Bułki owsiane

Wspaniałe bułki owsiane! Pysznie smakują z masłem i dżemem. Zdrowe, z płatkami owsianymi i mąką pszenną razową, lekkie w konsystencji, lecz bardziej zwarte niż puszyste. Dodatek miodu nadaje im łagodną i przyjemną słodycz. Drożdży na tą ilość mąki jest niewiele, dlatego bułki nie rosną zbyt dużo, ale dzięki temu absolutnie nie czuć w nich drożdży, za to pięknie pachną mąką razową i owsem. Ciasto wiele zyskuje na schodzeniu, dlatego tu też warto zastosować metodę nocnego wyrastania. Z podanej ilości składników, które jak zauważycie poniżej podane są bardzo precyzyjnie wagowo;) można upiec też chleb owsiany rozdzielając ciasto do prostokątnych foremek. Ja zdecydowałam się na bułki, które świetnie sprawdzają się na pikniku, a tym bardziej zapakowane do szkolnej śniadaniówki:)

 

Składniki na 24 bułki lub 2 bochenki:

  • 681 g mąki pszennej chlebowej typ 750 (5 i 1/2 szklanki)
  • 227 g mąki pszennej razowej typ 2000 (1 i 7/8 szklanki)
  • 150 g płatków owsianych (1 i 5/8 szklanki)
  • 567 g wody (2 i 1/2 szklanki)
  • 99 g mleka (1/2 szklanki)
  • 68 g miodu (3 łyżki) – użyłam miodu akacjowego
  • 68 g oleju roślinnego (5 i 1/3 łyżki) – dodałam olej rzepakowy
  • 20 g soli (najlepiej drobnej – dodałam sól himalajską)
  • 5 g suszonych drożdży lub 10 g drożdży świeżych

 

Dodatkowo:

  • płatki owsiane do posypania

 

Wykonanie:

Do misy miksera wsypać płatki owsiane, wlać wodę i zamieszać chwilę, aż płatki staną się mokre. Odstawić na 15-20 minut, aby płatki zmiękły. Następnie wsypać przesianą mąkę, suszone drożdże i dodać pozostałe składniki.

Ze świeżych drożdży należy przygotować rozczyn: drożdże pokruszyć do miseczki, dodać 1 łyżeczkę płynnego miodu (odjąć z 3 łyżek) utrzeć do rozpuszczenia się drożdży, dodać 1 łyżkę mąki chlebowej (odjąć z ilości przeznaczonej do ciasta), następnie wlać 2-3 łyżki ciepłego mleka (odjąć z 1/2 szklanki), wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na 15-20 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie wyrośnięte drożdże dodać do mąki z resztą składników.

Po dodaniu wszystkich składników ciasto wymieszać ręcznie lub na pierwszej prędkości miksera około 3 minuty, aby składniki się połączyły. Włączyć drugą prędkość w przypadku użycia miksera i wyrabiać ciasto kolejne 3 minuty, aż siatka glutenowa wytworzy się w umiarkowanym stopniu. Ciasto będzie dość gęste i lekko lepkie od miodu.

Po wyrobieniu ciasto przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrastania na 2 godziny (po 1 godzinie należy ciasto złożyć do środka, lekko wyrabiając) lub wstawić ciasto do lodówki do wyrastania na całą noc – ja tak zrobiłam:)

Ciasto po 2 godzinnym wyrastaniu w ciepłym miejscu lub po nocnym wyrastaniu podzielić na 24 części po około 80 g na każdą bułkę. Lekko oprószonymi mąką dłońmi formować okrągłe bułeczki i odkładać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia w niewielkich odległościach od siebie, ale tak by się ze sobą nie stykały.

Jeśli ciasto będzie pieczone w prostokątnych foremkach, wagę porcji wyznacza wielkość foremki. W przypadku  foremki o wymiarach 20 x 10 x 6 cm odważyć do każdej 0,5 kg ciasta. Forma o wymiarach 23 x 13 x 6 cm zmieści 0,68 kg ciasta. Można też z podanej ilości ciasta uformować 2 bochenki lub 1 duży i odłożyć do wyrastania w zwykłej misce albo w koszyku do wyrastania chleba.

Uformowane bułki przykryć ściereczką i odłożyć w ciepłym miejscu (najlepiej w temperaturze 240C) do wyrastania na 1-1,5 godziny. Po tym czasie każdą bułeczkę lub chleb w foremkach posmarować wodą i posypać płatkami owsianymi.

Bułki owsiane               Bułki owsiane               Bułki owsiane

Bułki piec z parą* w temperaturze 2400C przez 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 2200C, wyłączyć funkcje pary lub wyjąć z piekarnika naczynie z wodą i piec jeszcze około 10 minut do mocnego zrumienienia.

Chleb owsiany w foremkach piec dłużej, około 30 – 40 minut.

Upieczone bułeczki przełożyć na kratkę kuchenną do odparowania i przestygnięcia. Można jeść jeszcze ciepłe;)

Smacznego!

*użyć funkcji pary lub na samym dole piekarnika umieścić żaroodporne naczynie wypełnione wodą do 3/4 wysokości.

Bułki owsiane

Bułki owsiane

Bułki owsiane

Źródło przepisu: „Chleb” Jeffrey Hamelman, wyd. Warszawa 2013

 

4.8/6 - (1 vote)