatnie mieszając łyżką połączyć z masą serową i od razu przełożyć na przygotowaną wcześniej tortownicę.
Piec 50-60 minut w piekarniku nagrzanym do 180oC. Po 40 minutach zerknąć przez szybę do piekarnika czy aby sernik z wierzchu zanadto nie zbrązowiał. Jeśli tak otworzyć na moment i przykryć folią aluminiową. Po kolejnych 10-20 minutach wyłączyć piekarnik, delikatnie uchylić drzwiczki i pozostawić sernik do wystudzenia w temperaturze pokojowej. Wystudzić i włożyć do lodówki najlepiej na całą noc.
Schłodzony sernik polać polewą czekoladową.
Smacznego!