Strucla z nadzieniem z orzechów laskowych na moim ulubionym i wypróbowanym cieście drożdżowo – kruchym. Pachnąca, mięciutka i puszysta – przepyszna! Polałam ją lukrem rumowym i muszę przyznać, że trudno poprzestać na jednym kawałku… Propozycja nie do odrzucenia;) nie tylko na święta!
Składniki na ciasto:
- 500 g mąki pszennej luksusowej
- 150 g masła
- 50 g świeżych drożdży
- 3 łyżki śmietany 18%
- 2 łyżeczki cukru z prawdziwą wanilią
- 4 łyżki drobnego cukru
- 4 całe jajka
- szczypta soli
Nadzienie orzechowe:
- 200 g mielonych orzechów laskowych/włoskich
- 50 g miodu
- 100 g marmolady brzoskwiniowej lub dżemu morelowego*
- 2-3 łyżki śmietany kremówki
- 2 łyżki rumu
Wszystkie składniki nadzienia wymieszać.
Lukier rumowy:
- 100 g cukru pudru
- 2 łyżki rumu
- 1 łyżeczka soku z cytryny
Cukier puder utrzeć z rumem, sokiem z cytryny do uzyskania jednolitej konsystencji.
Wykonanie:
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Drożdże zasypać czubatą 1 łyżką cukru, rozmieszać aż zrobią się płynne, dodać śmietanę – dokładnie połączyć. Mąkę przesiać i posiekać z masłem, dodać szczyptę soli, pozostały cukier, całe jajka, cukier waniliowy. Na koniec wlać drożdże z cukrem i śmietaną. Zagnieść ścisłe i lśniące ciasto. Podzielić na pół lub rozwałkować całość na prostokąt, na długość formy, posmarować nadzieniem orzechowym i zwinąć jak roladę wzdłuż dłuższego boku. Gotową roladę przekroić na pół i obie połówki owinąć wokół siebie.
Dwie formy o wymiarach 23×13 cm lub jedną większą wysmarować masłem – włożyć uformowane strucle orzechowe. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na 1 godzinę. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
Piec 30-35 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 1900C. Wyjąć na kratkę i przestudzić. Jeszcze ciepłą struclę orzechową polać lukrem rumowym.
Smacznego!
*Zamiast marmolady/dżemu można dodać 2-3 łyżki więcej śmietany kremówki.
Moje ulubione!
😀 😀 😀
Piekę zawsze na Święta strucle wg stałego przepisu , ale chciałam coś nowego innego , upiekłam w sobotę tą Twoją Kasiu struclę z orzechami , ciasto wyśmienite , pulchne , lekkie jak piórko . Co do masy orzechowej – dżem lub marmolada brzoskwiniowa zakłóciła smak orzechów i to znacznie .Ja trochę inaczej przygotowuję masę orzechową – trochę mleka lub śmietanki słodkiej gotuję z cukrem , wsypuję orzechy mielone i parzę tyle by zgęstniały , po ostudzeniu dodaję soku z cytryny , pianę z białka ,cukru waniliowego /nie wanilinowego / żółtko idzie do ciasta .
Z jednego jajka od ciasta “kradnę białko” i ja jajka do ciasta ubijam na puch z podanym cukrem – tylko taka zmiana .
Pozdrawiam , czekam na nowe dobre przepisy , a piekę już ho , ho i trochę potrafię poznać te dobre .
Halina cieszę się, że ciasto smakowało 😀 to jedno z moich ulubionych. Co do masy orzechowej to chętnie wypróbuję Twój przepis – dziękuję za podzielenie się nim:) Myślę, że można nawet pominąć dżem czy marmoladę brzoskwiniową a dodać zamiast tego więcej słodkiej śmietanki by faktycznie nie zakłócać smaku orzechów (zaznaczę to w przepisie). Za wszystkie uwagi dziękuję, zwłaszcza od osoby tak doświadczonej w pieczeniu jak Ty:) Serdecznie pozdrawiam!
Co to znaczy że ciasto jest drożdżowo – kruche? A według komentarza wychodzi …pulchne…?🤷🏻♀️
Ta strucla jest z wierzchu krucha i lekko chrupiąca, a środku mięciutka i puszysta. Ciasto krucho-drożdżowe ma zwiększoną ilość tłuszczu (masło i śmietana), ale jest też mniej pracochłonne od drożdżowego i wyrasta tylko raz w formie. Efekt końcowy jest równie świetny, choć smakuje lekko inaczej niż “czyste” ciasto drożdżowe:)
Przepis brzmi zachecajaco. Mam zamiar skorzystac tylko mam jedno pytanie. Czy smietana do ciasta jest slodka czy kwasna?
Śmietana do ciasta jak w przepisie 18% czyli oczywiście kwaśna:) Powodzenia!
Bardzo dziekuje.