To moja ulubiona granola czekoladowa:) Obłędny mocno czekoladowy smak! Całkowicie uzależniająca… Dzieci ją kochają:) Chrupiące orzechy, prawdziwa czekolada, suszone owoce wiśni lub żurawiny i ziarno kakaowca, które wynosi tą granolę na wyższy poziom. Do jej przygotowania użyłam wyłącznie miodu i dwóch rodzajów czekolady: mlecznej i gorzkiej, tym samym lekko modyfikując przepis, a także sposób wykonania. Można użyć wyłącznie gorzkiej czekolady, ale moim zdaniem w ten sposób smak nie jest zbyt wytrawny, ale idealnie wyważony. Wspaniała granola na pochmurne jesienne i zimowe dni, która naprawdę skutecznie leczy czekoladowy głód. Dla mnie najlepsza z jogurtem lub solo. Świetnie sprawdzi się też z mlekiem lub owocowym musem:-)
Składniki na mniej więcej 950 g granoli czekoladowej:
- 300 g płatków owsianych
- 100 g orzechów pekan lub włoskich (połamanych z grubsza)
- 45 g prażonych, pokruszonych ziaren kakaowca
- 4 łyżki kakao
- 1 łyżeczka cynamonu cejlońskiego
- 250 g miodu
- szczypta soli
- 4 łyżki oleju rzepakowego
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- 300 g suszonych wiśni lub suszonej żurawiny
- 50 g czekolady gorzkiej posiekanej
- 50 g czekolady mlecznej posiekanej
Wykonanie:
Do miski wsypać płatki owsiane, orzechy, ziarna kakaowca. Wymieszać.
Do małego garnuszka wlać miód, dodać sól, olej, ekstrakt z wanilii, kakao, cynamon. Wymieszać, podgrzewając tylko do połączenia się składników, nie gotować. Powstanie masa przypominająca gęsty, czekoladowy syrop.
Gotowy czekoladowy syrop wlać do miski z przygotowanymi płatkami dobrze wymieszać, do połączenia i dokładnego pokrycia wszystkich płatków. Granola będzie mocno klejąca.
Dużą blachę piekarnikową wyłożyć papierem do pieczenia i przełożyć granolę rozkładając ją równomiernie na całej blasze.
Wstawić do piekarnika i piec 30 minut w temperaturze 170ºC, mieszając co 10 minut, by się nie przypaliła. Wyjąć, przesypać do tej samej miski w której była mieszana. Do gorącej granoli dodać posiekaną gorzką i mleczną czekoladę, wymieszać do roztopienia czekolady. Na sam koniec wmieszać suszone owoce.
Wystudzić i przełożyć do szklanego pojemnika lub puszki.
Przechowywać w zamkniętym pojemniku do 2 – 3 tygodni.
Smacznego!
Źródło przepisu z moimi zmianami pochodzi z tej strony.
Dziękuję!