Truflowe bałwanki

Słodkie, truflowe bałwanki mogą być jadalną ozdobą świątecznego stołu:) To nic innego jak kokosowe trufelki, które uformowałam na kształt śniegowych bałwanków. Smakują jak popularne pralinki, ale bardziej chrupią przez dużą ilość wiórków kokosowych. Łatwe, szybkie w wykonaniu, bez pieczenia i zdrowsze od kupnych. W innej wersji olej kokosowy można zastąpić masłem, a mleko kokosowe zwykłym. Marcepanowe marchewki, oczy i usta i kapelusze można przygotować z wyprzedzeniem i przechowywać w szczelnym pojemniku. Te białe, truflowe bałwanki w zimowej scenerii wywołują zawsze szeroki uśmiech na twarzach dzieci, bo które dziecko zimą nie lubi lepić bałwana?;)

 

Składniki na 6-7 bałwanków:

 • 300 g wiórków kokosowych
 • 4 łyżki oleju kokosowego
 • 4 łyżki syropu klonowego
 • 4 łyżki mleka kokosowego

 

Dodatkowo:

 • 80 g wiórków kokosowych – do obtoczenia

 

Do dekoracji:

 • 70 g gotowej masy marcepanowej
 • barwniki w proszku (kolor pomarańczowy i czarny)
 • kolorowe groszki
 • wykałaczki
 • paluszki (opcjonalnie)
 • wąska wstążeczka (na szalik)

 

 

Wykonanie:

Przygotowanie dekoracji: masę marcepanową podzielić na dwie części 3/4 i 1/4. Większą zabarwić czarnym barwnikiem, a mniejszą pomarańczowym dodając każdego barwnika w proszku stopniowo, aż do uzyskania pożądanego odcienia. Odłamać małe kawałki pomarańczowego marcepanu (2-3 g) i rozwałkowując w dłoniach uformować marchewki. Z kawałków czarnego marcepanu (5 g) uformować kulki na rondo kapelusza, mocno spłaszczyć i małe wałeczki (3 g) na górę kapelusza i zlepić je razem. Następnie uformować po 4 małe kuleczki na uśmiech każdego bałwanka i trochę większe na oczy.

Przygotowanie trufli: olej kokosowy roztopić w kąpieli wodnej (miseczkę z olejem umieścić na małym garnuszku z wrzącą wodą). Wiórki kokosowe wsypać do miseczki, dodać płynny olej kokosowy, syrop klonowy i mleko kokosowe. Całość dokładnie wymieszać łyżką.

Z masy formować kulki o wadze 50 g i mniejsze 30 g (na główkę bałwanka). Masa będzie się nieznacznie lepić do rąk (można lekko zwilżyć dłonie). Uformowane kulki obtoczyć dokładnie w wiórkach kokosowych.

Składanie: na górę w środek większej kulki kokosowej (50 g) wbić wykałaczkę do połowy, aby wystawał ostry koniec. Mniejszą kulkę (30 g) czyli główkę bałwanka nabić na wystającą wykałaczkę. Czubek wykałaczki będzie wystawał ponad główkę bałwanka i nabić na niego kapelusz. Przylepić bałwankom oczy i usta, a na kawałek wykałaczki doczepić nos z marchewki, by się lepiej trzymał. Następnie dokleić kolorowe guziki i przymocować paluszki jeśli używamy do dekoracji. Na koniec każdemu bałwankowi związać ciepły szalik;)

Gotowe bałwanki schłodzić. Po dłuższym przechowywaniu w lodówce bałwanki mocno stwardnieją. Przed podaniem wyjąć je z lodówki i pozostawić w temperaturze pokojowej na kilkanaście minut.

Smacznego!

Truflowe bałwanki

Truflowe bałwanki

Truflowe bałwanki

6/6 - (1 vote)