MAKOWIEC Z KRUSZONKĄ

MAKOWIEC Z KRUSZONKĄ

Oto prawdziwy BIG MAK – Makowiec z kruszonką na cieście drożdżowym. To ciasto na terenie Niemiec jest najpopularniejszym ambasadorem Dolnego Śląska. Gdy jestem na urlopie lubię zgłębiać tajniki regionalnej kuchni. Owocem moich ostatnich poszukiwań jest książka „Kuchnia Ducha Gór” z której właśnie pochodzi ten przepis. Ten makowiec z kruszonką to smak kuchni karkonoskiej. Na Śląsku potoczne znany jako KOŁOCZ Z MAKIEM I POSYPKĄ. Duża porcja ciasta! Doskonała na rodzinne spotkania. Sam przepis w wykonaniu jest bezproblemowy. Ciasto drożdżowe bardzo elastyczne i podobnie jak masa makowa tylko delikatnie słodkie. Większą słodkość makowiec uzyskuje dzięki kruszonce, której proporcje musiałam zmienić, gdyż z ilością mąki podanej w przepisie kruszonka byłaby zbyt sucha. Jeżeli dodatkowo jak ja użyjecie gotowego zmielonego maku, to ten zabieg zdecydowanie przyspieszy Wam przygotowanie ciasta:) Proponuję do masy makowej dodać też łyżeczkę startej skórki cytrynowej lub pomarańczowej jeśli lubicie lub ekstrakt migdałowy lub inny, by masa była bardziej aromatyczna. Podczas pieczenia ciasto drożdżowe rosnąc wypycha masę makową tworząc charakterystyczne fale. Tym przepisem otwieram też na blogu nową kategorię – Regionalne smaki! Znajdą się w niej przepisy zebrane z moich kulinarnych, słodkich podróży i te inspirowane kuchnią danego regionu czyli moją fascynacją tradycyjnymi regionalnymi, słodkimi smakami i nie tylko. Już nie mogę się doczekać kolejnych odkryć:-)

 

Składniki na ciasto drożdżowe:

  • 350 g mąki pszennej luksusowej
  • 125 ml lekko ciepłego mleka
  • 70 g miękkiego masła
  • 30 g świeżych drożdży
  • 30 g cukru
  • 1 jajko
  • szczypta soli

 

Masa makowa:

  • 200 g mielonego maku
  • 150 g miękkiego masła
  • 6 jajek (żółtka oddzielone od białek)
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • 6 łyżek bułki tartej
  • 80 g cukru + 60 g do piany z białek
  • 1 łyżeczka startej skórki z ekologicznej cytryny lub pomarańczy lub ekstrakt migdałowy, cytrynowy, pomarańczowy (dodałam 2 łyżeczki likieru migdałowego) – opcjonalnie

 

Kruszonka:

  • 170 g mąki pszennej (w przepisie 300 g)
  • 130 g miękkiego lub stopionego masła
  • 100 g cukru pudru i 15 g cukru z prawdziwą wanilią (w przepisie 130 g zwykłego cukru)

 

Wykonanie:

Przygotowanie ciasta drożdżowego: do miski przesiać mąkę, w środku odcisnąć zagłębienie i wsypać do niego pokruszone drożdże, dodać trochę mleka, 1 łyżkę cukru i delikatnie wymieszać z częścią mąki. Przykryć i odstawić zaczyn drożdżowy do wyrośnięcia na 15 minut.

Po tym czasie dodać 30 g cukru, resztę mleka, miękkie masło, jajko i szczyptę soli. Zagnieść lub wyrobić ciasto najlepiej w mikserze przy pomocy haka do ciasta drożdżowego (zajmie to 10 minut). Wyrobione ciasto ma być gładkie i nie powinno przyklejać się do ścianek miski. Gotowe ciasto odstawić do wyrośnięcia na 20 minut.

W tym czasie przygotować masę makową: żółtka wymieszać/utrzeć z cukrem i miękkim masłem. Dodać mielony mak – wcześniej gotowy mielony, suchy mak zalać wrzątkiem do przykrycia i wystudzić. Następnie dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody np. w lnianej ściereczce kuchennej (ja dodałam suchy, mielony mak, ale polecam dodać ten sparzony wrzątkiem i odciśnięty, wtedy masa makowa po upieczeniu będzie bardziej wilgotna). Do masy wsypać mąkę i bułkę tartą. Białka ubić na sztywno następnie dodawać po trochu cukier (60g) i nadal ubijać do sztywności. Gotową pianę z białek ubitą z cukrem połączyć z masą makową delikatnie mieszając szpatułką (na początek dodać 2 łyżki piany, by rozrzedzić masę, następnie resztę i dokładnie wymieszać).

Wszystkie składniki na kruszonkę wymieszać i rozetrzeć w palcach.

Blachę o wymiarach 33 cm x 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Wyrośnięte ciasto drożdżowe lekko podsypując mąką rozwałkować na wielkość blachy i przełożyć. Na cieście równomiernie rozsmarować przygotowaną masę makową. Całość posypać kruszonką. Ciasto odstawić na 15 minut do wyrośnięcia.

Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 2000C przez 30 minut. Po upieczeniu makowiec z kruszonką odstawić do ostygnięcia, następnie pokroić na kawałki.

Smacznego!

Makowiec z kruszonką

Makowiec z kruszonką

Makowiec z kruszonką

Makowiec z kruszonką

Źródło przepisu: „KUCHNIA DUCHA GÓR czyli smaki Karkonoszy” Piotr Gryszel, Emil Mendyk, Przemysław Wiater, wyd. Jelenia Góra 2020

 

 

6/6 - (3 votes)


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
1 rok temu

Czy można użyć gotowej masy makowej z puszki?