Dziadek do orzechów na choinkę

Przed Wami cały zastęp dziadków do orzechów gotowy na święta! A ściślej rzecz ujmując do powieszenia na choinkę:) To pachnące pierniczki na miodzie udekorowane lukrem królewskim z ciasta piernikowego, które może leżakować w lodówce nawet do 48 godzin. Do upieczenia tych pierniczków niezbędna jest foremka w kształcie dziadka do orzechów, ale ten przepis jest oczywiście uniwersalny i doskonale na choince będą się też prezentowały piernikowe aniołki, Mikołaje, renifery, gwiazdki, serca czy inne świąteczne kształty. Te pierniczki mimo dodania miodu nie twardnieją na kamień. Po upieczeniu są bardzo miękkie, ale w miarę stygnięcia twardnieją, jednak ostatecznie pozostają mocno kruche, lekko ciągnące i dość miękkie w środku. Ważne też by ciasto nie zostało rozwałkowane zbyt cienko, gdyż w tym wypadku stwardnieją mocniej. Można je upiec kilka dni wcześniej i przechowywać w zamkniętej puszce. Takie dekorowane pierniczki wiszące na choince sprawiają radość głównie dzieciom, ale też tym wszystkim, którzy na święta cieszą się jak dzieci! Dziadek do orzechów na choinkę to cudowna, słodka ozdoba świątecznego drzewka, która wprowadza do domu magiczny nastrój:)

 

Składniki na około 20 pierniczków lub więcej (w zależności od wielkości foremki):

 • 250 g mąki pszennej tortowej
 • 100 g cukru pudru
 • 1 jajko
 • 60 g masła
 • 100 g miodu (wielokwiatowy, akacjowy)
 • 2 łyżeczki przyprawy do piernika
 • 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
 • 1/8 łyżeczki proszku do pieczenia eko bez fosforanów

 

Lukier królewski do dekoracji:

 • 200-220 g cukru pudru
 • 1 białko
 • kilka kropel soku z cytryny

 

Wykonanie:

Suche składniki: przesianą mąkę, cukier puder, proszek do pieczenia, sodę i przyprawę do piernika wymieszać w misce.

W garnuszku z grubym dnem umieścić masło i miód, podgrzewać, mieszając do roztopienia masła. Zdjąć z palnika, lekko przestudzić i całość wlać do wymieszanych suchych składników. Dodać jajko i zagnieść miękkie ciasto. Zawinąć je w folię spożywczą i schłodzić w lodówce kilka godzin, (minimum 1 godzinę) a najlepiej całą noc (można też ciasto odłożyć do leżakowania w lodowce na 48 godzin).

Schłodzone ciasto rozwałkować na grubość 5 mm i wycinać foremką kształt dziadka do orzechów (u mnie foremka o wysokości 16 cm i maksymalnej szerokości 4 cm). Słomką do napojów zrobić otwór w górnej części pierniczka, by po upieczeniu przewlec wstążeczkę do powieszenia na choinkę.

Wycięte kształty przenieść na blachę wyłożoną papierem do pieczenia w odległościach od siebie jak na zdjęciu, gdyż pierniczki urosną podczas pieczenia.

Dziadek do orzechów na choinkę                  Dziadek do orzechów na choinkę                  Dziadek do orzechów na choinkę

Piec  w piekarniku nagrzanym do temperatury 1800C przez około 10 minut do zrumienienia brzegów. Po upieczeniu pierniczki będą bardzo miękkie, pozostawić je na blasze 5-7 minut. Następnie przenieść na metalową kratkę do całkowitego przestudzenia.

UWAGA! Zanim pierniczki całkowicie przestygną i są jeszcze miękkie, a otwór wykonany przy użyciu słomki znacznie zmniejszył się w trakcie pieczenia należy go bardziej poszerzyć przy użyciu tej samej słomki do napojów.

Przygotować lukier królewski: wszystkie składniki dokładnie utrzeć, aż powstanie gładki i lśniący lukier. Ilość cukru pudru można lekko zwiększyć lub zmniejszyć by otrzymać odpowiednią konsystencję lukru czyli taką, która nie jest zbyt rzadka ani zbyt sztywna. Gotowy lukier królewski przełożyć do rękawa cukierniczego z końcówką do dekorowania (np. Wilton nr 1 lub nr 2) i udekorować pierniczki. Pierniczki odłożyć do zastygnięcia lukru.

Dziadek do orzechów na choinkę gotowy:)

Smacznego!

Dziadek do orzechów na choinkę

Dziadek do orzechów na choinkę

Dziadek do orzechów na choinkę

Dziadek do orzechów na choinkę

Dziadek do orzechów na choinkę

Dziadek do orzechów na choinkę

 

6/6 - (3 votes)