Śnieżnobiały, niewielki, śmietankowy torcik na puszystym i lekkim biszkopcie z motywem stokrotki przełożony bitą śmietaną i turkusową galaretką, która pięknie kontrastuje z bielą tortu. Tort pokryłam masą z pianek marshmallows (alternatywa dla masy plastycznej) i udekorowałam stokrotkami wyciętymi z tej samej masy. Osobiście nie przepadam za tortami w stylu angielskim z masą plastyczną. Uwielbiam klasyczne torty bez cukrowych dodatków. Jednak chociaż jeden taki tort po prostu musiał się znaleźć na DW;) Masa z pianek marsmallows jak w torcie komunijnym, którą tu proponuję jest mniej słodka i smaczniejsza od masy cukrowej. Mimo to w połączeniu z kremem maślanym dla mnie i tak zbyt słodka, za to dzieci były zachwycone! Tort prezentuje się skromnie i jednocześnie bardzo elegancko, a udekorowany dodatkowo świeżymi kwiatami wręcz pachnie;) Jeśli wolicie, bez problemu można zrezygnować z piankowej masy i posmarować wierzch i boki gotowego tortu bitą śmietaną, ale wtedy należy zwiększyć jej ilość do 500 g , a cukru do 4 łyżek. W tym wypadku należy też pominąć krem maślany. Poza dodatkową dawką słodyczy plusy są takie że tort pokryty masą z pianek marshmallows świetnie się przechowuje i jest łatwiejszy w transporcie. Krem maślany schłodzony na torcie pełni w tym wypadku ważną rolę zabezpieczając piankową masę przed rozpuszczeniem. Torcik stokrotka doskonale sprawdzi się na wyjątkowe, rodzinne uroczystości:) Polecam!
Składniki na biszkopt:
- 3 jajka (w temperaturze pokojowej)
- 100 g drobnego cukru
- 75 g mąki pszennej tortowej
- 30 g skrobi ziemniaczanej
Bita śmietana:
- 300 ml śmietany kremówki 30%
- 2 łyżki cukru pudru
Schłodzoną śmietanę kremówkę ubić na sztywno pod koniec ubijania dodając cukier puder.
Krem maślany:
- 100 g masła w temperaturze pokojowej
- 130 g cukru pudru
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanili
Miękkie masło z cukrem utrzeć kilka minut na jasną i puszystą masę, dodać ekstrakt z wanilii, utrzeć.
Masa z pianek marshmallows:*
- 225 g białych pianek marshmallows
- około 350 g cukru pudru
- 1,5 łyżki wody
Poncz cytrynowy:
- 100 ml przegotowanej wody
- sok z wyciśnięty z 1 cytryny
- 4 łyżeczki drobnego cukru trzcinowego
Wszystkie składniki ponczu wymieszać.
Dodatkowo:
- 1 galaretka turkusowa o smaku wieloowocowym (75 g)
Galaretkę turkusową rozpuścić w 250 ml gorącej wody (w mniejszej ilości niż na opakowaniu). Przelać do płaskiego naczynia np. ceramicznej, okrągłej formy na tartę o średnicy 20 cm lub szklanej miski, schłodzić następnie wstawić do lodówki do zastygnięcia. Po całkowitym zastygnięciu pokroić galaretkę na niewielkie kwadraty.
Ponadto:
- przegotowana woda
- pędzelek
- foremka w kształcie stokrotki
Wykonanie biszkoptu:
Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać partiami cukier nadal ubijając. Mąkę pszenną i skrobię ziemniaczaną wymieszać. Do ubitych białek z cukrem dodać żółtka i przesiane obie mąki. Delikatnie wymieszać szpatułką do połączenia. Spód tortownicy o średnicy 15 cm wyłożyć papierem do pieczenia (boków niczym nie smarować) i przełożyć ciasto.
Wstawić do nagrzanego piekarnika do temperatury 1700C i piec około 35-40 minut do tzw. suchego patyczka. Po upieczeniu wyjąć, wystudzić i przekroić na trzy blaty.
Składanie i dekoracja:
Pierwszy blat biszkoptowy położyć na paterze, nasączyć 1/3 ponczu, posmarować połową bitej śmietany, następnie rozłożyć połowę galaretki pokrojonej na kwadraty (zdjęcie nr 2). Przykryć drugim blatem biszkoptowym, nasączyć, posmarować pozostałą bitą śmietaną i rozłożyć resztę kwadracików z turkusowej galaretki. Przykryć trzecim blatem, nasączyć resztą ponczu. Wierzch i boki złożonego tortu posmarować dokładnie kremem maślanym i odłożyć do lodówki na co najmniej na 1 godzinę do schłodzenia i zastygnięcia kremu maślanego.
W czasie gdy tort pokryty kremem maślanym się chłodzi przygotować masę z pianęk marshamllows.
Pianki rozpuścić w kąpieli wodnej z 1,5 łyżki wody. Dodać połowę cukru pudru, wymieszać. Zdjąć z pary, dodawać stopniowo cukier puder i zagniatać regulując ilość dodawanego cukru, tak aby w efekcie końcowym masa nie była zbyt sucha. Na początku masa będzie bardzo lepiąca, ale w miarę zagniatania stanie się coraz bardziej elastyczna i w końcu osiągnie konsystencję twardej plasteliny. Rozwałkować niezbyt cienko na okrągły placek o średnicy dwa razy większej niż średnica tortu podsypując cukrem pudrem, na tyle by masa nie kleiła się do stolnicy i wałka.
Schłodzony tort wyjąć z lodówki i posmarować całość pędzelkiem maczanym w przegotowanej, chłodnej wodzie, dzięki temu piankowa masa będzie lepiej przylegała do tortu. Przykryć tort rozwałkowaną masą z pianek marshmallows. Przy pomocy szpachelki do tortów lub dłonią wygładzić masę na torcie lekko dociskając i równomiernie ją rozłożyć. Nadmiar masy spływającej naokoło na dole tortu odciąć uważając by za bardzo nie przyciąć masy, lepiej pozostawić troszkę więcej i delikatnie koniec masy wcisnąć pod spód tortu. Z odciętych skrawków masy foremką o średniej wielkości (u mnie foremka na tłoczku – zdjęcie nr 3 powyżej) lub inną w kształcie stokrotki wyciąć kwiatki. Każdy kwiatek smarować pędzelkiem maczanym w wodzie i przyklejać do tortu dekorując tort naokoło. Na wierzch tortu wyciąć większy kwiatek niż te poniżej i przykleić na środek tortu lub dowolnie udekorować:)
Uwagi dotyczące masy z pianek marshmallows: aby masa nie wysychała po wycięciu kształtów należy zawinąć ją w folię spożywczą. Do zbyt twardej masy dodać odrobinę wody by była bardziej plastyczna i ponownie rozwałkować posypując cukrem pudrem.
Gotowy tort schłodzić najlepiej całą noc w lodówce. Przed samym podaniem tort można udekorować dodatkowo świeżymi stokrotkami (wcześniej świeże kwiaty przed położeniem na tort należy oczyścić, opłukać i osuszyć).
Smacznego!