HAMANTASCHEN

HAMANTASCHEN

Gdy byłam ostatnio na Podlasiu i próbowałam kuchni żydowskiej zaintrygowały mnie ciastka zwane Hamantaschen, więc po powrocie postanowiłam upiec ich domową wersję. Te ciastka w kształcie trójkąta mają symbolizować nakrycie głowy noszone przez Hamana, doradcy króla Persji, zarazem wroga ludności żydowskiej. Pieczone są na Święto Estery – Purim obchodzone ku czci małżonki króla Persji, która z kolei przebłagała władcę i uratowała swój naród od zagłady. Purim jest świętem radosnym, połączonym z biesiadami, maskaradami i tradycyjnymi inscenizacjami wydarzeń, które upamiętnia. Bliscy obdarowują się wtedy prezentami, biorą udział w rodzinnych spotkaniach i właśnie dzielą się tymi trójkątnymi ciastkami nadziewanymi makiem, miodem lub powidłami. Hamantaschen można upiec też z ciasta drożdżowego. Ja zdecydowałam się na ciasto kruche z miodem zamiast cukru, a do nadzienia użyłam powideł śliwkowych z dodatkiem mielonych migdałów i startej skórki z pomarańczy. Miód sprawia, że ciasto jest klejące i nie do końca kruche. W przepisie rozwałkowane ciasto kroi się na kwadraty o boku 10 cm, jednak prościej i szybciej jest wykrawać kółka, nadziewać i formować trójkątne ciasteczka, co pokazuję na poniższych zdjęciach. Nadzienie z powideł jest dość gęste, ale dzięki temu nie wypłynie podczas pieczenia. Gotowe Hamantaschen ułożyłam w Gwiazdę Dawida, najbardziej znany symbol żydowski oznaczający harmonię, ale także nawiązujący do tarczy Dawida, która według wierzeń miała go chronić przed wrogami. Jeśli tak jak ja chcielibyście poznać smak żydowskich Hamantaschen polecam wam ten przepis:)

 

Składniki na około 13 sztuk Hamantaschen:

  • 280 g mąki pszennej
  • 65 g miękkiego masła
  • 160 g miodu
  • 2 roztrzepane jajka
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia eko bez fosforanów
  • szczypta soli

 

Farsz z powideł śliwkowych:

  • 150 g powideł śliwkowych
  • 60 g mielonych migdałów lub orzechów włoskich
  • 1 łyżeczka startej skórki z pomarańczy (najlepiej ekologicznej) lub drobno posiekanej skórki pomarańczowej w cukrze

Wszystkie składniki farszu połączyć ze sobą, ucierając na jednolitą masę.

 

 

Dodatkowo:

  •  cukier puder do oprószenia ciastek po upieczeniu (opcjonalnie)

 

 

Wykonanie:

Przygotowanie ciasta: mąkę przesiać do miski, połączyć z proszkiem do pieczenia i solą. Zrobić dołek w mące, włożyć miękkie masło, wlać roztrzepane jajka, dodać miód i zagnieść na jednolite ciasto. Zagniecione ciasto będzie dość klejące. Następnie przełożyć je na blat i rozwałkować na grubość około 1 cm podsypując mąką. Z ciasta szklanką wykrawać kółka o średnicy 9-10 cm.

Na każde kółko nałożyć pełną łyżeczkę farszu z powideł i zlepić brzegi ciasta tworząc trójkąt, tak jak na zdjęciach poniżej. Na koniec skleić dobrze każdy z trzech rogów trójkąta.

Hamantaschen                   Hamantaschen                  Hamantaschen

Ciastka układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 1800C przez 15-18 minut, aż brzegi i spody ciastek się zrumienią.

Upieczone hamantaschen przełożyć na kuchenną kratkę do przestudzenia.

Przechowywać pod szklanym kloszem do ciasta do 3 dni.

Smacznego!

Hamantaschen

Hamantaschen

Hamantaschen

Hamantaschen

Hamantaschen

Źródło przepisu: „Cymes czyli Kuchnia żydowska i przepisy kulinarne z Izraela”, Katarzyna Pospieszyńska.

Rate this post


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments