Pierniczki żytnie

Aromatyczne pierniczki z wykorzystaniem mąki żytniej wspaniale pachną przyprawami korzennymi. Idealne pierniczki do kawy czy gorącej czekolady. Przepis z myślą o tych, którzy unikają mąki pszennej i szukają zamiennika.  Pierniczki żytnie bez jajek, z naturalnym miodem i dodatkiem ciemnej czekolady smakują świetnie! Mają nieco twardszą strukturę niż pierniczki pszenne, są też mocno chrupiące. Za to ciasto doskonale zachowa po upieczeniu każdy świąteczny wzór jaki chcielibyście odcisnąć na tych pierniczkach. Do tego przepisu wykorzystałam mój najnowszy drewniany stempel z konikiem na biegunach zakupiony na grudniowym, bożonarodzeniowym jarmarku. Moje pierniczki żytnie mają mniej popularny kwadratowy kształt, ale właśnie dzięki temu wyróżniają się wśród innych świątecznych słodkości:)

 

Składniki na około 60 pierniczków (lub więcej w zależności od wielkości stempla)*:

  • 500 g mąki żytniej typ 720
  • 200 g miodu wielokwiatowego lub spadziowego
  • 120 g brązowego cukru
  • 120 g masła
  • 60 g ciemnej czekolady min. 73% kakao
  • 20 g mleka
  • 25 g przyprawy do piernika
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia eko bez fosforanów

 

Wykonanie:

Suche składniki: przesianą mąkę żytnią, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną i przyprawę do piernika wymieszać w misce.

W garnuszku z grubym dnem umieścić masło, miód, brązowy cukier i mleko. Całość podgrzewać, mieszając do roztopienia się masła i cukru. Zdjąć z palnika, dodać czekoladę, wymieszać do połączenia. Lekko przestudzić i ciepłą (nie gorącą) mieszankę wlać do suchych składników. Zagnieść do otrzymania zwartego, ciemnego ciasta. Zawinąć je w folię spożywczą i schłodzić w lodówce 12 godzin.

Po tym czasie ciasto wyjąć z lodówki i odstawić na blat kuchenny by zmiękło na około 20-25 minut (jest to konieczne, gdyż po długim schłodzeniu ciasto twardnieje niemal na kamień).

Ciasto rozwałkować na grubość około 2 mm używając minimalnej ilości mąki do podsypywania. Za każdym razem stempel oprószyć mąką i pędzelkiem usunąć jej nadmiar. Odciskać stempelkiem wzór na cieście, następnie wyciąć pierniczki i układać je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w niewielkich odległościach od siebie.

Pierniczki żytnie                   Pierniczki żytnie                  Pierniczki żytnie

Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 1800C przez około 11-13 minut (w zależności od wielkości pierniczków), do zrumienienia brzegów. Wyjąć z piekarnika i przenieść na metalową kratkę do całkowitego przestudzenia.

Po upieczeniu pierniczki żytnie twardnieją i ostatecznie pozostają mocno chrupiące.

*piekłam z połowy porcji i otrzymałam 29 sztuk pierniczków z kwadratowego stempelka o boku 5 cm.

Pierniczki żytnie

Pierniczki żytnie

Pierniczki żytnie

Pierniczki żytnie

Pierniczki żytnie

Pierniczki żytnie

Źródło przepisu: “Moje pierniki”, Iga Sarzyńska-Komorowska, wyd. Toruń 2022 r.

 

Rate this post