Łaciate ciasto z matcha i kakao

Na samych białkach lekkie, łaciate ciasto z matcha i kakao przywodzi na myśl kolory słońca, ziemi i soczystej wiosny:) To ciasto pozwoli Wam wykorzystać nadmiar zgromadzonych białek, ale też swoim kolorowym wyglądem mam nadzieję zachęci do upieczenia. Do ciasta użyłam kulinarnej zielonej herbaty matcha  w proszku i taką też polecam, gdyż zwykłe herbaty matcha gorszej jakości nie pozwolą uzyskać wymaganego zielonego koloru, który w tym wypadku jest jak najbardziej pożądany. Ciasto jest smaczne i delikatne, a przygotowanie zupełnie nieskomplikowane. Polecam!

 

Składniki na ciasto:

  • 240 g białek (z 6 dużych jajek)
  • 130 g drobnego cukru
  • 150 g mąki pszennej tortowej + 1 łyżka
  • 1 łyżka kakao w proszku
  • 1 łyżka zielonej herbaty matcha w proszku
  • 100 ml oleju
  • 1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia eko bez fosforanów
  • 1/4 łyżeczki startej skórki z ekologicznej cytryny
  • szczypta soli

 

Wykonanie:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

W misie miksera lub zwyklej misce umieścić białka. Lekko spienić, dodać szczyptę soli, ubijać nadal do otrzymania sztywnej piany, niezbyt długo, by nie przebić białek, gdyż wtedy zbiją się w małe grudki (najlepiej do ubijania piany użyć ręcznego miksera niż stacjonarnego, wtedy mamy większą kontrolę nad procesem ubijania białek). Do sztywnej, ubitej piany powoli dodawać cukier – łyżka po łyżce, miksując na największych obrotach miksera pomiędzy dodawaniem cukru, tak, aby cukier dokładnie się rozpuścił. Gotowa piana bezowa będzie sztywna i lśniąca, a po odwróceniu miski do góry dnem nie powinna zsuwać się z jej ścianek.

Do ubitej piany przesiać 150 g mąki pszennej i proszek do pieczenia, dodać cukier z wanilią i skórkę otartą z cytryny. Delikatnie wymieszać szpatułką, do połączenia się składników. Kolejno wlać olej i ponownie delikatnie wymieszać. Powstałe ciasto podzielić na 3 równe części: do jednej przesiać 1 łyżkę mąki pszennej, a do drugiej kakao, a do trzeciej 1 łyżkę herbaty matcha. Każdą część ciasta wymieszać, do połączenia.

Formę keksówkę o wymiarach dolnych 20 x 10 cm i górnych 24 x 14 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Nakładać na przemian po 1,5 łyżki ciemnego, jasnego ciasta i ciasta z matcha, obok siebie, by ułożyć jedną warstwę na dnie foremki. Następnie nakładać drugą warstwę, tak by kolory się zmieniały. Na jasne ciasto na dole położyć 1,5 łyżki ciasta ciemnego, na ciemne to z matcha, potem jasne i tak aż do wyczerpania ciasta i wypełnienia całej foremki (zobacz zdjęcie poniżej;).

Łaciate ciasto z matcha i kakao                                                              Łaciate ciasto z matcha i kakao

Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 175°C przez około 50 minut (z grzaniem góra – dół) do tzw. suchego patyczka. Wyjąć i wystudzić na kuchennej kratce.

Łaciate ciasto z matcha i kakao po przestudzeniu oprószyć kakao lub cukrem pudrem.

Smacznego!

Łaciate ciasto z matcha i kakao

Łaciate ciasto z matcha i kakao

Łaciate ciasto z matcha i kakao

Łaciate ciasto z matcha i kakao

 

Rate this post