Typowo wakacyjny, lekki tort z morskim motywem na maślanym biszkopcie. Moja propozycja na dziecięce przyjęcie urodzinowe:) Niebieska galaretka świetnie oddaje kolor laguny, a pokruszony biszkopt użyty do obłożenia tortu imituje ciepły, letni piasek… Tort nasączyłam cytrynowym ponczem, przełożyłam bitą śmietaną i zastygniętą galaretką pokrojoną na niewielkie kawałki by stworzyć trójwymiarowy efekt falującego morza;) Do dekoracji można użyć gotowych czekoladowych pralinek w kształcie owoców morza lub samemu pokusić się o ich wykonanie z roztopionej ciemnej i białej czekolady używając silikonowych foremek. Tort jest prosty do wykonania, wilgotny i delikatny. Nie wymaga też szczególnych umiejętności w dekorowaniu ciast, a myślę, że efekt końcowy zadowoli każdego małego i dużego solenizanta;)

 

Biszkopt maślany o średnicy 22 cm z tego przepisu i przekrojony na 3 blaty.

Bita śmietana:

  • 300 ml śmietany kremówki 30% schłodzonej
  • 1,5 łyżki cukru pudru

Schłodzoną śmietanę ubić na sztywno pod koniec ubijania dodając przesiany cukier puder. Bitą śmietanę podzielić na trzy części, jedną większą (na wierzch tortu) i dwie mniejsze (do przełożenia).

Poncz:

  • sok wyciśnięty z 1 cytryny
  • 2 łyżeczki cukru trzcinowego
  • przegotowana, letnia woda

Sok z cytryny wycisnąć do szklanki, uzupełnić przegotowaną wodą do 3/4 szklanki, dodać cukier trzcinowy i wymieszać do rozpuszczenia cukru.

Do przełożenia:

  • 2 niebieskie galaretki

Dwie niebieskie galaretki rozpuścić w 0,5 litra gorącej wody. Przelać do płaskiego naczynia np. ceramicznej, okrągłej formy na tartę o średnicy 23-25 cm i odstawić do zastygnięcia. Po całkowitym zastygnięciu galaretki foremką w kształcie fali/chmurki wyciąć 7-8 kształtów. Resztę galaretki pokroić na niewielkie kwadraty i odłożyć do dekoracji.

Do dekoracji:

  • czekoladowe pralinki w kształcie owoców morza
  • papierowe parasolki (opcjonalnie)

 

Ponadto:

  • foremka do wykrawania w kształcie fali/chmurki

Składanie tortu: jeden z trzech blatów biszkoptowych położyć na paterze, nasączyć częścią ponczu, wyłożyć jedną mniejszą częścią bitej śmietany, na krem śmietanowy poukładać połowę galaretki pokrojonej na kwadratowe kawałki i przykryć drugim blatem. Czynność powtórzyć wykładając po nasączeniu najpierw drugą mniejszą część bitej śmietany, a następnie resztę niebieskiej, pokrojonej galaretki. W ostatnim trzecim, górnym blacie biszkoptowym wyciąć na środku koło o średnicy 14 cm (użyłam mniejszej miseczki). Odcięty środek pokruszyć i odstawić do obłożenia tortu. Wyciętą obręcz biszkoptową z trzeciego blatu nałożyć na przełożony tort.

Dekoracja: boki tortu i brzegi trzeciego blatu posmarować resztą bitej śmietany, następnie obłożyć biszkoptowymi okruszkami. Powstały otwór na środku tortu obłożyć naokoło falami/chmurkami wyciętymi z niebieskiej galaretki. Udekorować dowolnie czekoladowymi owocami morza.

Gotowy, udekorowany torcik schłodzić przez całą noc w lodówce.

Smacznego!

Przepis własny

 

5.5/6 - (4 votes)