Tradycyjne angielskie bułeczki z krzyżykiem – Hot Cross Buns wypiekane w Anglii na Wielki Piątek. W XVI – wiecznej Anglii prawo pozwalało piekarzom na wypiek bułek z dodatkiem ostrych przypraw tylko na szczególne okazje. Jedną z nich był właśnie Wielki Piątek, kiedy to sprzedawano ciepłe, symboliczne “bułeczki z krzyżykiem” (celtycki symbol reprezentujący cztery pory roku). Szukając oryginalnego przepisu na te bułeczki sięgnęłam do zbiorów mistrza Hamelmana i jak zwykle się nie zawiodłam:) Bułeczki są cudownie mięciutkie i delikatne, lekko słodkie z dodatkiem bakali i bardzo aromatyczne! Dodatek mielonego ziela angielskiego w połączeniu z zapachem pomarańczy i cytryny nadaje bułeczkom bardzo ciekawy smak. Inaczej niż w amerykańskiej odmianie tych bułeczek gdzie ciasto na krzyżyk z lukru nakładane jest po upieczeniu, tutaj w wersji angielskiej ciasto jest wyciskane z rękawa cukierniczego na bułki tuż przed włożeniem do pieca i podczas pieczenia idealnie się z nimi skleja. Glazura z syropu cukrowego posmarowana na gorące bułeczki nadaje im nie tylko połysk i słodycz, ale też dodatkowo wydłuża ich świeżość. Wspaniałe bułeczki z krzyżykiem, którymi warto delektować nie tylko na święta, ale jak najbardziej przez cały rok;)
Składniki na zaczyn:
- 37 g mąki pszennej chlebowej typ 750 (1/4 szklanki)
- 190 g letniego mleka (7/8 szklanki)
- 9 g drobnego cukru (1/2 łyżki)
- 6 g suszonych drożdży lub 12 g drożdży świeżych
Składniki na ciasto właściwe:
- cały wyrośnięty zaczyn (244 g)
- 340 g mąki pszennej chlebowej typ 750
- 57 g masła w temperaturze pokojowej (4 łyżki)
- 1 małe jajko (37 g)
- 57 g cukru (1/4 szklanki)
- pół łyżeczki soli (3 g)
- pół łyżki mielonego ziela angielskiego (3 g) lub całe ziarna utłuczone na pył w moździerzu
- 113 g suszonych porzeczek (dodałam rodzynki w mniejszej ilości, można zastąpić też suszoną żurawiną)
- 9 g kandyzowanej skórki pomarańczowej lub cytrynowej (1/4 szklanki, ścisło ubita) – dodałam skórkę startą z 1 ekologicznej pomarańczy i 1 ekologicznej cytryny.
Ciasto na krzyżyk:
- 28 g masła (1/8 szklanki)
- 28 g cukru (1/8 szklanki)
- 23 g mleka (1 i 1/2 łyżki)
- pół łyżeczki ekstraktu z wanilii
- skórka starta z połowy ekologicznej cytryny
- 6 g roztrzepanego jajka (1 i 1/4 łyżeczki)
- 57 g przesianej mąki pszennej np. tortowej (mniej niż 1/2 szklanki)
Składniki na syrop:
- 113 g cukru (8 łyżek)
- 113 g wody (1/2 szklanki)
Wykonanie:
Zaczyn: drożdże rozpuścić w mleku, dodać mąkę, cukier i wymieszać dokładnie trzepaczką, aż całość będzie jednolita (zaczyn będzie bardzo rzadki). Przykryć folią spożywczą i odstawić na 30 – 40 minut w ciepłe miejsce, aż zaczyn potroi swoją objętość. Zaczyn powinien być delikatny i mimo minimalnej ilości mąki posiadać określoną napowietrzoną strukturę (mój zaczyn rósł 30 minut).
Przesianą mąkę na ciasto właściwe wsypać do misy miksera, dodać miękkie masło i wymieszać, aż powstaną małe grudki. Dodać jajko, cukier, sól i ziele angielskie, kandyzowaną lub startą skórkę z cytryny i pomarańczy i ponownie wymieszać, następnie dodać wyrośnięty zaczyn. Mieszać na pierwszej prędkości miksera przez mniej więcej 3 minuty, aż masa będzie jednolita. Włączyć drugą prędkość i wyrabiać koleje 3 minuty. Dodać rodzynki i wymieszać do czasu, aż będą równomierne rozmieszczone w cieście.
Wyrobione ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 1 godzinę do wyrośnięcia (po 30 minutach lekko złożyć ciasto zbierając je z brzegów do środka).
Po tym czasie ciasto krótko wyrobić i podzielić na 12 równych części po około 80 g każda. Uformować okrągłe bułeczki i układać w większych odległościach od siebie na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć ściereczką i odłożyć w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 50 minut do 1 godziny.
W tym czasie gdy bułeczki garują (rosną) przygotować ciasto na krzyżyk: masło z cukrem umieścić w garnuszku i podgrzać do rozpuszczenia się cukru. Zdjąć z palnika, dodać mleko, wanilię, skórkę z cytryny i 1 i 1/4 łyżeczki roztrzepanego jajka, wymieszać, dodać mąkę i ponownie wymieszać trzepaczką do połączenia się składników. Ciasto będzie dość zwarte i jednocześnie lekko lejące. W miarę stygnięcia jeszcze trochę zgęstnieje. Ciasto na krzyżyk przełożyć do rękawa cukierniczego z małą lub średnią okrągłą końcówką.
Na wyrośnięte bułeczki przed pieczeniem wycisnąć kreski ciasta na, najpierw w jedną stronę poziomo, następnie pionowo, tak by powstały symbole krzyża jak na zdjęciu poniżej.
Piec w temperaturze 2250C przez 14-16 minut, aż będą brązowe od spodu, ale jednocześnie miękkie i sprężyste (gdyby bułeczki zaczęły się z szybko mocno rumienić można przykryć je folią aluminiową).
Przygotować syrop: składniki wymieszać, zagotować mieszając raz lub dwa, by syrop się nie przypalił.
Tuż po upieczeniu gorące bułeczki posmarować syropem (zużyłam połowę ilości cukrowego syropu) i przełożyć na kuchenną kratkę do przestudzenia.
Bułeczki najsmaczniejsze są jeszcze ciepłe;) Zachowują świeżość do 2 dni.
Wcześniej upieczone bułki można łatwo odgrzać, zawijając je w folię aluminiową i wkładając do pieca rozgrzanego do 1800C.
Smacznego!
Źródło przepisu: „Chleb” Jeffrey Hamelman. wyd. Warszawa 2013
Bułeczki są przepyszne, mają zupełnie inny smak – niespotykany na co dzień, ciekawy – może dzięki dodatkowi ziela angielskiego. Są bardzo aromatyczne, miękkie i puszyste, lekko słodkie z kilkoma nutami zapachowymi. Wcinałam do kawy! Bardzo, bardzo mi smakowały. Koniecznie je zróbcie.