Sernik na zimno, który z powodzeniem może wystąpić w roli tortu. Idealnie słodki z dodatkiem prawdziwego twarogu i masy kajmakowej, z zatopionymi w środku piankami marshmallow i piankową dekoracją. Szybki w wykonaniu. Słodko, pastelovo, delikatnie…  Zdecydowanie dla fanów piankowych słodkości!

 

Spód:

  • 100 g słonych krakersów
  • 50 g orzechów włoskich
  • 25 g masła

Masa serowa:

  • 500 g twarogu tłustego lub półtłustego, zmielonego trzykrotnie
  • 250 g serka mascarpone
  • 400 g masy kajmakowej z puszki*
  • 3 łyżeczki żelatyny w proszku (12 g) lub 3 listki żelatyny
  • 170 g mini pianek marshmallow ( zużyłam 120 g)

Wykonanie spodu:

Masło roztopić, przestudzić. Połączyć wszystkie składniki. Masa ciasteczkowa powinna mieć konsystencje mokrego piasku. Spód tortownicy o średnicy 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Wyłożyć masę ciasteczkową, wyrównać. Odstawić do lodówki.

Wykonanie masy serowej:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Żelatynę w proszku zalać małą ilością wody, tylko do jej przykrycia około (50ml), odstawić na 10 minut do napęcznienia (żelatynę w listkach namoczyć, a po 10 minutach odcisnąć z nadmiaru wody). Postawić na palniku i podgrzewać, mieszając do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Nie doprowadzać do wrzenia (żelatyna straci swoje właściwości żelujące).

Twaróg umieścić w misie miksera. Utrzeć na gładką masę. Dodać serek mascarpone i masę kajmakową. Zmiksować do połączenia się składników i uzyskania gładkiej masy bez grudek. dodawać stopniowo letnią żelatynę (wcześniej rozmieszaną z 1-2 łyżkami masy serowej), dokładnie zmiksować. Dodać 100 g mini pianek, wymieszać szpatułką.

Na schłodzony spód wyłożyć masę kajmakową, wyrównać. Na wierzch wysypać resztę pianek. Włożyć do lodówki do całkowitego stężenia, najlepiej na całą noc.

*Masę kajmakową można kupić gotową w puszcze lub zrobić samemu. W przepisie korzystałam z gotowej masy. W przypadku zrobienia samemu najlepiej przygotować ją dzień wcześniej, żeby zdążyła przestygnąć. Puszkę z mlekiem skondensowanym słodzonym należy umieścić w wysokim garnku, zalać wodą do zakrycia puszki. Przykryć garnek. Gotować przez 2 godziny, pamiętając by puszka przez cały czas była zanurzona w wodzie (w razie potrzeby uzupełniać wodę). Całkowicie wystudzić.

Źródło przepisu: “Moje wypieki” Dorota Świątkowska wyd. Warszawa 2016

5.2/6 - (3 votes)