Lebkuchen – słynne, tradycyjne niemieckie pierniczki. W środku delikatnie ciągnące, mięciutkie, pachnące cytrusami i miodem. Bez dodatku jajek i cukru. Polałam je pysznym, cytrynowym lukrem i nie ukrywam, że uwielbiam te pierniczki! Co ważne nie wymagają długiego leżakowania. Po polukrowaniu już na drugi dzień przyjemnie miękną i z każdym kolejnym dniem stają się coraz bardziej aromatyczne i dosłownie rozpływają się w ustach. Teraz jest właśnie najlepszy czas na ich upieczenie:) Na święta będą idealne, pod warunkiem, że ich doczekają;)
Składniki na 45 sztuk:
- 250 g mąki pszennej
- 85 g zmielonych migdałów
- 3 łyżeczki przyprawy korzennej do piernika
- 1 łyżeczka zmielonego cynamonu
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 250 g płynnego miodu
- 85 g masła
- skórka otarta z 1 ekologicznej pomarańczy i 1 ekologicznej cytryny lub pół szklanki (w sumie) drobno posiekanej kandyzowanej skórki pomarańczowej i cytrynowej
Wykonanie:
Suche składniki: mąkę, migdały, proszek, sodę, przyprawy wymieszać w misce.
W garnuszku z grubym dnem umieścić masło i miód, podgrzewać, mieszając, do roztopienia masła. Zdjąć z palnika i lekko przestudzić (mieszanka ma pozostać lekko ciepła).
Do suchych składników wlać ciepłą masę maślano – miodową, dodać otartą skórkę z cytrusów lub kandyzowane skórki i wymieszać by nie było grudek. Ciasto powinno wyjść lepiące (nie dosypywać mąki). Przykryć ściereczką i odstawić do całkowitego wystudzenia i zgęstnienia (można włożyć do lodówki na 20-30 minut).
Po tym czasie z ciasta robić kulki wielkości niedużego orzecha włoskiego (15g). Układać na blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia w dużych odległościach od siebie (bardzo rosną). Każdą kulkę spłaszczyć trochę łyżką lub dłonią (można zwilżyć ręce by łatwiej było formować kulki, gdyż ciasto jest dość klejące).
Piec w temperaturze 180ºC przez 13-15 minut (nie dłużej, by nie były zbyt twarde i kruche, wystarczy, że urosną i zarumienią się od spodu). Lebkuchen zaraz po wyjęciu z piekarnika będą bardzo miękkie, należy poczekać 2 minuty, potem przenieść je na kratkę do całkowitego wystudzenia. Później ich wierzch kruszeje, by zmięknąć znów na drugi dzień, po pokryciu lukrem.
Lukier cytrynowy:
- 100 g cukru pudru
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- 1 łyżka gorącej wody
Cukier puder wsypać do miseczki. Dodać gorącą wodę i sok z cytryny, utrzeć grzbietem łyżki aż lukier będzie lejący i niezbyt gęsty. Smarować pierniczki lukrem cytrynowym i odkładać na kratkę do całkowitego zastygnięcia lukru. Przechowywać w zamkniętej puszce.
Smacznego!
Źródło przepisu: Przepis z moimi zmianami pochodzi z GoodFood ‘Cupcakes & small bakes’.
jak długo po upieczeniu można je przechowywać? tydzień? miesiąc? dłużej?
Do miesiąca napewno:)
Wychodzą od razu w miarę miękkie do jedzenia czy muszą odstać swoje w słoiku z jabłkiem ?:)
Po upieczeniu i ostygnięciu są lekko twardawe, a po polaniu lukrem miękną już na drugi dzień, bez lukru dłużej:)