Domowe lizaki

Słodkie domowe lizaki ucieszą przede wszystkim dzieci, a rodzice będą mieć pewność, że ich skład zawiera same naturalne składniki, bez sztucznych barwników. Do wyrobu lizaków użyłam domowego syropu malinowego, który bardziej jednak nadaje kolor niż sam smak. Lizaki smakują bardziej karmelowo, niż malinowo – to zasługa gotowania w czasie którego cukier się karmelizuje. Moje lizaki mają kształt serduszek i kwiatuszków, gdyż użyłam silikonowych foremek do lizaków, ale jeśli ich nie posiadacie wystarczy z masy cukrowej formować małe kółka na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Domowe lizaki są naprawdę proste w wykonaniu:) Będą wspaniałą niespodzianką dla najmłodszych, nie tylko na Dzień Dziecka!

 

Składniki na 10-11 sztuk małych lizaków:

  • 200 g cukru
  • 70 ml słodzonego syropu malinowego, wiśniowego, truskawkowego lub cytrynowego (najlepiej domowego)
  • 40 ml wody

 

Ponadto:

  • foremki do lizaków
  • patyczki do lizaków
  • termometr cukierniczy przydatny, ale nie jest niezbędny (bez niego też się uda:)

 

Wykonanie:

Wszystkie składniki na lizaki czyli cukier, syrop i wodę umieścić w garnuszku z grubym dnem. Mieszając zagotować. Zmniejszyć ogień, gdyż mieszanka może się zbytnio pienić. Gotować na małym ogniu bez mieszania przez 15-20 minut, aż masa wyraźnie zgęstnieje, cukier się skarmelizuje, a mieszanka osiągnie temperaturę 1430C. U mnie po 15 minutach gotowania mieszanka była już gotowa i miała wymaganą temperaturę. Uwaga masa jest bardzo gorąca!

Gotową masę zdjąć z palnika (będzie gęsta i klejąca), chwilę przestudzić i gorącą masę przelać do foremek lub formować małe kółka na papierze do pieczenia. W każdy lizak przed zastygnięciem wbić patyczek.

Lizaki odstawić do całkowitego wystudzenia i stwardnienia. Następnie wyjąć z foremek lub ostrożnie odkleić od papieru do pieczenia.

Smacznego!

Domowe lizaki

Domowe lizaki

Domowe lizaki

Domowe lizaki

Źródło przepisu: “Polska kuchnia domowa” Małgorzata Caprari, wyd. Warszawa 2012 r.

6/6 - (1 vote)