Springerle – tradycyjne, słynne niemieckie herbatniki o anyżowym smaku z wytłaczanym wzorem pochodzą z XIII-XIV w. Kojarzone głównie ze świątecznymi wzorami. Nazwa może się odnosić do “wyskakującego” ciasta podczas pieczenia. Springerle przedstawiały symbole chrześcijańskie, scenki z Biblii, ale też z życia codziennego, faunę i florę czy ozdobne serca.
Za anyżowym smakiem specjalnie nie przepadam, więc kiedy znalazłam przepis na korzenne springerle musiałam go wypróbować:) Jednak wprowadziłam trochę zmian dotyczących proporcji składników, czasu chłodzenia ciasta i temperatury pieczenia. Herbatniki mają delikatny korzenny zapach i smak i w odróżnieniu od tradycyjnego przepisu tutaj dodatek masła sprawia, że od razu po upieczeniu są półkruche i lekko ciągnące, ale w miarę stygnięcia twardnieją i takie już pozostaną do czasu, aż ponownie nie skruszeją. Najlepiej przechowywać je zamknięte w szczelnej puszce z kawałkiem jabłka jak pierniczki. Ciasteczka nie powinny się też przyrumienić, dlatego pieczemy je w niskiej temperaturze. Dodatek przypraw korzennych sprawił, że moje springerle nie mają tak śnieżnobiałego koloru jak tradycyjne anyżowe, jednak nadal pozostają blade. Wcześniej odciśnięte wzory należy pozostawić bez przykrycia do wyschnięcia nawet ponad 12 godzin, dzięki temu zostaną wiernie zachowane detale wzoru.
Springerle to małe dzieła sztuki! Zachwycają unikatowymi wzorami! Do ich wytłoczenia wykorzystuje się ręcznie wykonane drewniane formy. Zapewne pamiętacie z Facebooka i Instagrama DW moją drewnianą foremkę w kształcie serca, którą przywiozłam z Torunia. Wreszcie mogłam ją wypróbować i naprawdę świetnie się sprawdziła:)
Składniki na około 25 sztuk (w zależności od wielkości formy):
- 500 g mąki pszennej tortowej
- 400 g cukru pudru
- 75 g masła
- 3 jajka
- 2 łyżki mleka
- skórka starta z 1 ekologicznej cytryny
- 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia eko bez fosforanów
- 1 łyżeczka mielonego imbiru
- 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu (najlepiej cejlońskiego)
- 1/4 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
- 1/4 łyżeczki mielonych goździków
- szczypta soli
Wykonanie:
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Dwie duże płaskie blachy wyłożyć papierem do pieczenia lub matą teflonową.
W 1 łyżce mleka rozpuścić proszek do pieczenia i odstawić na 30 minut.
W misie miksera umieścić całe jajka i miksować na najwyższych obrotach przez 10 minut do puszystości i wyraźnego zgęstnienia masy. Powoli dosypywać stopniowo przesiany cukier puder cały czas miksując do uzyskania jasnej, kremowej konsystencji. Dodać miękkie masło, startą skórkę z cytryny, przyprawy, sól i zmiksować na gładko. Zmniejszyć obroty miksera i partiami dodawać przesianą mąkę, proszek do pieczenia rozpuszczony w mleku i pozostałą łyżkę mleka. Gotowe ciasto przełożyć na blat oprószony mąką i wyrabiać około 5 minut w razie potrzeby podsypując mąką do momentu, aż będzie gładkie i przestanie kleić się do rąk. Ciasto zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na 2-3 godziny. Ciasto może też chłodzić się w lodówce przez całą noc.
Blat oprószyć obficie mąką i rozwałkować ciasto na grubość 1 cm. Formę do springerle posypać mąką, a nadmiar mąki usunąć pędzelkiem do smarowania ciasta. Wcisnąć ciasto dokładnie do formy, lekko dociskając do wytłoczonego wzoru. Ostrożnie wyjąć z formy i przyciąć kształt. Ja z odciśniętego wzoru w kształcie prostokąta wycięłam kształt serca i dodatkowo otwór na zawieszkę (przydatny do zawieszenia na choinkę;) Powtarzać czynność, aż do wyczerpania ciasta. Następnie przełożyć ciastka na przygotowane blachy i pozostawić na 12 godzin lub dłużej do 24 godzin bez przykrycia do wyschnięcia. Ciasto z wierzchu i po bokach powinno wyschnąć, ale spód ciastka powinien pozostać mokry. Długość suszenia zależy od wilgotności powietrza w pomieszczeniu. U mnie wysychały krócej, mniej więcej 4 godziny. Należy uważać by ciastek zbytnio nie przesuszyć, bo wtedy będą miały tendencje do pękania.
Piec 25-30 minut (w zależności od wielkości ciastek) w temperaturze 140ºC, uważając, by się nie zrumieniły. Ciastka urosną niewiele, z wierzchu powinny być blade, a od spodu lekko złotawe. Po upieczeniu przełożyć na kuchenną kratkę, wystudzić.
Springerle powinny dojrzewać około dwa tygodnie. Mogą być przechowywane przez 3 miesiące w puszce lub szczelnie zapakowane w zamrażalniku.
Smacznego!
Źródło przepisu z moimi zmianami: “Cuda z piernika” Mima Sinclair, wyd. Warszawa 2015