Ten przepis na pączki z kajmakiem dorównuje mojemu ulubionemu przepisowi na pączki z advocatem na samych żółtkach. Tym razem dodałam też całe jajko i rum, dzięki temu pączki nie tylko nie chłoną tłuszczu podczas smażenia, ale też pięknie nim pachną. Dodatkowo lukier rumowy dopełnia całości aromatu:) Moje ciasto wyrastało przez całą noc w lodówce, a rano formowałam pączki. Polecam ten szybszy sposób:) Powolne wyrastanie w chłodzie sprzyja też lepszemu spulchnieniu ciasta. Delikatne i puszyste domowe paczki z masą krówkową. Takie pączki w karnawale to naprawdę silna pokusa;) Wspaniałe!
Składniki na około 20 szt:
- 500 g mąki pszennej luksusowej
- 25 g drożdży świeżych
- 2 żółtka
- 1 całe jajko
- 250 ml mleka 3/2 %
- 60 g masła
- 60 g drobnego cukru
- 10 g cukru z prawdziwą wanilią
- 1,5 łyżki ciemnego rumu
- szczypta soli
Nadzienie kajmakowe:
- około 300g gotowej masy kajmakowej (krówkowej) z puszki
Lukier rumowy:*
- 60 g cukru pudru
- 1,5 łyżki ciemnego rumu
Wszystkie składniki na lukier dokładnie utrzeć.
Dodatkowo:
- olej do smażenia np. rzepakowy
Wykonanie:
Mąkę luksusową przesiać. Zimne mleko delikatnie podgrzać, by było lekko ciepłe.
Przygotować rozczyn: drożdże pokruszyć do osobnej miseczki, zasypać 1 łyżką drobnego cukru (odjąć z 60g) i rozmieszać do rozpuszczenia drożdży, dodać 1 łyżkę mąki (z 500 g przeznaczonej do ciasta) wymieszać, aby pozbyć się grudek. Następnie wlać 4 łyżki podgrzanego mleka (odjąć z 250 ml) i starannie wymieszać. Rozczyn odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 20 minut.
Masło rozpuścić, wlać pozostałe mleko, dodać żółtka i całe jajko, resztę drobnego cukru, cukier z prawdziwą wanilią i wymieszać rózgą kuchenną do połączenia. Do przesianej mąki dodać szczyptę soli, wlać mleko z cukrem i jajkami, dodać wyrośnięte drożdże, rum i wyrobić przez 15 minut miękkie i gładkie ciasto (najlepiej przy użyciu miksera z hakiem do ciasta drożdżowego), aż będzie odchodzić od ręki lub od haka. Wyrobione ciasto przykryć i odstawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości na 1-1,5 godziny lub włożyć na całą noc do lodówki na powolne wyrastanie i rano formować pączki.
Wyrośnięte ciasto krótko wyrobić. Formując ręcznie odrywać kawałki ciasta i odważyć około 55 g na każdy pączek. Można nadziewać pączki przed pieczeniem – kawałek ciasta lekko spłaszczyć, na sam środek nałożyć 1 pełną łyżeczkę masy kajmakowej i dokładnie skleić by nadzienie podczas smażenia nie wydostało się na zewnątrz (ja zawsze nadziewam paczki już po upieczeniu). Uformowane kulki mocno spłaszczyć dłonią, aż do samej blachy i odłożyć na 20-25 minut do napuszenia. Uwaga: jeśli ciasto wyrastało przez noc w lodówce uformowane pączki odkładamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na 1 godzinę.
Gotowe, wyrośnięte pączki smażyć w głębokim tłuszczu, w temperaturze 175ºC, z obu stron, na złoty kolor. Należy utrzymywać wymaganą temperaturę smażenia (zbyt gorący olej – pączki się szybko zrumienią i zostaną niedopieczone w środku, zbyt zimny nasiąkną tłuszczem, w tym wypadku termometr cukierniczy bardzo przydatny).
Usmażone pączki wyjąć, osączyć na ręczniczku papierowym. Wystudzone nadziewać kajmakiem przy pomocy rękawa cukierniczego i specjalnej tylki do nadziewania pączków/muffinek (jeśli nie były nadziane przed pieczeniem).
Smacznego!
*w zależności od potrzeby podwoić ilość lukru
RADA: Formując pączki należy używać jak najmniej mąki do podsypywania, aby ciasto się nie kleiło wystarczy tylko lekko oprószyć dłonie mąką. Dzięki temu pączki będą delikatne, miękkie i dłużej zachowają świeżość.
Aby uzyskać jasną obrączkę pączki muszą być dobrze napuszone (powinny podwoić swoją objętość) i lekkie jak chmurka. Należy smażyć je w odpowiedniej, optymalnej temperaturze (1750C) i w głębokim oleju, wtedy będą się swobodnie unosić na jego powierzchni zanurzone jedynie do połowy. Oleju musi być na tyle dużo, aby pączki mogły swobodnie pływać po jego powierzchni. Nie należy przykrywać pączków podczas smażenia. Najkorzystniej smażyć pączki w szerokim i niskim garnku.
Nie ma to jak domowe pączki… najlesze : – )