To nic innego jak chrupiące czekoladowe batoniki z maślanymi herbatnikami i piankami mini marshmallows. Bez pieczenia i szybkie w przygotowaniu. By złagodzić smak gorzkiej czekolady można połowę ilości zastąpić mleczną, a zamiast pianek użyć orzechów włoskich lub nerkowca. W zależności od upodobań batoniki za każdym razem mogą być inne! Z pewnością dzieci i nie tylko one nie odmówią dodatkowego, czekoladowego zastrzyku energii w ciągu dnia;)

 

Składniki na 24 batoniki:

  • 125 g miękkiego masła
  • 300 g gorzkiej czekolady 74% kakao (lub 150 gorzkiej i 150 g mlecznej czekolady)
  • 3 łyżki golden syrupu lub sztucznego miodu albo masy krówkowej
  • 200 g twardych maślanych herbatników*
  • 100 g małych pianek mini marshmallows* (ew. ptasiego mleczka)
  • 2 łyżeczki cukru pudru do posypania (opcjonalnie)

Wykonanie:

W rondelku o grubym dnie roztopić masło i czekoladę, dodać golden syrup – wymieszać. Odlać 125 ml i odstawić na bok. Herbatniki pokruszyć na mniejsze i większe kawałki, zmieszać z piankami marshmallows/orzechami – wlać wystudzony czekoladowy krem i przemieszać. Następnie przełożyć masę do jednorazowej aluminiowej kwadratowej foremki o boku 24 cm (lub zwykłej wyłożonej folią spożywczą). Zalać odłożonym czekoladowym kremem (125 ml), wyrównać i wygładzić powierzchnię batoników.

Wstawić do lodówki na co najmniej 2 godziny a najlepiej na całą noc. Następnie pokroić na 24 kostki i oprószyć cukrem pudrem.

* W wersji “bez jajek” i “bezmlecznej” można pominąć.

*Użyłam pianek mini marshmallows w kolorze białym, żółtym i różowym.

 

Smacznego!

Źródło przepisu: „Nigella Ekspresowo” Nigella Lawson, wyd. 2007

 

6/6 - (1 vote)