Czekoladowy domek dla ptaków

Zimowy, czekoladowy domek dla ptaków:) Fantastyczna, jadalna ozdoba świątecznego stołu, która wywołuje szeroki uśmiech nie tylko na twarzach dzieci;) Czekoladowy domek upiekłam na aromatycznym, ciemnym cieście piernikowym z dodatkiem melasy i kakao. Do ozdoby frontu domku użyłam czekoladowych paluszków, a dach powstał z okrągłych mini biszkoptów. Do sklejenia elementów domku niezbędny jest też lukier królewski na bazie białka. Część lukru można zabarwić na dowolne kolory i wykorzystać do udekorowania skrzydlatych mieszkańców domku. Ciasta wystarczy więc nie tylko na wszystkie elementy domku, ale też na wycięcie czekoladowych ptaszków czy dodatkowo upieczenie piernikowych ciasteczek. Prace nad przygotowaniem ciasta, pieczeniem, sklejaniem i zdobieniem domku zajęły mi niemal cały dzień, ale myślę, że dla takiego efektu było warto:) Zanim zabierzecie się za pieczenie najpierw (najlepiej dzień wcześniej) należy przerysować i wyciąć potrzebne szablony. Wszystkie wymiary i ilość szablonów znajdziecie na osobnym zdjęciu.

Mój czekoladowy domek dla ptaków został już “zaklepany” do zabrania, zapakowany świątecznie i powędruje do szkoły na klasową wigilię, więc w tym wypadku samych świąt nie doczeka;) Takie domowe piernikowe wypieki nie tylko smakują świetnie, ale przede wszystkim sprawiają radość, a to przecież najważniejsze:)

 

Składniki na ciemne ciasto piernikowe:

 • 500 g mąki pszennej tortowej
 • 200 g masła
 • 200 g brązowego cukru
 • 1 jajko
 • 80 g ciemnej melasy
 • 60 g golden syrupu lub miodu
 • 4 łyżeczki mielonego imbiru
 • 2 łyżeczki mielonego cynamonu (najlepiej cejlońskiego)
 • 1/2 łyżeczki świeżo startej gałki muszkatołowej
 • 1/4 łyżeczki mielonych goździków
 • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
 • 1 łyżeczka soli (dodałam 1/2 łyżeczki)
 • strata skórka z 1/2 ekologicznej pomarańczy

 

Lukier królewski:*

 • 250 g cukru pudru przesianego
 • 1 białko (40g)
 • 1/2 łyżeczki soku z cytryny
 • 1 łyżeczka wody (nie dodawałam)

Wszystkie składniki na lukier dokładnie utrzeć do uzyskania gładkiej, lśniącej konsystencji.

 

Dodatkowo:

 • 100 gorzkiej czekolady najlepiej 74% kakao (rozpuszczonej)

 

Do dekoracji:

 • 250 g dużych czekoladowych pastylek (użyłam mini biszkoptów)
 • 100 g czekoladowych pałeczek (użyłam czekoladowych paluszków pocky)

 

 

Wykonanie ciasta:

W większym garnku z grubym dnem umieścić ciemną melasę, golden syrup lub miód, cukier, masło, startą skórkę z pomarańczy i przyprawy korzenne. Często mieszając podgrzewać do rozpuszczenia się cukru. Zwiększyć płomień i doprowadzić mieszaninę do wrzenia. Zdjąć z palnika i dodać sodę oczyszczoną. Mieszanka po dodaniu sody zacznie się pienić. Wymieszać do połączenia wszystkich składników i odstawić do ostygnięcia na 15 minut.

Mąkę przesiać i wraz z solą dodać do zawartości garnka, mieszając drewnianą łyżką lub korzystając z miksera. Wbić jajko i ponownie wymieszać całość do połączenia. Ciasto może się początkowo bardzo lepić, ale nie dodawać więcej mąki. Następnie wyłożyć ciasto na blat i zagniatać do uzyskania gładkiej konsystencji. Gdyby ciasto zbyt mocno lepiło się do rąk można dłonie oprószyć mąką. Następnie owinąć ciasto folią spożywczą i włożyć do lodówki na 1-2 godziny.

Schłodzone ciasto rozwałkować na grubość 5 mm i przy pomocy szablonów wyciąć potrzebne elementy domku, a przy pomocy foremek wyciąć figurki ptaków (jak na zdjęciu poniżej).

Czekoladowy domek dla ptaków                   Czekoladowy domek dla ptaków                  Czekoladowy domek dla ptaków

Wycięte elementy przenieść na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i włożyć do lodówki na 10-15 minut, aby ciasto stwardniało.

Po schłodzeniu upiec w piekarniku nagrzanym do 1600C przez 10-15 minut w zależności od rozmiaru, aż do zarumienienia brzegów (figurki ptaków piec krócej 8-10 minut).  Po upieczeniu pozostawić na blasze przez 5 minut, następnie przenieść na metalową kratkę do ostygnięcia.

                                                                                                                     Czekoladowy domek dla ptaków

Składanie domku:

Gotowym lukrem królewskim połączyć elementy domku, zanurzając najpierw w lukrze jeden brzeg ściany frontowej i łącząc ją z boczną ścianą pod katem 900 i przytrzymać dopóki lukier nie zastygnie. Sklejoną ścianę dla ułatwienia i do momentu zastygnięcia lukru oparłam o cukiernicę, można tu wykorzystać każda pasującą podpórkę;) Następnie dokleić drugą ścianę boczną domku, a potem front tylny. Po całkowitym zastygnięciu sklejonych elementów dokleić dach ponownie go przytrzymując lub podpierając do momentu całkowitego zastygnięcia lukru. W kolejnym etapie posmarować lukrem spód domku i przytwierdzić go do okrągłej podstawy. Przed dekorowaniem należy upewnić się, że wszystkie elementy domku trzymają się mocno.

Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, lekko przestudzić, smarować etapami front przedni domku z okrągłym otworem doklejając czekoladowe pałeczki. Następnie na posmarowany rozpuszczoną czekoladą dach dokleić czekoladowe, okrągłe pastylki (u mnie mini biszkopty).

Na koniec używając lukru królewskiego przykleić na dachu domku i po jego bokach figurki ptaków, które można wcześniej ozdobić kolorowym lukrem. Pozostały lukier wykorzystać do śnieżnej ozdoby domku, która dodatkowo wzmocni połączone ściany.

Gotowy domek dla ptaków ponownie odstawić do zastygnięcia wszystkich elementów i już:)

*w przepisie zamiast lukru królewskiego do sklejenia domku został użyty karmel

Smacznego!

Czekoladowy domek dla ptaków

Czekoladowy domek dla ptaków

Czekoladowy domek dla ptaków

Źródło przepisu z moimi zmianami: „Cuda z piernika” Mima Sinclair, wyd. Warszawa 2015

 

 

 

 

 

6/6 - (1 vote)